Strona główna
Oferta edukacyjna
Informacje dla uczniów
Wydarzenia szkolne
Historia szkoły
Grono pedagogiczne
Projekty europejskie
Absolwenci
Sukcesy uczniów
Kierunki rozwoju szkoły
Gazetka szkolna
Dokumenty szkolne
Szkolenie praktyczne
SzOK
Foto
BIP
Kontakt

Wydarzenia szkolne

2005 rok 2006 rok 2007 rok 2008 rok 2009 rok

WYDARZENIA SZKOLNE 2012

Medale Nikoli z liceum wojskowego na Mistrzostwach Polski w kickboxingu!

9 - 11 marca  w Kleszczowie odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów starszych oraz seniorów w kickboxingu w formule low-kick. Uczennica naszego liceum wojskowego - Nikoletta Klucznik zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski  w kat -52kg juniorek starszych (17-19 lat). Dla Nikoli był to pierwszy start w tej formule i od razu okazał się sukcesem. Drugi medal, tym razem brąz - Nikola wywalczyła na Mistrzostwach Polski juniorów lżejszej formuły kick-light w Starachowicach w kategorii -55kg juniorek. Rywalizacja była bardzo trudna, gdyż w obu zawodach wystartowało łącznie kilkuset zawodników. Nikoli gratulujemy tak ogromnych sukcesów i życzymy dalszych ...

Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieży LZS w Piłce Siatkowej Dziewcząt

Dnia 13.02.2012r. we Wrześni odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieży LZS w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Nasza drużyna w składzie: Marika Szyszka, Renata Zielińska, Katarzyna Frąszczak, Olga Olejniczak, Kamila Walczak, Anna Marek, Ania Olszewska, Marcelina Lamek, Ewa Golińska, Ewa Grobelna, Paulina Napieraj, zdobyła II miejsce. Pierwszy mecz rozegrany z drużyną z Wrześni zakończył się niepowodzeniem. Przeciwniczki okazały się po za zasięgiem naszych dziewcząt, jednak warto wspomnieć, że większość zawodniczek z drużyny gospodarzy gra w III lidze, natomiast dwie z nich, są reprezantkami Polski w plażowej piłce siatkowej. Reprezentantki naszej szkoły nie poddały się bez walki rozegrały świetny mecz. Następnie zmierzyły się z drużyną z Trzcianki, ten pojedynek zakończył się pewnym zwycięstwem, co pozwoliło na zdobycie przez naszą drużynę Vice Mistrzostwa Wielkopolski. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Konkurs Wiedzy o Obronie Cywilnej

W dnia 13 marca 2012r o godzinie 10: 00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wPrzygodzicach, odbył się powiatowy Konkurs Wiedzy o Obronie Cywilnej. Wydarzenie to miało miejsce już po raz dwunasty. Wzięło w nim udział 12 szkół ponadgimnazjalnych z terenu  Powiatu Ostrowskiego. Konkurs został przeprowadzony w formie testu składającego się z 32 pytań zamkniętych i 8 otwartych. Czas na rozwiązanie testu wynosił 30 minut. Wzięła w nim również udział reprezentacja naszej szkoły w składzie: Damian Wawrzyniak, Mariusz Wietecki i Arkadiusz Cierniak. Reprezentacja ta zajęła drużynowo 3 miejsce. Opiekunem reprezentacji był mgr Marcin Nowicki. Bezpośrednio po konkursie, dla uczestników rywalizacji, został zorganizowany pokaz pierwszej pomocy medycznej, symulujący wypadek z zagrożeniem życia osoby poszkodowanej, który ciekawie poprowadzili ratownicy; Szymon Rajca i Dominik Spalony. Nagrody dla zwycięskich drużyn; I lo, ZSz.Tech. oraz ZSPCKU w Przygodzicach, wręczał Wicestarosta Ostrowski Pan Tomasz Ławniczak. „Obsługę” fotograficzną zapewnił, jak zawsze niezawodny Piotr Bartczak, a grupą obsługującą sekretariat zawodów kierowała Aurelia Plewa.

 

 

Nasz projekt wymiany uczniów z Portugalią wyróżniony !!!

Nasz projekt pt. "Europa - tak daleko a tak blisko"  został wyróżniony przez Agencję Narodową Programu Comenius otrzymując tytuł "Przykładu dobrej praktyki". Projekt znalazł się w elitarnym gronie najlepszych projektów realizowanych w całej Polsce w ciągu ostatnich 2 lat pod względem innowacyjności, realizacji zaplanowanych celów oraz wpływu na uczniów, nauczycieli i społeczność lokalną.

W ramach ww. projektu uczniowie liceum wojskowego oraz zarządzania kryzysowego uczestniczyli w wymianie ze szkołą partnerską w Lousado w Portugalii, podczas której brali udział w zajęciach szkolnych, poznawali j. portugalski, uczestniczyli w warsztatach integracyjnych i kulturoznawczych prowadzonych w j. angielskim, zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz wspólnie pracowali nad końcowymi produktami projektu: prezentacjami multimedialnymi, broszurą informacyjną oraz stroną internetową. Trzy dni poświęcone były na poznawaniu tradycji i historii regionu. Zwiedzaliśmy miejscowości: Barcelos, Guimaraes, kurort nadmorski Esposende, Bragę oraz Porto. Niezapomniane wrażenia wywarły również wizyty w oceanarium oraz w warsztacie rękodzieła artystycznego ceramiki. 
 
W czasie wizyty polscy uczniowie byli zakwaterowani u swoich portugalskich rówieśników, dzięki czemu mogli w pełni uczestniczyć w ich życiu codziennym, poznać zwyczaje rodzinne , w tym kuchnię portugalską.
Była to już czwarta wymiana międzynarodowa młodzieży organizowana przez naszą szkołę w ramach programu Comenius. Poprzednie projekty realizowane były ze szkołami z Francji, Włoch i Niemiec. 

Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, której w 2009r. udało się pozyskać dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów wymian młodzieży. Jest to owocem wielomiesięcznych starań o znalezienie szkół partnerskich, starannego opracowania  projektów oraz wniosków aplikacyjnych. Łącznie, na realizację obu projektów szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 160.000 zł. Jest to ogromny sukces, jednak nie było łatwo - na 169 wniosków w skali kraju tylko 26 szkół w Polsce otrzymało dotację programu Comenius, w tym jedynie 5 szkół w Wielkopolsce!

Beata Kazowska

 

Aerobic

W słoneczny ranek 01.03.2012 r. dziewczyny z klas II liceum, pod opieką p. Marcina Nowickiego wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Aerobicu.
Zawody odbywały się w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.
Naszą szkołę reprezentowały: Emilia Szmaj, Angelika Babarowska, Anita Mańk, Paulina Matuszczak, Ewa Grobelna, Ania Mielcarek, Michalina Sztuder oraz Monika Rusiecka.             Rywalizacja przebiegała w wielkim napieciu, bo wszystkie zespoły były  dobrze przygotowane i  prezentowały wysoki poziom. Emocje sięgnęły zenitu przy werdykcie. Nasze dziewczyny uplasowały się na 5 miejscu. Niektórzy członkowie jury gratulowali dziewczętom występu, być może, gdyby nie drobna wpadka na samym końcu przy układzie piramidy – wyższa lokata byłaby w naszym zasięgu.

 

 

Drzwi Otwarte marzec 2012

Drzwi Otwarte w ZSPCKU Przygodzice połączone zostały z realizacja projektu edukacyjnego ,,Zajęcia dla gimnazjalisty .
Odbyły się one w dniach 2-3 marca 2012 roku, dla kilkuset odwiedzających, uczniów a także ich wychowawców i rodziców z powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych, a nawet sąsiednich województw. Dostaliśmy wszystko: rzetelną informacje, rozrywkę i pewność, że tutaj przyjdziemy kontynuować naukę – dały się słyszeć komentarze gimnazjalistów.
Na nadchodzący rok szkolny Przygodzice zaproponowały uczniom następujące kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące o profilu wojskowym i zarządzania kryzysowego, technikum rolnicze, agrobiznesu, inżynierii środowiska i melioracji, technologii chemicznej, zasadnicza szkoła zawodowa w zawodzie rolnik oraz mechanik- operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Podczas tegorocznych Drzwi goście mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach przygotowanych w ramach projektu edukacyjnego „Zajęcia dla gimnazjalisty”. Warsztaty przeprowadzono w formie bloków tematycznych. Odbyły się zajęcia laboratoryjne z chemii, fizyki, z zakresu doradztwa zawodowego, geodezyjno-inżynieryjne z wykorzystaniem niwelatora, dotyczące odnawialnych źródeł energii, demonstracja pomiarów sprzętem GPS oraz aparatem do pomiaru wilgotności ziarna, zajęcia ekologiczne, konkurs z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
Dodatkowo, dla chętnych zorganizowano pokazy technik kryminalistycznych, zajęcia z samoobrony i musztry policyjnej, wystawę historyczną, sprawdzian dla bystrego oka na strzelnicy szkolnej, ćwiczenia pilotażu na symulatorze lotów oraz pokazy pierwszej pomocy. Dla lokalnych kibiców gratką był mecz piłki nożnej LKS Barycz Janków – KKS Ostrovia.
Ucząc bawimy. Obok gimnastyki umysłowej organizatorzy Drzwi zadbali także o strawę duchową w postaci występów kabaretu szkolnego, warsztatów teatralnych grupy Antract, wystawy uczniowskich prac plastycznych, popisów wokalnych – karaoke.
Szczególną atrakcją były zajęcia dla klas mundurowych poprowadzone przez Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, oddziału Wielkopolskiego. Czterej byli członkowie formacji ,,GROM” poprowadzili ćwiczenia z zakresu: zielonej taktyki (zasady walki w lesie), czarnej taktyki (zasady walki w terenie zabudowanym), samoobrony. Zajęcia miały pokazać uczniom klas mundurowych nie tylko techniki działań w służbach specjalnych, ale ukazać jak wiele wysiłku i przygotowania wymaga dobre wyszkolenie członka takiej formacji. Oprócz zajęć chętnie odpowiadali także na wszelkie pytania uczniów.
Prezentacja oferty Szkoły przebiegała w milej atmosferze podgrzanej herbatą i ciastkiem w kawiarence szkolnej.
Drzwi Otwarte to sukces Dyrekcji, nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów ZSP CKU Przygodzice, którzy bardzo aktywnie przygotowali wszystkie zajęcia. To oni uczestniczyli w przyjmowaniu Gości i byli ich najlepszymi przewodnikami. Przyjazny stosunek do młodszych kolegów zaowocował nowymi znajomościami i obietnicą spotkania w nowym roku szkolnym w Przygodzickiej szkole.
Wśród gości dyskretnie krążyli redaktorzy szkolnej gazetki Zielony Jeep i oni zanotowali wiele pozytywnych wypowiedzi:
-   Czuję się tutaj swojsko, tyle się dzieje, może znajdę w tej szkole swoje miejsce…
- Zawsze chciałem być policjantem… Przedmioty wojskowe i zarządzania kryzysowego, techniki walk, prezentacja broni są najciekawsze… , a mój kolega na pewno zapisze się do jakiegoś kółka teatralnego…
-  Jestem zdziwiona faktem, że oprowadzają nas uczniowie. Szczerze mogłam porozmawiać, zapytać o nauczycieli i zajrzeć w każdy zakątek szkoły. To budzi moje zaufanie i chociaż bałam się wyboru szkoły, jestem zdecydowana wrócić tu pierwszego września.

