XI  Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej

Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II

26.10.2017

„Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych (…)

By tradycji stało się zadość 26 października 2017, w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia  Ustawicznego w Przygodzicach, odbył się już po raz jedenasty Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej- Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II. Jak zwykle także, rozpoczął się słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II, tym razem fragmentem przemówienia 1887 roku na Westerplatte. Koordynatorem Przeglądu od samego początku niestrudzenie i z wielką pasją jest nauczycielka – katechetka Justyna Baraniak. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, który zaraz potem wraz z prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego promowali folder  X lat Przeglądów Piosenki Chrześcijańskiej autorstwa Justyny Baraniak, wydanego przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne z inicjatywy jego prezesa, przy finansowym wsparciu Powiatu Ostrowskiego. W publikacji znajdują się między innymi:  geneza, historia oraz  i  wszyscy laureaci  poszczególnych  dziesięciu Przeglądów.

Celem jaki od lat przyświeca organizatorom tego wydarzenia jest krzewienie kultury i wartości chrześcijańskich poprzez wspólne śpiewanie i muzykowanie. To także możliwość spotkania i dzielenia się swoimi talentami, okazja do umocnienia swojej wiary oraz zachęta do odważnego świadczenia o Jezusie Chrystusie, nie tylko we  wspólnotach parafialnych, rodzinie, ale także szkole. Tegoroczny Przegląd skupił w murach ZSPCKU rekordową ilość wykonawców. Ponad 400 uczestników zmagało się o tytuł i uznanie, w dwóch kategoriach wiekowych: od 12 do 15 lat oraz powyżej 15 roku życia- zespół i solista.  Podobnie jak w minionych  latach na scenie pojawiła młodzież oraz dzieci z terenu Południowej Wielkopolski, m.in. Ostrów Wlkp.,  Kępno, Kalisz, Ostrzeszów, Rychtal, Opatów, Jarocin …

Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie:

Przewodniczący Jury: Janusz Lipiński – wybitny pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp Wieloletni dyrygent męskiego chóru Echo, Chóru Szkoły Muzycznej, także dyrygent Chóru Mieszanego „Con Forza”. Dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych.

Andrzej Henryk Bączyk – animator życia kulturalnego w mieście i regionie, kompozytor, aranżer i dyrygent, zasłużony Działacz Kultury, kilkakrotnie wyróżniony tytułem: Osobowość Kultury Ostrowskiej, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wlkp. i Kaliszu.

Ksiądz dr Jarosław Powąska – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, Kapelan Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Organizacją Przeglądu zajęli się: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Radą Rodziców oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Współorganizatorami byli Powiat Ostrowski i Gmina Przygodzice wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach. Finansowo wsparli przedsięwzięcie Firma Centnas, Przygodzickie Stowarzyszenia Absolwentów, Miasto Ostrów Wielkopolski, MZK Ostrów Wlkp. oraz senator RP Łukasz Mikołajczyk i Tomasz Ławniczak -poseł na Sejm RP.

Patronat medialny sprawowała diecezjalna TV internetowa Dom Józefa oraz  dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.

Konkurs zgromadził wielu gości, sympatyków i wiernych, którzy przez muzykę okazywali prawdziwą radość, nadzieję, miłość. Wszyscy wykonawcy mimo, że prezentowali rożne style i formy muzyczne głosili w swych utworach pozytywne przesłanie, które  przybrało formę żywych rekolekcji. Niezwykła atmosfera wypełniła całą szkołę…piękne występy na scenie i „wszechobecni” muzykujący młodzi, w każdym zakątku szkoły, przygotowujący się do swojego występu, bądź już po…w oczekiwaniu na koncert i werdykt.

