Dwoje prowadzących, dwa ciekawe obszary tematyczne, ale jeden dominujący temat: „Jaki zawód warto wybrać w przyszłości?”. Uczniowie Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim wraz z opiekunkami, Paniami Katarzyną Kaźmierczak i Wandą Nawrocką 12 stycznia 2016 uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach.

Pierwszy warsztat zorganizowany został w ramach projektu „Mistrzowie Kodowania” realizowanego przez firmę Samsung. Ewa Szpot zaprezentowała gimnazjalistom sposób powstawania aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne. Hasło „Mistrzów Kodowania – Bo każdy może być programistą” po raz kolejny potwierdziło się w praktyce. Każdy z uczestników mógł doświadczyć, na czym polega programowanie oraz, że wcale nie trzeba być informatykiem, aby samodzielnie tworzyć proste aplikacje mobilne. Kolejne zajęcia prowadzone przez Tomasza Gulińskiego dotyczyły wyboru szkoły, a tym samym ścieżki edukacyjno – zawodowej. W ramach tych warsztatów młodzież przeanalizowała możliwości zawodowe, jakie oferują kolejne etapy kształcenia. Każdy uczestnik dokonał samooceny własnych predyspozycji zawodowych za pomocą narzędzi doradcy zawodowego pt. „Możliwości zdobycia zawodu poprzez decyzję do jakiej szkoły idę”, „Ankieta skłonności zawodowych” oraz „Karta zainteresowań zawodowych”.

Warsztaty jednoznacznie pokazały, że warto zachęcać młodzież do tego typu aktywności. Programista gier i aplikacji multimedialnych,  jako jeden z zawodów przyszłości, jest jednym z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów innowacyjnej gospodarki. W tym zawodzie oprócz samej umiejętności programowania ważne są również zdolności analityczne i kreatywne myślenie, które młodzież trenowała podczas wykonywania przygotowanych zadań.

Przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Świadczą o tym wypowiedzi samych uczestników: „Moglibyśmy tu przyjeżdżać co tydzień!”.

Dla tych, którzy chcą więcej, już wkrótce kolejne wydarzenie – „Dzień Interaktywny”. Zapraszamy 27 lutego 2016.

GALERIA