FINAL_LOGO2 października 2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach zorganizowano „Piknik Technologiczny” – wydarzenie promujące nowoczesne technologie, inżynierię i programowanie. Pomysłodawcami i autorami projektu Pikniku byli: Ewa Szpot, nauczycielka ZSPCKU oraz Michał „Pozytywny” Kłosiński, jeden z trenerów a fundusze na organizację udało się pozyskać, dzięki wygraniu przez projekt konkursu grantowego „Tesco. Decydujesz, pomagamy”.
Podczas imprezy odbywały się warsztaty dostosowane do różnych grup wiekowych. Przedszkolaki poznały edukacyjne roboty wprowadzające najmłodszych w naukę programowania – Ozoboty i Beeboty. Młodsze klasy szkoły podstawowej miały okazję samodzielnie skonstruować jeżdżącego robota wykorzystując to, co najczęściej wyrzucamy – zużyte opakowania z tworzyw sztucznych i kartonów. Starsi uczniowie odkrywali możliwości Arduino, dzięki warsztatom łączącym wiadomości z elektroniki, mechatroniki i programowania. Wszyscy świetnie się bawili tworząc klawiaturę komputerową z ….marchewek, wykorzystując układ MaKey Makey.
Kształcenie kompetencji cyfrowych wśród młodych ludzi jest bardzo ważne. To od nich będzie zależała zarówno ich przyszła sytuacja na rynku pracy jak i codzienne funkcjonowanie. Dlatego nie dziwi fakt, że Piknik wzbudził tak ogromne zainteresowanie. Warto dodać, że organizowanie tego typu zajęć dla dzieci i młodzieży jest również jednym z obecnych priorytetów polityki oświatowej MEN.
Dodatkowo w wolnej chwili uczestnicy brali udział w „Grze Korytarzowej”. Skanując kody QR i odpowiadając na zaszyfrowane w nich zagadki poznawali różne ciekawostki o szkole. Spróbowali też swoich sił w strzelaniu na nowoczesnej multimedialnej strzelnicy, wzięli udział w zajęciach z samoobrony oraz przyjrzeli się technikom kryminalistycznym.
Wolontariuszami zaangażowanymi w sprawny przebieg wszystkich działań byli uczniowie ZSP CKU w Przygodzicach.
A już 19 października w czasie Europejskiego Tygodnia Kodowania – powtórka imprezy, tym razem już tylko dla uczniów przygodzickiej szkoły.

GALERIA