Dyrektorzy

1. Wiktor Bogusławski 01.04.1945 – 31.08.1954
2. Wacław Namyślak 01.09.1954 – 31.08.1979
3. Kazimierz Jasiulewicz 01.08.1979 – 15.10.1980
4. Józef Nowicki 01.12.1980 – 31.05.2000
5. Dariusz Kaczmarek 01.07.2000 – 31.08.2012
6. Tomasz Guliński 01.09.2012 – nadal

Zastępcy Dyrektora

1. Mieczysław Smoleński 01.09.1948 – 1953
2. Stanisław Wiatr 01.09.1949 – 31.08.1961
3. Aleksander Sobotka 01.09.1953 – brak danych
4. Marian Szwabiński 15.12.1961 – 31.08.1979
5. Ryszard Karpisiewicz 01.09.1954 – 31.08.1960

01.01.1970 – 30.09.1982

6.Czesław WiIczyński 01.02.1974 -31.03.1978

15.09.1979 – 31.03.1980

7. Stanisław Wawrzyniak 01.04.1978 – 31.08.1979
8. Tadeusz Dziekan 01.08.1979 – 31.08.1980
9. Mirosław Nowicki 01.09.1980 – 31.08.1984
10. Małgorzata Szwabińska 01.09.1984 – 31 08.1989
11. Teresa Graczyk 15.09.1980 – 31.08.2012
12. Lidia Jakubiak 01.09.2012 – nadal

Kierownicy internatu

1. Maria Lipowska 01.09.1953 – 31.08.1958
2. Irena Martewicz 01.09.1958 – 31.08.1961
3. Borzysław Borzych 01.09.1961 – 31.08.1962
4. Zbigniew Wittek 01.09.1962 – 31.08.1963
5. Andrzej Hałas 01.09.1963 – 31.08.1966
6. Wojciech Stefan 01.09.1966 – 31.08.1968
7. Andrzej Domański 01.09.1968 – 31.08.1976
8. Grzegorz Konwerski 01.09.1976 – 30.04.1979
9. Mirosław Nowicki 01.05.1979 – 31.08.1980
10.Tadeusz Dziekan 01.09.1980 – 31.08.1991