 

III edycja konkursu pt. ‘Polskie rolnictwo za 20 lat. Moja przyszłość w unijnym rolnictwie.” - Finał konkursu rozstrzygnięty

7 marca 2012 w ZSP CKU Przygodzice odbył sie finał III edycji konkursu na prezentację multimedialna pt. “Polskie rolnictwo za 20 lat. Moja przyszłość w unijnym rolnictwie”. Konkurs odbył się pod patronatem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, nagrody ufundowane zostały także przez Wójta Gminy Przygodzice, firmę Agrorami- przedstawiciela firmy CASE IH,firmę DeLaval oraz Radę Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej tematu konkursowego. Konkurs ten miał sprawić aby młodzież  z terenów wiejskich, która w przyszłości będzie zajmować się rolnictwem dokonała  głębokiej refleksji na temat przyszłości polskiego rolnictwa i własnego gospodarstwa.

Cele konkursu:

 • popularyzacja nowoczesnego rolnictwa i nowatorskiego podejścia do niego
 • rozwijanie umiejętności posługiwania się technologia informacyjną
 • kształtowanie umiejętności selekcji informacji
 • wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji z poszanowaniem praw autorskich

Prace mogły być wykonane  indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.

            Do konkursu przystąpiły szkoły: ZS im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, ZS  ze Słupii koło Kępna, ZSP z Gołańczy oraz ZSP CKU w Przygodzicach.
Uczniowie wykazali dużą dojrzałość w swoich pracach oraz pomysłowość, jednak nie wszyscy mogli stanąć na podium. Finaliści to:

 • Berta Balcer-ZSP Słupia koło Kepna
 • Adama Mądrecki i Eryk Sójka z ZSP CKU w Przygodzicach
 • Zuzanna Buchs z ZSP Gołańcz

Finał konkursu zaszczycili swoją obecnością goście: Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak,  Kierwonik BP ARiMR Paweł Błaszczyk, Kierownik biura powiatowego WIR pani Ewa Zając oraz przedstawiciel firmy Agrorami pan Marcin Trzęsowski.
Mamy nadzieje, że następna edycja konkursu zmobilizuje większa rzeszę młodych ludzi, którzy myślą o swojej przyszłości.

 

Konkurs „Historia i kultura Żydów regionu ostrowskiego”

22 listopada 2011 r. uczniowie klasy II LOW: Aleksandra Libera i Arkadiusz Cierniak wzięli udział w finale konkursu „Historia i kultura Żydów regionu ostrowskiego”, który odbył się w odrestaurowanej ostrowskiej synagodze. Arek uzyskał tytuł laureata, zajmując piąte miejsce. Równocześnie z konkursem odbyły się warsztaty języka hebrajskiego, w których wzięliśmy udział.

 

 

Pierwsza szkolna Vampiriada

Dnia 10.02.2012 uczniowie klas mundurowych naszej szkoły udali się do rejonowego centrum krwiodawstwa w Ostrowie Wielkopolskim w celu oddania krwi.
Ze względów organizacyjnych tego dnia krew mogło oddać tylko 16 osób:

 1. Marian Gawlik
 2. Anna Frąszczak
 3. Marta Nękała
 4. Małgorzata Braun
 5. Monika Wasielewska
 6. Michał Nowicki
 7. Bartosz Mikołajczyk
 8. Dominik Spalony
 9. Piotr Pondel
 10. Robert Lewandowski
 11. Andżelika Jarosik
 12. Matusz Mikołajczak
 13. Patrycja Raś
 14. Melania Kot
 15. Adrian Przybył
 16. Hubert Karolczak

Nasi uczniowie oddali tego dnia w sumie ponad 7 litrów krwi. Kolejna grupa pojedzie oddać krew w marcu. Dziękujemy za dar serca.

 

 

 

Studnówka 2012

Dnia 21 stycznia 2012r. o godz. 18.00 odbyła się w restauracji Mleczna perła w Ostrowie Wlkp. studniówka tegorocznych klas maturalnych. Po przemówieniach i podziękowaniach dla nauczycieli, przyszli maturzyści zatańczyli tradycyjnego poloneza. Nowym zwyczajem jaki zapoczątkowali był walc angielski, którego pomysłodawcą był Pan Marcin Nowicki. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym bawili się przy lubianych rytmach muzyki do godz. 4.00 nad ranem. Zdaniem Pana Dyrektora szkoły Dariusza Kaczmarka studniówka przebiegła pierwszorzędnie a uczniowie zachowali się wzorowo, zachowując przy tym trzeźwy umysł ;) Ten jakże piękny  bal zostanie w naszych wspomnieniach na długie lata. 

 

III Międzyszkolny Konkurs  Recytatorski

„Och! ci mężczyźni! ci mężczyźni!” - oto hasło, które przyświecało III Międzyszkolnemu Konkursowi  Recytatorskiemu. Konkurs organizowany jest już od trzech lat przez Justynę Ligocką, Joannę Zbroję oraz Alicję Walendowską w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Zmagania recytatorskie oceniane były przez szacowne jury (w składzie: instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach Kornelia Tysiak, instruktor teatralny ostrowskiego Młodzieżowego Domu Kultury Honorata Maciejewska oraz polonistka Wiesława Sapieja-Nowicka) w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zarówno organizatorów, jak i jury, cieszy fakt zainteresowania poezją i prozą na tak wysokim poziomie. Efektem pracy i oczywiście uzdolnień recytatorskich uczestników konkursu stały się wyróżnienia oraz nagrody, które wręczone zostały przez dyrektora ZSP CKU w Przygodzicach Pana Dariusza Kaczmarka.
Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Monika Chałupniczak reprezentująca Gimnazjum w Zespole Szkół im. Orła Białego w Korytach, tuż za nią uplasowało się dwoje uczniów z Gimnazjum w Zespole Szkół w Sośniach, amianowicie Błażej Zawiślak i Ewelina Karwig. Wyróżnienie otrzymał Paweł Pawłowski, uczeń Gimnazjum w Korytach.
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Aneta Pawelec reprezentująca IV LO, na drugim miejscu uplasowała się uczennica II LO Małgorzata Grobelna, a na najniższym stopniu podium znalazła się Magdalena Muszyńska z IV LO. Wyróżnienie wśród uczniów szkół średnich otrzymały Emilia Szmaj z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach oraz Angelika Perz z III LO.
Organizatorzy gratulują sukcesów recytatorskich zarówno uczniom szkół gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych, a także zapraszają na kolejną edycję, która odbędzie się w przyszłym roku.

