Trzecia edycja Przeglądu Słowa pod hasłem „Wolność to nic więcej, niż szansa na bycie lepszym” odbyła się 16 marca 2018 r. w naszej szkole pod patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz Wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka. Jak co roku słowo było oceniane w trzech kategoriach: słowo pisane, recytowane oraz czytane interpretacyjnie. Konkurs był przeznaczony dla 7 klas szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W skład jury wchodzili: Małgorzata Juda-Mieloch (pracownik ODN-u), Honorata Maciejewska (pracownik MDK-u), Bolesław Grobelny (poeta ostrzeszowski). Wśród zaproszonych gości byli ( Dariusz Kryś – w zastępstwie Wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka, Beata Bartosz – Przewodnicząca Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów. Koordynatorem przeglądu niezmiennie od trzech lat jest Pani Justyna Ligocka – nauczyciel bibliotekarz oraz polonista. Zainteresowanie różnym obliczem słowa okazało się jak zawsze imponujące, bowiem w przeglądzie wzięło udział 46  uczestników. Prezentacje słowa były bardzo konkurencyjne względem siebie. Wyniki przeglądu prezentowały się następująco. W pisaniu wiersza w kategorii 7 klasa szkoły podstawowej oraz Gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Roksana Szwejda ze Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie, trzecie miejsce przypadło Weronice Kątnej z MDK- w Ostrowie Wlkp., natomiast wyróżnienie otrzymała Barbara Ulbrych z MDK- w Ostrowie Wlkp. oraz Julia Smoczyk ze Szkoły Podstawowej nr 14 III LO w Ostrowie Wielkopolskim. Natomiast w pisaniu wierszy w kategorii szkoły ponadgimnazjalne pierwsze miejsce otrzymała Marta Bohonos z MDK-u w Ostrowie Wlkp., drugie miejsce zajęła Michalina Dolna z IV LO w Kaliszu, na trzecim miejscu uplasowała się Weronika Puchalska z IV LO w Ostrowie Wlkp., a wyróżnienie zdobyła Angelika Mielcarek z III LO w Ostrowie Wlkp.
W kategorii 7 klasa szkoły podstawowej i Gimnazjum w recytacji pierwsze miejsce otrzymała Olga Sroka ze Szkoły Podstawowej w Przygodzicach, natomiast wyróżnienie przypadło Agacie Szymanowskiej ze Szkoły Podstawowej w Dębnicy. Zaś w kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce otrzymała Barbara Stępniak z IV LO w Kaliszu, drugie miejsce zajęła Zuzanna Kasperek z IV LO w Ostrowie Wlkp., natomiast wyróżnienia otrzymali Bartosz Baura z III LO w Ostrowie Wlkp. oraz Aleksandra Szmyt z ZSU w Ostrowie Wlkp.
W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w czytaniu interpretacyjnym pierwsze miejsce otrzymała Julia Pawłowska ze Szkoły Podstawowej w Dębnicy. A w kategorii szkół ponadgimnazjalnych drugie miejsce przypadło Marii Stawickiej z ZSP CKU w Przygodzicach oraz Agacie Chwołce z tej samej szkoły, natomiast wyróżnienie otrzymali Julia Chowicka z ZSTE w Ostrowie Wlkp.oraz Sebastian Lupa z ZSP CKU w Przygodzicach.
W imieniu dyrektora Tomasza Gulińskiego oraz koordynatora przeglądu wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy występów i zapraszamy na kolejny już czwarty w przyszłym roku. Sponsorom zaś dziękujemy za wsparcie finansowe, dzięki któremu udało nam się obdarować wygranych.