Nauczyciele pełnozatrudnieni

Imię Nazwisko Stanowisko Przedmiot

Zatrudniony

Tomasz Adamczyk nauczyciel w-f 01-09-2011 nadal
Bożena Antoszewska nauczyciel historia, j. rosyjski 01-09-1963 31-10-1969
Wojciech Antoszewski nauczyciel chemia 01-09-1966 31-07-1969
Irena Badzińska nauczyciel uprawa roślin 01-09-1970 31-08-1981
Justyna Baraniak nauczyciel religia 01-09-1999 nadal
Edmunt Bartkowiak nauczyciel 03-11-1962 1969
Hieronim Bartosik nauczyciel uprawa roślin 01-09-1964 31-08-1985
Teresa Berkowska nauczyciel matematyka 01-09-1956 31-08-1986
Andrzej Berkowski nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1984 nadal
Stanisław Berkowski nauczyciel uprawa roślin 01-08-1956 31-08-1986
Monika Białas – Skutecka nauczyciel pedagog szkolny 01-09-2002         nadal
Feliks Biegała instruktor ogrodnictwo 09-1947 09-1949
Grażyna Blek nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1079 31-08-1080
Anna Borońska nauczyciel  przedmioty ekonomiczne 01-09-2002 nadal
Alicja Borzych nauczyciel chemia 01-09-1961 30-06-1963
Borzysław Borzych nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1960 1963
Ryszard Burzyński Bury wych. w  internacie 01-09-1974 31-12-1974
Danuta Cebulska wych. w  internacie 01-09-1973 31-08-1974
Michalina Ciećkiewicz nauczyciel j. polski 01-09-1964 1970
Zbigniew Ciećkiewicz nauczyciel j. polski 01-09-1964 1966
Jadwiga Cieślińska nauczyciel przedmioty zawodowe 01-10-1969 31-08-1993
Krystyna Czechowska nauczyciel 01-09-1973 01-03-1975
Zdzisław Daros nauczyciel zajęcia praktyczne 01-07-1950 31-08-1960
Łucja Domańska nauczyciel j. polski 01-09-1968 31-08-1976
Andrzej Domański nauczyciel historia 01-09-1968 31-08-1976
Ireneusz Dukowicz nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1086 31-08-2000
Józef Dytfeld nauczyciel j. polski 01-09-1987 31-08-1999
Tadeusz Dziekan nauczyciel j. polski 01-08-1979 31-01-2004
Jerzy Eysymontt kierownik filii w Kępnie 15-09-1959 brak danych
Elżbieta Fabiszak nauczyciel j. rosyjski 01-09-1976 31-08-1980
Michalina Fiszer wizytator 01-11-1979 3 1-1 0-1994
Józef Froń nauczyciel j. angielski, uprawa 1948 1949
Mariusz Furmaniak nauczyciel w-f 01-09-2010 nadal
Zygmunt Gajowiak nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1972 31-08-1983
Fryderyka Gaworska nauczyciel 1951 31-08-1976
Anna Głuch wych. w  internacie 01-09-1976 30-11-1980
Maja Graczyk nauczyciel j. angielski 01-09-2011 nadal
Teresa Graczyk nauczyciel matematyka 01-09-1976 nadal
Dorota Grobelna nauczyciel biologia, chemia 01-09-1987 nadal
Kazimierz Grunwald nauczyciel j. polski 01-1 0-1946 09-12-1950
Jan Guliński wych. w internacie 01-11-1973 31-04-1974
Tomasz Guliński dyrektor przedmioty ekonomiczne 01-09-2004 nadal
Andrzej Hałas wych. w internacie 01-09-1963 31-08-1965
Grażyna Hamny nauczyciel chemia 01-09-1964 31-07-1961
Janina Jakóbczak nauczyciel matematyka 01-09-1971 31-08-1976
Lidia Jakubiak nauczyciel produkcja zwierzęca 01-09-2006 nadal
Edmund Jakubowski nauczyciel fizyka, matematyka 01-09-1952 31-08-1955
Paweł Jakubowski nauczyciel chemia, pr.roślinna 01-09-2007 nadal
Małgorzata Janoś nauczyciel j. niemiecki 01-09-2004 nadal
Stanisław Jańczak nauczyciel fizyka, geografia 01-09-1961 30-08-1974
Łukasz Jezierski nauczyciel j. angielski 01-09-2003 nadal
Witold Jędrzejak nauczyciel zajęcia praktyczne 01-03-1954 31-03-1955
Ewa Józefiak nauczyciel j. niemiecki 01-11-1981 31-08-1991
Witold Jurkiewicz nauczyciel hodowla zwierząt 01-06-1979 20-07-2003
Dariusz Kaczmarek dyrektor, nauczyciel matematyka, psychologia 01-07-2000 nadal
Bogumiła Kaczmarek nauczyciel j. polski 16-09-2002 nadal
Roman Jakubowski instruktor praktyczna nauka zawodu nadal
Janina Kałużna nauczyciel j. rosyjski, wgd 01-09-1970 31-01-2004
Olimpia Kańska-Grzęda nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1974 31-08-1981
Natalia Karkoszka nauczyciel religia 01-09-2010 31-08-2012
Jarosław Karolewski nauczyciel historia, WOS 01-09-2004 nadal
Maria Karpisiewicz wych. w  internacie 01-02-1961 30-04-1983
Ryszard Karpisiewicz nauczyciel mechanizacja 01-09-1954 30-09-1982
Andrzej Karpisiewicz nauczyciel zajęcia praktyczne 01-09-2005 nadal
Janusz Kawecki nauczyciel w-f 01-09-1986 nadal
Krystyna Kazowska nauczyciel uprawa roślin 01-09-1965

