Umowa o współpracy jaką podpisała Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach z Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu zaowocowała udziałem uczniów przygodzickiego zespołu szkół w obozie szkoleniowym w Kiekrzu pod Poznaniem. W obozie, który odbył się w dniach 7-9.10.2013 r. wzięli udział uczniowie klas drugich zarządzania kryzysowego i przedstawicielka klasy wojskowej.
Podczas pobytu w Kiekrzu naszą (jak również grup z Czarnkowa i Zbąszynia) bazą były ośrodki żeglarskie położone nad Jeziorem Kierskim.
http://jkwpoznan.pl/
http://www.navigare.com.pl/
Ośrodki położone na malowniczym wybrzeżu, baza noclegowa położona na skarpie schodzącej na brzeg jeziora. Teren urozmaicony co wykorzystaliśmy podczas zaprawy porannej przeprowadzonej drugiego dnia pobytu.
Pierwszego dnia po przyjeździe i zakwaterowaniu czekały nas zajęcia z musztry policyjnej. Zajęcia przeprowadził policjant Oddziałów Prewencji KWP w Poznaniu. Poznaliśmy elementy musztry właściwej tylko dla pododdziałów Policji. Kolejne zajęcia zaplanowane na ten dzień to pierwsza pomoc przedmedyczna. Mieliśmy okazję spróbować swych sił w ratownictwie medycznym. Ostatnim elementem naszego szkoleniowego dnia były zajęcia z kryminalistyki, a dok ładnie z daktyloskopii – każdy miał okazję pobrudzić ręce i okiem świeżo przeszkolonego „kryminalistyka” spojrzeć na swe odciski palców (linie papilarne).
Po szkoleniu przyszedł czas na relax. Integracji grup biorących udział w warsztatach sprzyjała zorganizowana w godzinach wieczornych dyskoteka.
Po udaniu się na spoczynek nocny czekała nas niespodzianka – o godz. 4.45 alarm podczas którego wszyscy stawili się w mundurach przed naszą kwaterą. Alarm wiązał się ze sprawdzeniem naszej znajomości „Ody do radości” – organizatorzy warsztatów przewidzieli w programie jej odśpiewania przez uczestników na zakończenie obozu. Dalsza cześć nocy upłynęła na kontynuowaniu wart przez dziewczęcą część naszej grupy.
Drugiego dnia niewątpliwą atrakcją przygotowaną przez organizatorów były rejsy jachtami po jeziorze. Mieliśmy okazję poznać podstawy obsługi jachtów i rzemiosła żeglarskiego. Równolegle z rejsami odbywał się bieg patrolowy. Trasa biegu zlokalizowana została na terenie obecnie nieczynnego ośrodka szkoleniowego wielkopolskiej Policji. W obu turach biegu drużyny ZSP CKU w Przygodzicach zajęły pierwsze miejsce przed drużynami klas mundurowych ze szkół w Czarnkowie i Zbąszyniu. Dzień podsumowaliśmy rozpaleniem grilla, pieczeniem kiełbasek i dzieleniem się wrażeniami z drugiego dnia pobytu.
Program ostatniego dnia warsztatów był napięty – udaliśmy się ponownie na teren ośrodka Policji gdzie spotkaliśmy się z policjantem Komisariatu Wodnego i jego czworonożnym partnerem „Rambo” psem rasy nowofundland, znakomicie przystosowanym przez naturę do służby nad wodą. Wysłuchaliśmy informacji o tym jak wygląda służba policjantów dbających o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą. W tym czasie „Rambo” zaczepiał wszystkich zachęcając do zabawy. Następnym elementem programu dnia było spotkanie z policjantami – saperami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali robota wykorzystywanego przez nich podczas służby do rozpoznania i neutralizacji ładunków wybuchowych. Cześć z nas miała możliwość założyć elementy stroju ochronnego z którego korzystają saperzy (całość waży ok. 40 kg). W dalszej części zajęć policjanci zaprosili nas do poszukiwania ukrytych przez nich ładunków wybuchowych. Niestety nie wszystkie udało się odnaleźć. Ćwiczenie to połączone było z wyjaśnianiem zasad taktyki prowadzenia działać poszukiwawczych i zachowania się w sytuacjach odnalezienia przedmiotu budzącego nasze podejrzenia.
Po spotkaniu z saperami udaliśmy się do siedziby Policji konnej – Zespołu Konnego Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Poznaniu. Policjanci zaprezentowali szyki w jakich działają podczas służby. Wzięliśmy również udział w szkoleniu symulując działanie tłumu agresywnego w stosunku do policjantów. Po tych ćwiczeniach nikt nie ma wątpliwości co do skuteczności policjantów pełniących służbę konno. Część z nas miała okazję spróbować swych sił siadając w siodle.
Po powrocie na teren ośrodka, odbył się apel z udziałem zastępcy naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Padły słowa podziękowania dl uczniów za aktywny udział w warsztatach, a z naszej strony dla organizatorów za wspaniale przygotowany pobyt. Z relacji Pana naczelnika wynikało, że szkoła w Przygodzicach (jak i pozostałe „mundurówki”) może spodziewać się odwiedzin Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który chce się zapoznać z systemem kształcenia „przyszłych policjantów i policjantek” – już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

GALERIA