 

Zbiórka zabawek na rzecz Ośrodka PCK

Uczniowie ZSP CKU w Przygodzicach 09.02.2012r.przekazali na rzecz Ośrodka PCK zabawki i słodycze zebrane podczas przedświątecznej zbiórki przeprowadzonej na terenie szkoły i internatu szkolnego.

Półfinały Mistrzostw Wielkopolskiej Młodzieży LZS szkół średnich w piłce siatkowej dziewcząt

Dnia 7.02.2012 w naszej sali gimnastycznej odbył się turniej półfinały Mistrzostw Wielkopolskiej Młodzieży LZS szkół średnich w piłce siatkowej dziewcząt. Po zaciętych meczach nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce, drugie drużyna z Ostrzeszowa a trzecie z Grabonoga. Nasze dziewczęta zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 13 marca 2012 we Wrześni, gdzie przeciwniczkami będą drużyny z Wrześni i Trzcianki. Życzymy powodzenia.

 

IV finał wielkopolskiego konkursu "Bezpieczny internet"

W dniu 7 lutego 2012 roku odbył się w Poznaniu IV finał wielkopolskiego konkursu "Bezpieczny internet". Konkurs  polegał na realizacji filmu  opartego na treściach i fenomenie funkcjonowania portali społecznościowych dla młodzieży. Obraz miał za zadanie przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwami, na które mogą się natknąć w sieci, a także ukazać również dobre strony internetu. Reprezentantki naszej szkoły w czteroosobowym składzie : Justyna Schwarz, Marlena Fabisz, Karolina Więcław i Dominika Pawlak pod opieką pana inspektora Dariusza Sosińskiego podjęły się realizacji takiego filmu, który opowiadał następującą historię:

„Dwie koleżanki postanowiły wziąć udział  w konkursie na miss szkoły.   Jedna z nich-kierowana zawiścią- chciała zaszkodzić drugiej.  Z pomocą kolegi „sfabrykowała” film, w którym przedstawiła swoją konkurentkę w bardzo negatywnym świetle. Film umieściła w Internecie.
Wykorzystując nerwowe załamanie koleżanki postanowiła wyłudzić od niej pieniądze w zamian za usunięcie kompromitującego ją filmu.
Aby zdobyć pieniądze, szantażowana koleżanka zaczęła handlować narkotykami…”

Niestety nie udało się wygrać głównej nagrody, jednak doświadczenia zdobyte podczas pracy nad zadaniem konkursowym z pewnością zaowocują w przyszłości zwycięstwami w kolejnych konkursach.

Zbiórka zabawek i słodyczy na rzecz dzieci z Oddziału Dzieci Przewlekle Chorych z Rehabilitacją w Ostrowie Wlkp.

W okresie przedświątecznym uczniowie ZSP CKU w Przygodzicach aktywnie uczestniczyli w zbiórce zabawek i słodyczy na rzecz dzieci z Oddziału Dzieci Przewlekle Chorych z Rehabilitacją w Ostrowie Wlkp. Zebrane upominki zostały przekazane dzieciom 19.01.2012r.
Młodzież naszej szkoły urozmaiciła przekazanie upominków występami artystycznymi.

 

III edycja Rajdu „Uroki Zimy”
 
W niedzielę odbyła się III edycja Rajdu „Uroki Zimy” zorganizowany wspólnie przez koła PTTK Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Udział w tegorocznym rajdzie wzięło 16 drużyn, razem ponad 200 osób.

Rajd „Uroki Zimy” to jedna z największych imprez plenerowych organizowanych wspólnie przez ostrowskich policjantów i strażaków zrzeszonych w kołach PTTK. Jest on przede wszystkim okazją do zimowej, pieszej (i nie tylko) wędrówki ale również do promowania wiedzy o naszym regionie oraz o pracy policji i straży pożarnej.
Jak co roku honorowym patronatem rajd objęli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim st. bryg. Andrzej Morta i Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim insp. Krzysztof Nadera.
Dla uczestników rajdu przygotowano cztery trasy piesze, z różnych punktów miasta, a wszystkie kończyły się w tym roku na mecie przy Zajeździe Borowianka. Na każdej trasie uczestnikom towarzyszył policjant, strażak lub członek PTTK.
Pomimo mroźnej pogody frekwencja była duża. Do udziału w imprezie zgłosiło się 16 drużyn szkolnych, ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, ale nie tylko. Gościliśmy również dwie drużyny harcerskie i koło kajakarzy (oczywiście pieszo). Mile zaskoczyła nas 10-osobowa drużyna z Gimnazjum Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim, która rajd pokonała rowerami. W rajdzie uczestniczyli również dorośli, zaawansowani turyści.
Na mecie na uczestników czekały pytania konkursowe z wiedzy o naszym regionie, Policji i Straży Pożarnej. Następnie wszyscy posilili się przygotowanym przez organizatorów gorącym posiłkiem i przystąpili do zawodów strzeleckich. Po nich komisja rajdu podliczyła wszystkie składowe punktacji i ogłoszono wyniki.
Na zwycięzców czekały puchary:

I miejsce – Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim
II miejsce – Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim
III miejsce – Puchar Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego
IV miejsce – Puchar Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów Przy KPP w Ostrowie Wielkopolskim
V miejsce – Puchar Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Straży Pożarnej „Florian” w Gostyniu.