1978

31-08-1976

30-04-1986

Beata Kazowska nauczyciel j. angielski 01-09-1997 nadal
Stanisław Kazowski nauczyciel mechanizacja 01-09-1988 nadal
Zdzisław Kierstein nauczyciel matematyka, fizyka 01-09-1968 31-08-1972
Agnieszka Klońska nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-2010 nadal
Jan Kluz nauczyciel mechanizacja 01-07-1972 30-06-1976
Krystyna Koczorowska nauczyciel 01-02-1984 31-08-1984
Janusz Kokosiński nauczyciel j. angielski 01-09-2002 31-08-2003
Renata Kołakowska nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1989 nadal
Zofia Kononowicz nauczyciel matematyka 01-09-1955 31-08-1956
Grażyna Konwerska nauczyciel chemia 01-11-1975 30-04-1979
Grzegorz Konwerski nauczyciel chemia 01-11-1975 30-04-1979
Tadeusz Korman nauczyciel j. polski 01-09-1950 31-08-1958
Karol Krajewski nauczyciel PO, wos 1948 1949
Janina Kraszewska nauczyciel j. polski 01-09-1976 15-03-1987
Andrzej Krzak nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1987 nadal
Jan Krzyżaniak nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1964 31-08-1965
Maria Krzyżaniak nauczyciel wf, gosp. domowe 01-09-1964 31-08-1965
Kazimierz Kucharski nauczyciel ekonomika i organizacja 01-09-1985 31-08-2002
Stanisław Kukułka nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1956 31-08-1959
Zygmunt Kupczyk nauczyciel 16-08-1968 31.08-1975
Tadeusz Kuś nauczyciel przedmioty zawodowe 15-10-1978 31-08-1980
Joanna Laisner wych. w internacie 1974 1975
Marian Lamek nauczyciel nauka jazdy 01-03-1969 31-12-1971
Witold Leraczyk nauczyciel j. niemiecki O l-l 0-1971 31-08-1973
Władysław Lewandowski nauczyciel j. polski 1964 1965
Justyna Ligocka nauczyciel j.polski, biblioteka 01-09-2004 nadal
Bogusław Lipiński nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1982 nadal
Maria Lipowska nauczyciel język polski 01-08-1953 1958
Jerzy Lipowski nauczyciel hodowla zwierząt 01-10-1952 1963
Janina Lisiak nauczyciel j. polski, historia 01-09-1973 31-08-1976
Jerzy Lisiak nauczyciel przedmioty zawodowe 04-10-2004 nadal
Jan Łowczowski nauczyciel chemia 01-09-1986 31-08-1989
Marian Łysiak nauczyciel 01-07-1950 1952
Alfons Machalica nauczyciel hodowla zwierząt 01-09-1958 30-06-1962
Zofia Machalica wych. w  internacie 01-09-1958 31-07 -1962
Andrzej Machura wych. w internacie 01-02-1975 31-08-1976
Janina Machura wych. w internacie 01-09-1975 21-08-1976
Tomasz Marciniak wych. w internacie 01-09-2011 nadal
Irena Martewicz wych. w  internacie 01-09-1959 31-08-1976
Włodzimierz Martewicz nauczyciel j. polski 01-09-1958 1963
Maria Misztal nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1993 31-08
Michał Mogilnicki nauczyciel rybołówstwo 1948 1949
Maria Namyślak nauczyciel hodowla zwierząt 01-07-1960 31-08-1978
Wanda Nawrocka nauczyciel chemia 01-09-1989 31-08-2012
Natalia Nowakowska nauczyciel j. niemiecki 01-09-2010 nadal
Wiesława Nowicka nauczyciel j. rosyjski 01-09-1982 31-08-1993
Marcin Nowicki nauczyciel wychowanie fizyczne, PO 01-09-1996 nadal
Mirosław Nowicki nauczyciel hodowla zwierząt 01-09-1971 30-09-1994
Ewa Nowinka nauczyciel przedmioty zawodowe 02-01-1961 31-08-1975
Leokadia Okleja nauczyciel j. polski 01-10-1958 31-08-1963
Elżbieta Olejniczak nauczyciel geografia, historia 01-09-1994 nadal
Stanisław Palczewski nauczyciel Przedmioty zawodowe 01-09-1982 31-12-1979
Roman Pankowski nauczyciel chemia 01-09-1963 31-01-1984
Arkadiusz Pawlak nauczyciel Zajęcia praktyczne 01-09-2005 31.08.2007
Stanisław Plencler wych. w  internacie 01-04-1957 31-08-1958
Agnieszka Pluta nauczyciel 02-11-1961 31-08-1971
