W dniach 10-13.09.2013 roku uczniowie klas drugich zarządzania kryzysowego i wojskowej uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. W czasie obozu ich kwaterą była Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte na gdyńskim Oksywiu (strona . http://www.amw.gdynia.pl/)

Z Przygodzic wyruszyliśmy w godzinach rannych i po niemal 7 godzinach dotarliśmy do Gdyni. Zostaliśmy zakwaterowani w jednym z akademików. Po „pysznym obiadku” udaliśmy się na zwiedzanie Gdyni – spacerkiem obeszliśmy Skwer Kościuszki podziwiając zacumowane przy nabrzeżu żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt muzeum polski niszczyciel „Błyskawica”. Mieliśmy szczęście, gdyż do portu wszedł również „Dar Młodzieży”, a przy kei stał „Zawisza Czarny”. Wzbogaciliśmy się zatem o zdjęcia jednych z najbardziej znanych polskich żaglowców

Przechodząc na Gdyńską plażę bacznie przyglądaliśmy się okolicom gdyńskiego Multikina gdzie odbywał się 38 Festiwal Filmowy. Niektórym – szczególnie dziewczynom udało się dostrzec  gwiazdy filmowe uczestniczące w festiwalu, otoczone przez paparazzich.

Pogoda dopisywała, więc wizyta na plaży wiązała się ze zbiorowym moczeniem nóg. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy na plażę aby zamoczyć w wodzie nieco więcej ale niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany. Po powrocie do Akademii kolacja, a potem ustalenie planu na dzień następny, określenie godziny wieczornego apelu i wyznaczenie nocnych służb na „pododdziałach” -dziewczyn i chłopaków.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy (oczywiście po pobudce) zaprawą poranną Tego dnia zaplanowane było zwiedzanie Akademii więc na śniadanie udaliśmy się już w mundurach. Po posiłku stanęliśmy w szyku wraz z podchorążymi, mieliśmy okazję uczestniczyć w ceremoniale wciągnięcia flagi państwowej na maszt.  Po przywitaniu z przedstawicielem szefostwa Akademii przystąpiliśmy do zwiedzania, podzieleni na dwie grupy. Wizyta w salach wykładowych była dla nas wybawieniem, gdyż od rana padał deszcz.

Po prezentacji multimedialnej zwiedziliśmy salę tradycji. Niewątpliwymi atrakcjami były pracownie nawigacji – z nowoczesnym symulatorem okrętu – doprowadziliśmy do kilku kolizji na morzu ;->, uzbrojenia okrętowego, gdzie zaprezentowano działanie symulatora artyleryjskiego i pracowni wyszkolenia strzeleckiego z symulatorem pola walki. Wszyscy mieli okazję przekonać się jak działa drużyna piechoty w ogniu walki. Mamy na swoim koncie kilka zniszczonych pojazdów pancernych i sporo „unieszkodliwionych” żołnierzy przeciwnika. Zapoznaliśmy się również z przygotowywanym do uruchomienia najnowszym symulatorem działań okrętu podwodnego. Ciekawostką jest to, że będzie on zainstalowany w ustawionym na terenie akademii okręcie typu Kobben, który do niedawna służył w Polskiej Marynarce Wojennej (film z transportu okrętu na teren Akademii -http://www.youtube.com/watch?v=9orxZe5uVEI) . Po wizycie na okręcie  dla wszystkich stało się jasne, że służba na okrętach podwodnych nie należy do łatwych między innymi z uwagi na szczupłość miejsca przeznaczonego dla marynarzy. Wpisem do księgi pamiątkowej zakończyliśmy zwiedzanie. Po obiedzie wolny czas wypełniła nam wizyta w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (http://www.muzeummw.pl/). W nowoczesnym budynku jak również na przylegającym do niego terenie zgromadzono eksponaty związane z historią marynarki w tym szczególnie polskiej floty wojennej. Po zwiedzaniu muzeum zakupy w położonym niedaleko Akademii markecie i w siąpiącym deszczu powrót do na kolację, a potem do akademika. Wieczorne słonce dało nam nadzieję na następny dzień. Łudziliśmy się, że pogoda będzie dla nas łaskawa, gdy zaczniemy zwiedzanie Gdańska.

W przedostatni dzień pobytu po śniadaniu wyjechaliśmy do Gdańska Oliwy na koncert organowy w miejscowej Archikatedrze (http://www.archikatedraoliwa.pl/). Padający deszcz popsuł nam nieco humory. Po koncercie udaliśmy się pod bramę stoczni i pomnik Trzech Krzyży. Przejście przez Stare Miasto to wizyta w Kościele Mariackim (http://www.bazylikamariacka.pl/) – piękny widok z wieży na Gdańsk i okolicę (pochmurną), przejście Długim Targiem – Ratusz, Dwór Artusa i obowiązkowe zdjęcie przy fontannie Neptuna. Znaleźliśmy się nad Motławą. Chętni popłynęli statkiem – „Czarną Perłą” w kierunku Westerplatte. Pozostali udali się tam autobusem. Pogoda popsuła się na dobre. Deszcz stał się mocno uciążliwy. W planie mieliśmy uroczysty apel przy pomniku Obrońców Westerplatte. Mundury naszykowane w autobusie. Co z tego – podejście pod pomnik w tych warunkach to byłaby katorga – pokonani przez pogodę wróciliśmy do autobusu i na kwaterę.

Ostatni dzień to porządki i powrót do domu po śniadaniu. Pożegnaliśmy Akademię, Gdynię, Trójmiasto i w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Przygodzic.

Mamy nadzieję na powrót do Akademii za rok, a kto wie może niektórzy z nas wrócą tam na dłużej przywdziewając mundur podchorążego.

Wszystkim, którzy tak serdecznie przyjęli nas w Akademii życzymy „stopy wody pod kilem”.

GALERIA