W punktacji generalnej poszczególne miejsca zajęły drużyny:

I miejsce          Zespół Szkół w Ociążu
II miejsce         Harcerze ZHP 13 TDW „Koty”
III miejsce        Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach
IV miejsce       Harcerze ZHP 31 DSH „Deskot”
V miejsce         Gimnazjum Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim

W zawodach strzeleckich”

I miejsce          Zespół Szkół w Ociążu
II miejsce         Harcerze ZHP 13 TDW „Koty”
III miejsce        Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

Nagrodzono również najliczniejszą grupę uczestników rajdu, którą okazała się drużyna z Szkoły Podstawowej w Nabyszycach.

Widoczna radość  i uśmiech na twarzach uczestników rajdu świadczy o tym, że za rok bez wątpienia spotkamy się również w tak licznym gronie.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przyszłym roku!

 

Vampiriada

Uczniowie klas maturalnych mundurowych wyszli z inicjatyw a honorowego dawstwa krwi. Dnia 10.02.2012 odbędzie się pierwsza szkolna vampiriada, w której udział weźmię 15 osób (liczba osób ograniczona ze względu na możliwości kwiodastwa)

Autor plakatu: Michalina Sztuder

INTEGRACYJNE KOLĘDOWANIE na Oddziale Rehabilitacyjnym dla Dzieci

19 stycznia 2012 na Oddziale Rehabilitacyjnym dla Dzieci Szpitala przy ul. 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się „INTEGRACYJNE KOLĘDOWANIE”.
W spotkaniu kolędowym uczestniczyli wolontariusze z  Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, którzy przygotowali paczki i program artystycznych dla pensjonariuszy. Małych pacjentów oprócz Mikołaja zabawiała ,,Klaudyna” i ,,Klaun”, w których role, przygotowawszy kolorowe stroje, wcielili się uczniowie z  Internatu. Całość przygotowana została pod opieką p. Violetty Królak i Moniki Białas Skuteckiej. Jak co roku, przygotowane zostały podarunki i niespodzianki dla dzieci. Miłym akcentem była okazjonalna część artystyczna przygotowana przez przybyłych wolontariuszy. Dzieci zostały obdarowane przez Mikołaja paczkami ze słodyczami i zabawkami, zebranymi przez wolontariuszy. W czasie spotkania nie zabrakło także integracyjnych zabaw, konkursów i zagadek, w których  chętnie uczestniczyły  dzieci. Ozdobą uroczystości było magiczne drzewko, na którym pensjonariusze zawieszali gwiazdki 
z marzeniami, które maja się spełnić w nadchodzącym roku. Warto podkreślić, że takie integracyjne spotkania, pomimo kolejnych edycji, uwrażliwiają młodych ludzi i otwierają ich serca na potrzeby innych. Jest to nie tylko lekcja wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka, ale również  rozwijanie postaw społecznej otwartości na potrzeby innych. Zaangażowanie zarówno wolontariuszy, jak i małych pacjentów, którzy z uśmiechem i otwartością biorą udział w konkursach i integracyjnych zabawach  pokazuje, że warto podejmować trud i  rozwijać postawy integracyjne wśród młodych ludzi.

Zbiórka zabawek dla dzieci

Jak co roku w grudniu uczniowie naszej szkoły zorganizowali  zbiórkę prezentów dla dzieci objętych opieką GOPS-u w Przygodzicach. Prezenty zostały wręczone przed Bożym Narodzeniem, aby zdążyć pod świąteczną choinkę.

 

 

Jasełka Bożonarodzeniowe

Do kalendarza uroczystości szkolnych zawitała nowa tradycja czyli Jasełka Bożonarodzeniowe prezentowane przez uczniów. Także w tym roku 22 grudnia o godz. 11:00 Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie obejrzeli opowieść o narodzeniu Dzieciątka Jezus w wykonaniu uczniów z klas: Ib, IIa, II LO oraz IIILOw pod kierunkiem Pani Natalii Karkoszki. Przedstawieniu towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu chóru szkolnego pod przewodnictwem Pani Urszuli Zmyślonej. Po zakończeniu programu artystycznego uczniowie pod opieką wychowawców udali się do sal lekcyjnych na Wigilie klasowe, podczas których przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

 

III edycja konkursu „Polskie rolnictwo za 20 lat. Moja przyszłość unijnym rolnictwie”- etap szkolny

Po raz kolejny w naszej szkole uczniowie stanęli w szranki w konkursie na najlepszą prezentację na temat przyszłości polskiego rolnictwa. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas technikum rolniczego, pracowali w zespołach jedno- i dwuosobowych. Opiekę na uczniami przygotowującymi się do konkursu sprawuje pomysłodawczyni konkursu mgr inż. Lidia Jakubiak. Prace dotyczyły różnych pomysłów na własne gospodarstwo w przyszłości. Trzeba przyznać, że młodzież ma wyobraźnię i marzenia, które są realne. Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia podczas oceny prac. Ostatecznie na podium stanęli:

 1. Eryk Sójka i Adam Mądrecki- klasa I technikum rolnicze
 2. Norbert Dwornikowski i Karol Pawłowski - klasa I technikum rolnicze
 3. Duczmal Wojciech- klasa I technikum rolniczego

Wyróżnienie:
Gasik Hubert i Krzysztof Ławniczak- klasa II technikum rolnicze

Prezentacje te zakwalifikowały się do finału międzyszkolnego, który odbędzie się w ZSP CKU w Przygodzicach w marcu 2012.