Zofia Płóciennik nauczyciel wychowawca w internacie 01-09-1992 nadal
Marian Podgórski nauczyciel hodowla zwierząt 1962 1963
Czesława Puszkarek nauczyciel matematyka 01-09-1977 31-08-1998
Dorota Radziszewska nauczyciel historia 01-09-1976 28-08-2008
Edmund Radziszewski wych. w internacie 01-09-1976 31-08-1988
Krzysztof Rasiak nauczyciel mechanizacja 01-09-1986 nadal
Anna Rasiak nauczyciel matematyka 01-09-2004 nadal
Jarosław Ratajczyk nauczyciel przedmioty zawodowe O 1-09-1 990 nadal
Agnieszka Ryszkowska nauczyciel przedmioty ekonomiczne 01-09-2006 31-08-2007
Marzena Sajewska nauczyciel j. niemiecki 01-09-2002 nadal
Janina Sadowska wych w internacie 01-09-1973 31-08-2001
Wiesława Sapieja – Nowicka nauczyciel j. polski 01-09-1971 31-08-1994
Maria Sas nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1980 01-09-1983
Mieczysław Smoleński nauczyciel przedmioty zawodowe 1948 1953
Andrzej Sobczak nauczyciel zarzadzanie kryzysowe 01-09-2010 nadal
Dariusz Sosiński nauczyciel zarzadzanie kryzysowe, samoobrona 01-09-2009 nadal
Ewa Sroczyńska nauczyciel j. angielski, j. rosyjski 01-09-1978 31-08-2012
Helena Stajszczyk nauczyciel j. polski 1948 1949
Janina Stefan nauczyciel j. polski 01-09-1965 31-08-1968
Wojciech Stefan wych. w  internacie 01-09-1965 31-08-1968
Renata Stefańczyk nauczyciel j. polski 15-01-2000 31-05.2000
Jacek Stendera nauczyciel mechanizacja 01-09-1980 31-08-1984
Maria Stobiecka nauczyciel chemia 01-09-1963 31-08-1964
Włodzimierz Stobiecki nauczyciel mechanizacja 01-09-1963 31-08-1964
Alina Szachta wych. w  internacie 01-09-1968 31-08-1971
Janina Szloch nauczyciel 1957 1958
Andrzej Szozda wych. w internacie 1971 1972
Ewa Szpot nauczyciel informatyka 01-09-1993 nadal
Kazimierz Szubert nauczyciel po, historia 01-09-1965 31-08-1995
Helena Szwabińska nauczyciel biologia 01-09-1954 31-08-1986
Małgorzata Szwabińska nauczyciel przedmioty zawodowe 01-01-1981 nadal
Marian Szwabiński nauczyciel uprawa roślin 01-03-1954 31-08-1984
Jan Szydlik nauczyciel j. rosyjski 1948 1949
Szczepan Ścibior nauczyciel mechanizacja 01-09-1965 31-08-1986
Marian Trachimowicz nauczyciel j.rosyjski, historia 01-09-1954 1961
Mieczysław Trzęsowski nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1977 30-09-1979
Andrzej Walczak nauczyciel fizyka, matematyka 01-09-1972 28-06-1979
Alicja Walendowska nauczyciel j.polski, WOK 01-09-1994 nadal
Stefan Walerowicz nauczyciel matematyka, fizyka 0l-l0-l946 31-08-1950
Stanisław Wawrzyniak nauczyciel mechanizacja 01-10-1974 31-08-1998
Lech Węgrzynowski nauczyciel mechanizacja 0l-01-1972 31-12-1977
Alina Węgrzynowska nauczyciel fizyka 02-09-1974 nadal
Stanisław Wiatr nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1949 31-08-1961
Czesław Wilczyński nauczyciel uprawa roślin 01-02-1955 31-08-1985
Paweł Wilgocki nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1073 30-04-1974
Łucja Winkowska nauczyciel uprawa roślin 01-09-1965 31-08-1986
Irena Wittek nauczyciel j. polski, historia 1946 1948
Zbigniew Wittek nauczyciel wychowanie fizyczne 01-09-1962 31-01-1985
Dorota Wojcieszak nauczyciel j. angielski 05-11-2012 nadal
Justyna Wyszyńska nauczyciel hodowla zwierząt 01-09-1963 31-08-1978
Kazimierz Zawadzki nauczyciel mechanizacja 10-11-1959 31-08-1988
Joanna Zbroja nauczyciel j. polski 01-09-1993 nadal
Marcin Zieliński nauczyciel j. niemiecki 08-09-2003 nadal
Agaton Ziółkowski nauczyciel matematyka, fizyka 1948 1949
Urszula Zmyślona nauczyciel matematyka 01-09-1980 nadal
Jadwiga Żołądkiewicz nauczyciel j. rosyjski 01-09-1979 3 1-08-1981