Po długiej konkursowej części przyszedł czas na gwiazdę Przeglądu.  Na swój  energetyczny występ zaprosił raper Tau…to było niezwykłe „szaleństwo” – rap i hip hop wypełnił całą salę.  Piotr Kowalczyk urodził się i wychował w  Kielcach. W dzieciństwie grał w przedstawieniach razem z kabaretem „Lelum polelum”. Pierwsze kroki w hip-hopie stawiał na początku 2000 roku. W  2011 roku  pojawił się pierwszy legalny album rapera jeszcze wtedy jako Medium. Kilka lat później postanowił pójść odmienną drogą. Raper przyjął pseudonim Tau, założył własną wytwórnię i skupił się na tworzeniu utworów, w których opowiadał o swoim  dawnym życiu oraz nawróceniu. ”Robiłem straszne rzeczy. W momencie, w którym zrozumiałem, że grzech jest rzeczywisty, moje sumienie obudziło się na nowo. Zobaczyłem jak na dłoni, że mój kręgosłup jest w kształcie litery „S” i muszę go naprostować. Sami nie możemy wyleczyć ran swojego serca. To potrafi zrobić tylko Bóg”. Dziś Tau, podczas swoich koncertów, próbuje pomóc  młodym ludziom odnaleźć cel i sens życia.  Poprzez swe teksty  nawołuje do poszukiwania  własnej drogi i realizacji marzeń. Jego twórczość jest prawdziwym świadectwem głębokiej wiary.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili:

Senator RP Łukasz Mikołajczyk, Paweł Rajski – Starosta Powiatu Ostrowskiego, Krzysztof Rasiak– Wójt Gminy Przygodzice, Janina Wojtasiak –  Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, Ryszard Pluciński – reprezentujący biuro poselskie posła RP Tomasza Ławniczaka, Marta Ziętek – reprezentująca biuro poselskie posła RP  Jarosława Urbaniaka, Jolanta Maćkowiak – naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu z ramienia Prezydenta Ostrowa Wlkp, Marian Nowak – Prezes  Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, Ks. Kanonik Marcin Taisner, Kazimierz Niziołek- wiceprzewodniczący Rady Gminy Przygodzice, Robert Kaczmarek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, Wacława Muzyka – wiceprezes Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów, Tadeusz Garbaciak- Przygodzickie Stowarzyszenie Absolwentów, Janusz Jakubek – Przygodzickie Stowarzyszenie Absolwentów.

 

 

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

W kategorii wiekowej do 15 lat

Sklasyfikowało zespoły w następującej kolejności :

1 miejsce: Zuzanna Zawielak, Kamila Walczak- Zespół Szkół Salezjanek Ostrów Wlkp.

2 miejsce: Szkoła Podstawowa w Rychtalu – Zespół „Schola FIO”

3 miejsce Zespół Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie

Wyróżnienie:

Zespół Muzyki Dawnej „Jubilo” – Klasztor Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie

W kategorii soliści klasyfikacja przedstawia się następująco:

1 miejsce: Weronika Sabatowska – Szkoła Podstawowa w Doruchowie

2 miejsce: Aleksandra Dura – Ostrowskie Centrum Kultury

3 miejsce: Zuzanna Klӧtzel – Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie

Wyróżnienia:

Hanna Talar – Szkołą Podstawowa w Rychtalu,

Jan Marcinkowski – Szkoła Podstawowa we Wróblińcu

Anna Klah – Gimnazjum nr 3 Ostrów Wlkp.

W kategorii wiekowej powyżej 15 lat

Sklasyfikowało zespoły w następującej kolejności :

1 miejsce Chór z III LO w Ostrowie Wlkp.

2 miejsce Zespół z ZSP CKU Przygodzice

3 miejsce Chór z IV LO w Ostrowie Wlkp.

Wyróżnienie:

Zespół Wokalny z Ostrowskiego Centrum Kultury

W kategorii soliści klasyfikacja przedstawia się następująco:

1 miejsce Gwidon Waliszewski – Dom Kultury w Kotlinie

2 miejsce Natalia Świtała – IV LO Ostrów Wlkp.

3 miejsce Patrycja Gąsiorek – ZSP CKU w Przygodzicach

Wyróżnienie:

Maja Psiuk – Liceum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp.

 

XI Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej  Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II przeszedł już do historii. Mamy nadzieję, że zarówno  uczestnicy jak i  słuchacze opuścili mury szkoły, mimo, że zmęczeni, to zadowoleni, spełnieni, oraz pełni wrażeń. Dziękujemy wszystkim za spotkanie, wspaniałą atmosferę,moc wrażeń artystycznych i duchowych.

Zapraszamy za rok na kolejny Przegląd,  żywiąc nadzieję, że nas nie zawiedziecie!

GALERIA

Regulamin_i_karta_zgloszenia

lewa

prawa (1)

przeglad_plakat2017

ow