 

STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Zabiegi ochrony roślin mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby, które odbyły szkolenie i uzyskały zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego kursu. Sprawy te reguluje artykuł 74. ustawy o ochronie roślin z 18.12.2003 r.
Szkolenia są prowadzone przez jednostki organizacyjne, upoważnione przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin.
W dniach 18.-19.11.2011 w ZSP CKU zorganizowano kolejne już szkolenie dla naszych uczniów, nadające im uprawnienia do zakupu i stosowania środków ochrony roślin. Tego rodzaju działalność naszej Szkoły spotyka się zawsze z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, pozwala to na poszerzenie ich dotychczasowej wiedzy, którą mogą wykorzystać w swojej praktyce rolniczej.
Kurs przeprowadzili nauczyciele: mgr inż. Dorota Grobelna, mgr inż. Andrzej Krzak oraz mgr inż. Bogusław Lipieński.
Program szkolenia zorganizowanego w ZSP CKU Przygodzice uwzględnił:
- obowiązujące przepisy dotyczące nabywania środków ochrony roślin, postępowanie w razie ich reklamacji, badanie sprawności technicznej opryskiwaczy
- charakterystykę środków ochrony roślin i zasady ich stosowania z uwzględnieniem składu preparatu, formy użytkowej, okresów karencji i prewencji, a także ich klasyfikacji pod względem potencjalnego zagrożenia dla ludzi, pszczół i organizmów wodnych.
Ponadto uczestnicy szkolenia przyswoili sobie wiedzę dotyczącą czynników wpływających na skuteczność zabiegu ochrony roślin.
Podczas zajęć przedstawiono również ogólne zagadnienia z zakresu ochrony roślin, obejmujące przede wszystkim organizmy szkodliwe i metody ich zwalczania, zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. Podczas zajęć praktycznych uczniowie pozyskali wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania opryskiwaczy do pracy ( m.in. parametry pracy i techniki ich regulacji, sposoby doboru opryskiwaczy).
Prowadzący przedstawili uczestnikom, również problemy wpływu środków ochrony roślin na środowisko, wskazali sposoby postępowania z opakowaniami po zużyciu środka ochrony roślin, a także zobrazowali negatywny wpływ środków ochrony roślin na organizmy pożyteczne.
Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zorganizowane zajęcia zrealizowano przy wykorzystaniu interesujących prezentacji Power Point oraz wielu praktycznych pomocy dydaktycznych.
Kurs zakończył się egzaminem w formie testu składającego się z pytań jednokrotnego wyboru. Pozytywny wynik wszystkich-23 zdających uczestników- był podstawą uzyskania świadectwa, które stanowi jednocześnie pozwolenie na zakup i stosowanie środków ochrony roślin, jego ważność wynosi 5 lat.

 

Spotkanie kabaretu z kabaretem

Nasz szkolny kabaret OP’CIACH  miał okazję uczestniczyć w występie kabaretu Neo-Nówka pt. „The SEJM””, który odbył się 3 grudnia 2011 r.
w OCKU-u, w Ostrowie Wlkp. Bilety zostały ufundowane przez Radę Rodziców i były formą nagrody za dotychczasową bardzo owocną pracę i zaangażowanie młodzieży należącej do Naszego szkolnego koła kabaretowego. Dzięki temu spotkaniu Nasi kabareciarze mogli osobiście porozmawiać z kabaretem Neo-Nówka, otrzymać autografy, zakupić płyty czy zrobić pamiątkowe zdjęcie, a przede wszystkim pozyskać wskazówki do dalszej pracy. Z pewnością doświadczenia te będą dla kabaret OP’CIACH inspiracją do dalszej pracy, a owocem niewątpliwie staną się kolejne ich sukcesy.

Andrzejki w Internacie Szkolnym

30-tego listopada o godzinie 18:00 odbyły się Andrzejki zorganizowane przez Radę naszego internatu. Wzięli w nich udział wszyscy wychowankowie wraz z wychowawcami, oraz Dyrekcją Szkoły. Wpisały się one w harmonogram imprez Internatowych. Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża. Wróżono z kart. Podczas tego wieczoru miały się spełnić nasze życzenia. Tak też było i tym razem. Najpierw zjedliśmy pyszną kolację przygotowaną przez nasze wspaniałe panie kucharki, a następnie koledzy i koleżanki odpowiedzialni za sprzęt oprawę muzyczną przygotowali wszystko do rozpoczęcia zabawy. I tak się zaczęło! Na pierwszy ogień poleciały hity disco polo, które od razu rozruszały młodzież. Chłopcy prosili dziewczęta do tańca i odwrotnie. Niektórzy bawili się wspólnie w kółkach. Wszyscy w końcu mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Kiedy atmosfera stała się bardzo gorąca, Samorząd Internatu postanowił zrobić chwilę oddechu. Zaprosił wszystkich do wspólnego wróżenia. Podczas wróżb każdy mógł wylosować imię swojej przyszłej miłości. Po wszystkim znów powróciliśmy do świetniej zabawy, która zakończyła się o godzinie 21:00. Były to jedne z najlepszych Andrzejek w dziejach internatu. Zastępca starosty internatu Ania Domagała starała się uwiecznić każdą chwilę tej zabawy. I to dzięki niej powstało wiele zdjęć, które możemy teraz oglądać w naszej galerii.

 

Wręczenie dyplomów Stypendium Prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom szkoły

W dniu 28.11.2011r.w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendium Prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom szkoły.
Stypendium otrzymała: Aleksandra Libera z kl.II LO oraz Damian Wawrzyniak z kl.IV A

Wycieczka uczniów klasy IaLO do Komendy Policji oraz Policyjnej Izby Dziecka w Ostrowie Wlkp.

Dnia 24.11.2011r.odbyła się wycieczka uczniów klasy IaLO do Komendy Policji oraz Policyjnej Izby Dziecka w Ostrowie Wlkp. Zwiedzając komendę młodzież uzyskała cenne informacje na temat pracy policji,wysłuchała prelekcję profilaktyczną ma temat zagrożeń przeprowadzoną przez nadkomisarza Krzysztofa Kulę . Szczególnym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się możliwość zapoznania się młodzieży z wyposażeniem radiowozu policji jak również sprzętem wykorzystywanym w działaniach pododdziałów policji.