Nauczyciele dochodzący

 

Imię Nazwisko Stanowisko Przedmiot

Zatrudniony

Stanisław Adamski nauczyciel zajęcia praktyczne 1962 1963
Magdalena Barczak-Zmyślona nauczyciel przedmioty ekonomiczne 01-09-2005 31-08-2011
Emilia Białek nauczyciel j. niemiecki 1978 1980
Andrzej Bodył nauczyciel matematyka 01-03-1959 15-05-1959
Bogdan Borusiak nauczyciel chemia 1951 brak danych
Ks. Feliks Brysiewicz nauczyciel religia 1949 1956
Antoni Buksakowski nauczyciel wychowanie fizyczne 12-10-1959 31-08-1961
Leokadia Bąkowska nauczyciel j. rosyjski 01-09-1972 31-12-1972
Rafał Byzia nauczyciel historia, wos 01-09-2010 nadal
Beata Calińska nauczyciel j. niemiecki 1991 1992
Irena Cieślak nauczyciel j. niemiecki 01-10-1989 30-06-1990
Bogdan Cieślik nauczyciel 01-12-1957 31-07-1958
Włodzimierz Czarnecki instruktor nauka jazdy 01-10-1974 30-06-1976
Izabela Czechak nauczyciel j. niemiecki 01-09-1993 31-08-1994
Czesława Czerwińska nauczyciel j. rosyjski 01-09-1972 16-12-1972
Jer Czwordon nauczyciel sekcja muzyczna 27-04-1977 20-06-1978
Tadeusz Dornirt nauczyciel j. niemiecki 01-09-1983 31-08-1984
Robert Folwaczny nauczyciel j. niemiecki 01-09-1990 3 1-08-1991
Bogdan Frąszczak trener sekcja zapasów 01-09-1982 31-08-1983
Jan Furmaniak nauczyciel biologia 01-12-1956 28-02-1957
Tadeusz Garbaciak  nauczyciel doradztwo rolnicze 13-02-1984 30-04-1992
Regina Gibasiewicz  nauczyciel zajęcia praktyczne 01-09-1983 31-08-1989
Bogumiła GorgoIewska  nauczyciel zespół chóralny 08-09-1966 1967
Janina Grzesik  nauczyciel 01-09-1957 30-11-1957
Jan Gulis  nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-1974 31-08-1975
Władysław Górski  nauczyciel przedmioty zawodowe 1964 1965
Julian Hamny  nauczyciel przedmioty zawodowe 01-11-1963 1969
Elżbieta Hęciak  nauczyciel przedmioty zawodowe 1962 1963
Bronisław Ignasiak  nauczyciel hodowla zwierząt 01-09-1981 31-08-1982
Roman Jakubowski  nauczyciel zajęcia praktyczne 01-09-1994 nadal
Jan Janowicz  nauczyciel zespół muzyczny 1975 1976
Anna Jarmasz  nauczyciel 1952 brak danych
Teresa Jańczak  nauczyciel j. rosyjski 1964 1965
Adam Kaczmarek nauczyciel przedmioty ekon. 01-09-2007 31-10-2007
Teresa Kaczyńska  nauczyciel j. polski 15-10-1970 brak danych
Wiesław Kamzol  nauczyciel sekcja muzyczna 14-02-1973 brak danych
Natalia Karkoszka nauczyciel religia 01-09-2010 31-08-2012
Andrzej Karpisiewicz  instruktor nauka jazdy 19-05-1975 30-01-1976
Emilia Kaźmierczak wychowawca w internacie 01-09-2012 nadal
Józef Kempiński  nauczyciel j. niemiecki 19-09-1988 30-06-1989
Zbigniew Kiczka  nauczyciel zajęcia praktyczne 01-09-1993 30-11-1994
Julian Klimek  instruktor nauka jazdy 01-11-1961 15-03-1962
