Młodzi Błogosławionemu Janowi Pawłowi Wielkiemu

„Głosić Chrystusa oznacza przede wszystkim dawać o Nim świadectwo własnym życiem. To ukazywanie obecności Chrystusa we własnym życiu, w pełnieniu codziennych obowiązków i w podejmowaniu konkretnych decyzji w zgodzie Ewangelią. Świat dzisiejszy potrzebuje (…) wiarygodnych świadków. To właśnie wy, drodzy młodzi, którzy tak bardzo cenicie autentyzm i niemal instynktownie potępiacie wszelkie formy hipokryzji, jesteście gotowi, by dać Chrystusowi szczere i jasne świadectwo. A zatem dawajcie świadectwo waszej wiary także poprzez czynną obecność w świecie”.

W dniu 24 października 2013 roku już po raz kolejny odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach VII Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej Młodzi Błogosławionemu Janowi Pawłowi Wielkiemu. Muzyczne doznania w wykonaniu  uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dedykowane były Wielkiemu Pielgrzymowi, który niestrudzenie  apelował do młodych, by   dawali świadectwo wierze, poprzez obecność w świecie.

O miano najlepszych  walczyło około 100  młodych artystów z gimnazjów oraz szkół Ponadgimnazjalnych. W tegorocznej  edycji udział wzięli uczniowie z: Publiczne  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp., Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp., Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wlkp., Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wlkp.,  Zespół Szkół – Gimnazjum W Przygodzicach, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kompały i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp, Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp, Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp., II Liceum  Ogólnokształcące im. W. Reymonta w Ostrowie Wlkp., IV Liceum  Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wlkp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, III Liceum  Ogólnokształcące im. Wojska  w Ostrowie Wlkp., Gimnazjum nr.5 w Jarocinie,  Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wlkp., Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie, Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka w Ostrzeszowie, Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Odolanowie, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Opatów, Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Budowlano- Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie.

Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie:

Janusz Lipiński – wybitny pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie WlkpWieloletni dyrygent męskiego chóru Echo, Chóru Szkoły Muzycznej, także młodzieżowego chóru „ Con Forza”.

ks. Dr Jacek Paczkowski – prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej,  przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej, wykładowca UAM w Poznaniu.

Adam Wasiela – animator życia kulturalnego, dobry duch wielu przedsięwzięć artystycznych i muzycznych Miasta Ostrowa

Imprezę swoją obecnością zaszczycili:

Delegat Biskupa – Ks. Prałat dr Aleksander Gendera, Wikariusz Biskupi ds. Duchowieństwa w Diecezji Kaliskiej

Paweł Rajski – Starosta Powiatu Ostrowskiego

Ks. Kanonik Marcin Taisner

Krzysztof Rasiak– Wójt Gminy Przygodzice

Zenon Walczak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach

Agnieszka Olejniczak – Przewodnicząca Rady Rodziców

Tadeusz Garbaciak – przedstawiciel Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów

Wisława Muzyka – przedstawiciel Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów

Robert Kaczmarek –Radny Gminy Przygodzice

Impreza każdego roku skupia wielu wykonawców. Szkoły bardzo zaangażowały się w tegoroczne wydarzenie, a to z kolei przyciągnęło liczną widownię, która w miniony czwartek wypełniła szczelnie całą salę ZSP CKU w Przygodzicach. Emocje, doznania artystyczne i muzyczne brzmienia rozgrzewały i zachęcały młodzież do wspólnej zabawy i śpiewów. Tegoroczny Przegląd  miał więc  wymiar nie tylko duchowy, był również wielką integracją młodych ludzi. Dla uczestników imprezy była to szansa na tworzenie wspólnego dzieła, z którym wszyscy się identyfikują i którym się wszyscy cieszą.

Przegląd uświetnił, tradycyjnie już, występ gwiazdy – tym razem  rapera Arkadio. Artysta pochodzi z  Nowego Sącza, a jego twórczość, intryguje mądrym, wartościowym przekazem. Obecnie jest szczęśliwym mężem, nagrywa płyty, koncertuje  i studiuje dziennikarstwo  w Krakowie. Kiedyś jego codzienność wyglądała zupełnie inaczej. Życie w zgodzie z talentami rozpoczął po zdecydowanej przemianie w wieku 17 lat. Dzięki temu jego przekaz jest autentyczny  i wynika z głębi serca. Dziś Arkadio postawił w 100% na pracę z ludźmi. Za pomocą koncertów, warsztatów, konferencji, rekolekcji i innych wydarzeń ukazuje, że człowiek nie może być szczęśliwy jeśli nie robi w życiu tego co kocha. W swojej twórczości opowiada o tym, co sam przeżył, o gruntownej przemianie, zawróceniu ze złej drogi i zmianie.

Koncert Arkadio, to prawdziwa eksplozja wiary w ludzi i  sens życia. Artysta z wielką charyzmą poruszył zgromadzonych na widowni słuchaczy i porwał ich w swój świat.  Jego teksty piosenek były dla młodych ludzi dowodem na słuszność słów, ze warto wałczyć o swoje pasje i realizować talenty. Przekaz słów płynących podczas koncertu rapera był autentyczny i wypływał z głębi serca.

Organizacją Przeglądu zajęli się: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Radą Rodziców i Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Współorganizatorami są Starostwo Powiatowe i Gmina Przygodzice. Jednak Przegląd nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc i wsparcie finansowe wielu osób i instytucji, są to: Miasto Ostrów Wlkp., Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, MZK  Ostrów Wlkp., Telewizji OK24, Stowarzyszenie Kulturalno- Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni, Przygodzickie Stowarzyszenie Absolwentów.

Szczególne podziękowanie należą się więc:

Radzie Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach

Lidii Jakubiak – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego

Pawłowi  Rajskiemu – Staroście  Powiatu Ostrowskiego

Krzysztofowi Rasiakowi – Wójtowi  Gminy Przygodzice

Jarosławowi  Urbaniakowi – Prezydentowi  Ostrowa Wlkp.

Zenonowi  Musialskiemu – Prezesowi  OZC

Zenonowi  Walczakowi – Dyrektorowi  Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach

Januszowi  Marczakowi  – Prezesowi MZK w Ostrowie Wlkp.

Księdzu Kanonikowi Marcinowi Taisnerowi – proboszczowi Parafii w Przygodzice

Piotrowi Nowickiemu –  z Telewizji OK 24

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

W kategorii solistów:

Gimnazjum:

I m-ce Konstancja Przybyłowicz – Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wlkp.

II m-ce Sylwia Działocha – Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp.

III m-ce Ola Szczepaniak – Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek W Ostrowie Wlkp.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I m-ce Anna Zuszek – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.

II m-ce Marzena Adamiak – I liceum Ogólnokształcące w Jarocinie

III m-ce Sara Mróz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

W kategorii zespół

Gimnazjum:

I m-ce z Gimnazjum w Opatowie

II  m-ce  Publiczne Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp.

III m-ce Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I m-ce Anna Zuszek i Antonina Baraniak  – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.

II m-ce Chór z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wlkp.

III m-ce Zespół Zielona Wyspa – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

Wyróżnienia

Miłosz Jura – I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.

Kinga Fischer – solistka zespołu z Gimnazjum w Odolanowie

Karolina Stabrawa – Publiczne Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp.

Arkadiusz Grzęda – Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach

Natalia Świtała – Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wlkp.

Agnieszka Śpitalniak – Gimnazjum nr 2 w Pleszewie

ZDJĘCIA

Fragment koncertu1

Fragment koncertu2