 

Informacja dotycząca XXII Olimpiady Teologii Katolickiej

We wtorek 29. listopada br. dwudziestu pięciu uczniów z klas I, II oraz III  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach wzięło udział w etapie szkolnym XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Teologii Katolickiej, pod hasłem ,,Kościół naszym domem”. Olimpiada skierowana była dla wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę religijną. Uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu początków Kościoła, dziejów chrystianizacji ziem polskich a także nauczania Jana Pawła II. Komisja w składzie:       ks. Marcin Taisner oraz mgr Natalia Karkoszka po sprawdzeniu arkuszy odpowiedzi i przeliczeniu punktów wyłonili zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę podczas etapu diecezjalnego:

miejsce 1.  zajęła Aleksandra Libera z kl. II LOw zdobywając 37 pkt.

miejsce 2. zajął Karol Raczak z kl. IIb LO zdobywając 31 pkt.

miejsce 3. zajęła Klaudia Olszowska z kl. IIc LO uzyskując 28

 

Udział uczniów ZSP CKU w Przygodzicach w Kursie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Jarocinie

W dniach od 19 do 26 listopada br., grupa uczniów klas trzecich mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach  brała udział w kursie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy  organizowanym przez Wielkopolską Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Jarocinie. Uczniowie wraz z opiekunami: panem Mariuszem Furmaniakiem oraz panem Jerzym Lisiakiem uczestniczyli w trakcie kursu w wykładach z zakresu anatomii, fizjologii oraz psychologii jak i zajęciach praktycznych obejmujących m.in.: technikę resustytacji, taktykę działań ratowniczych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacjach symulowanych. Młodzież z wielkim zaangażowaniem i zapałem uczestniczyła w zajęciach praktycznych. Kurs zakończył się egzaminem państwowym, składającym się z dwóch części: teoretycznej (testu) oraz części praktycznej (działań w sytuacji symulowanej). W wyniku egzaminu w świetle Ustawy o Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego stopień ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy uzyskało 12 uczniów i 2 opiekunów. Tym samym uczniowie ci uzyskali najwyższy możliwy stopień wyszkolenia w zakresie ratownictwa dostępny dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.

 

Wycieczka do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych  do Wrocławia

W dniu 16.11.2011 r. klasa III LOw pod opieką pana mjr. Jerzego Selety i pana mgr Marcina Nowickiego udała się na wycieczkę do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych  do Wrocławia.  Na miejscu odbywały się właśnie drzwi otwarte, więc  klasa została oprowadzona przez przydzielonego podchorążego-studenta  po całym kompleksie szkoły. Pierwszym punktem zwiedzania była sala tradycji, w której  upamiętnia się wydarzenia związane  z historią szkoły i jej powstaniem, a także tradycjami jakie uczelnia kultywuje. Następnie klasa udała się do budynku zajęć lekcyjnych, tam odwiedziła m.in. salę języków obcych, gdzie została zapoznana z wymaganiami rekrutacyjnymi i przebiegiem nauki. Kolejnym punktem programu była  sala symulacji pola bitwy, gdzie przedstawiono i omówiono przykłady zajęć taktycznych obowiązujących na współczesnym polu walki.  Następnym przystankiem w budynku zajęć szkolnych, była sala radiokomunikacji, gdzie  nasi uczniowie zostali zapoznani ze sprzętem łącznościowym, jakie wojska lądowe mają obecnie na wyposażeniu. Przedstawiono   specyfikacje techniczne radiostacji; m.in. długość fal radiowych na jakich nadają, rodzaj tych fal, żywotność baterii itd. Kolejnym przystankiem była pracownia logistyki gdzie odbyły się zajęcia z konstrukcji oraz funkcjonowania sprzętu pancernego. Można było dokładnie przeanalizować mechanizmy działania całego pojazdu jak i jego poszczególnych części i podzespołów.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia każdego detalu wozów bojowych, transporterów opancerzonych i czołgów T-72. Na samym końcu kl. III udała się do sali ćwiczeń fizycznych, gdzie została zapoznana z wymaganiami  z wychowania fizycznego, obowiązującymi na egzaminach wstępnych. Przeprowadzono  pokaz ich wykonywania w poprawny  sposób. Po tym klasa III została odprowadzona do bramy wjazdowej, gdzie czekał autokar.

 

 

Działamy na rzecz społeczności lokalnej

Jak co roku w okresie przed Świętem Wszystkich Świętych społeczność uczniowska Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU aktywnie uczestniczyła w zbiórce zniczy i wkładów do zniczy w ramach akcji „Zapal małe światełko dla bliźnich” przeprowadzonej pod patronatem szkolnego oddziału PCK. Organizatorzy akcji mgr Ewa Sroczyńska oraz mgr Małgorzata Janoś wraz z klasą IV Technikum w dniu 27.10.2011 uporządkowali groby na Przygodzkim cmentarzu oraz zapalili znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz na grobach zmarłych nauczycieli.

 

 

Komunikat  sportowy z drużynowych Mistrzostw Powiatu Ostrowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym Dziewcząt

tenis_logo

Zawody  w Tenisie Stołowym Dziewcząt odbyły  się 2011-10-27 w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp.

Udział  brały  szkoły ponadgimnazjalne powiatu ostrowskiego, ogółem 8 reprezentacji    dziewcząt.
Drużyna żeńska Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Przygodzicach, pod opieką prof. Marcina Nowickiego w składzie:

 1. Natalia Mania
 2. Klaudia Olszowska
 3. Julita Hrzuściel
 4. rez. Kinga Szczap

zajęła II miejsce zdobywając dla szkoły tytuł Wicemistrzyń Powiatu oraz puchar i dyplom.

 

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego z Wojskową  Komendę Uzupełnień w Kaliszu.