Barbara Knoska  wych. w internacie 06-09-1955 brak danych
Roman Kogucki  nauczyciel historia 1963 1964
Krzysztof Koralewski  nauczyciel j. angielski 01-09- I996 nadal
Lech Korczak nauczyciel 15-09-1955 31-07-1956
 Elwira Korman nauczyciel 01-09-1951 1953
 Tadeusz Kosiński nauczyciel 1964 1965
 Jadwiga Kostrzewska nauczyciel przedmioty zawodowe 15-02-1980 30-06-1980
Violetta Królak wych. w internacie 01-02-2010 nadal
 Zygmunt Kubiś nauczyciel 1957 1958
 Alojzy Lewicki nauczyciel matematyka, fizyka 01-09-1972 3 1-08-1974
 Teresa Ludzińska wych. w internacie 1956 1957
 Jerzy Madaliński nauczyciel lniarstwo 01-09-1956 28-02-1957
 Roman Nawrocki nauczyciel przedmioty zawodowe 03-12-1990 31-08-1992
 Barbara Nowacka nauczyciel j. polski 1971 1972
Renata Nowak nauczyciel fizyka 01-09-2012 nadal
 Bogdan Nowinka nauczyciel hodowla zwierząt 01-09-1981 31-08-1982
Mariusz Osiewała nauczyciel w-f 01-02-2004 31-08-2011
 Krystyna Pankowska nauczyciel j. polski 1963 1964
 Florian Pawlak nauczyciel mechanizacja 1949 1951
Ks. Edward Pawlak nauczyciel religia 1956 31-08-1960
 Zdzisław Pawłowski nauczyciel j. rosyjski 1964 1965
Mirosław Poczta nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-2004 31-08-2009
Jerzy Seleta nauczyciel przysposobienie wojskowe 01-09-2009 nadal
Maciej Sikora nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-2010 nadal
 Leokadia Siudzińska nauczyciel 01-09-1956 31-01-1957
Sławomir Sołtysiak wych. internatu 01-02-2010 31-08-2012
 Ks. Stefan Stasiński nauczyciel religia 01-09-1990 1991
Piotr Stasiak nauka jazdy 01-09-2012 nadal
Katarzyna Stempniewicz wych. internatu 01-09-2012 nadal
 Wojciech Suszycki nauczyciel j. polski 01-02-1958 31-07-1958
 Bogumiła Szczypkowska nauczyciel j. rosyjski 1969 1970
 Barbara Szozda nauczyciel 1971 1972
Krzysztof Szurgaj nauczyciel przysposobienie wojskowe 01-09-2012 31-12-2012
 Józefat Szwarc nauczyciel higiena 1949 brak danych
 Janina Szydlik nauczyciel 1951 brak danych
Szyike nauczyciel wych. fizyczne, pw. 1955 1956
Ewa Szymańska nauczyciel przedmioty zawodowe 01-09-2008
Bartosz Szymański nauczyciel historia 01-09-2004 31-08-2010
Jan Szymoniak nauczyciel matematyka 1951 brak danych
Ks. Marcin Taisner nauczyciel religia 01-09-1991 nadal
Renata Talarska nauczyciel j. niemiecki 13-02-1984 29061-984
Wiesława Trzcielińska nauczyciel j. niemiecki 01-09-1987 31-08-1988
Józef Wiśniewski nauczyciel j. rosyjski 1979 1980
Stefan Wojciechowski nauczyciel ogrodnictwo 01-02-1954 1976
Jerzy Wojtaszek nauczyciel  zespół muzyczny 01-09-1969 31-08-1971
Henryk Zwoliński nauczyciel zajęcia praktyczne 1956 1957