W dniu 21 października 2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach  podpisano uroczyście list intencyjny o współpracy i objęciu patronatem nad klasami wojskowymi  przez Wojskową  Komendę Uzupełnień w Kaliszu. Jak podkreślano i ujęto w porozumieniu WKU w Kaliszu wspierać będzie szkołę, kadrowo i specjalistycznie, w realizacji dodatkowych zajęć i ćwiczeń specjalistycznych  z zakresu programu kształcenia klas  z dodatkowymi zajęciami z przysposobienia wojskowego.
Jak zapewnił podpisujący porozumienie Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu ppłk. Andrzej Krupiński  dotychczasowa współpraca rozpoczęta przez szkołę w 2009 roku z WKU w Ostrowie Wielkopolskim będzie w całości kontynuowanaJak podkreślał podpisujący porozumienie dyrektor szkoły Dariusz Kaczmarek placówka w Przygodzicach posiada warunki, bazę sportową, strzelnicę, możliwości a także doświadczenie nabyte podczas kilkuletniego już kształcenia młodzieży w tzw. klasach mundurowych. Sukcesy uczniów w konkursach strzeleckich „Sprawni jak żołnierze” czy zawodach biatlonowych, a także wielu absolwentów, którzy już podjęli służbę w wojsku czy policji dają gwarancję odpowiedniego poziomu kształcenia w przyszłych klasach mundurowych. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył również mjr Jerzy Seleta, który prowadzi na mocy wcześniejszego porozumienia zajęcia z przysposobienia wojskowego w tych klasach, a zawodowo pełni funkcje szefa wydziału rekrutacji WKU w Kaliszu. Olbrzymie zainteresowanie młodzieży tą ofertą edukacyjną, znacznie wykraczające poza granice powiatu świadczy  o potrzebie tego typu kształcenia. Posiadanie przez szkołę swojego internatu umożliwia skorzystanie z oferty uczniom z dalej położonych miejscowości. W słowach skierowanych do młodzieży, dyrektor  stwierdził, że mundur szkolny, zobowiązuje do dobrego zachowania i godnego reprezentowania szkoły. W uroczystości podpisania listów intencyjnych uczestniczyła młodzież, rodzice uczniów klas I oraz przedstawiciele policji, z którą szkoła również współpracuje  na mocy porozumienia zawartego 05 czerwca 2009 roku z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu.

 

 

Ślubowanie klas mundurowych w ZSP CKU w Przygodzicach

W tym roku szkolnym do ślubowania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, które odbyło się 21 października 2011 r.,  przystąpiło pięć klas pierwszych, w sumie prawie 160 uczniów. Uroczystość zgodnie z ceremoniałem szkolnym rozpoczęła sie  wprowadzeniem sztandaru szkoły i  hymnem państwowym. Uroczystość ,prowadzona przez  przewodniczącą samorządu szkolnego, miała znakomita oprawę.  Doskonale opanowana i przygotowana musztra i krok marszowy wzbudziły zainteresowanie nie tylko zaproszonych gości, wśród których byli: za-ca Komendanta  Powiatowego Policji w Ostrowie Wlkp. kom. Zbigniew Raczak, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu ppłk. Andrzej Krupiński, Kierownik Posterunku Policji w Przygodzicach aspirant sztabowy Marcin Szczepkowski, Prezes Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów p. Mieczysław Szempiński, Sekretarz Zarządu Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów p. Wacława Muzyka oraz Przewodniczący Rady Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach p. Marek Michalczak., ale również  rodziców. Podniosłość chwili, w której odczytano rotę oraz sam  moment ślubowania był tak samo ważny dla uczniów, jak i przybyłych na uroczystość nauczycieli i wychowawców. Wejście przygodzickich klas mundurowych  miarowym krokiem defiladowym w stylu amerykańskim, wzbudzał tyle samo emocji, co rozpoczęcie nowego aktu w sztuce teatralnej. Pomimo, ze ceremoniał ślubowania stał się już tradycją w ZSP CKU w Przygodzicach zawsze wzbudza on duże emocje. Najważniejszym momentem uroczystości było oczywiście odebranie ślubowania pierwszaków przez  Dyrektora Dariusza Kaczmarka.
Dyrektor ZSP CKU w Przygodzicach, w swoim wystąpieniu wskazał na wartości, które reprezentuje sztandar, są to wartości uniwersalne: wiara, honor, ojczyzna. Mają one być drogowskazem dla młodych adeptów szkoły. Nie zabrakło oczywiście przemówień wygłoszonych przez zaproszonych gości. Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu ppłk. Andrzej Krupiński, Prezes Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów p. Mieczysław Szempiński oraz Przewodniczący Rady Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach p. Marek Michalczak życzyli uczniom wytrwałości w dążeniu do wytyczonego im celu, jakim jest ukończenie  szkoły. Po uroczystym ślubowaniu, prymusi szkoły, zgodnie z ceremoniałem i regulaminem szkolnym, otrzymali z rąk dyrektora ozdobne epolety i nominacje na stopnie kadeta prymusa. W związku z końcem kadencji Rady Rodziców, na ręce jej  przewodniczącego pana Marka Michalczaka  dyrektor  szkoły złożył, w formie okolicznościowego grawertonu, podziękowanie za kilkuletnie i bardzo oddane przewodniczenie Radzie Rodziców.
Po części oficjalnej nastąpił kilkunastominutowy pokaz filmu z obozu integracyjno-szkoleniowego, w którym uczniowie uczestniczyli we wrześniu br. W trakcie krótkiego komentarza nauczyciel ZSP CKU w Przygodzicach podinspektor Dariusz Sosiński zwrócił uwagę na  duże zainteresowanie zajęciami prowadzonymi przez  instruktorów stowarzyszenia byłych żołnierzy jednostki GROM, którzy prowadzili zajęcia z taktyki i  zajęć strzeleckich.. Wysiłek młodych kadetów czy to w czasie zajęć strzeleckich , czy tez wspinaczkowych, upamiętniony przez wychowawców  na filmie, wzbudzał wzruszenie zebranych. Rodzice, po obejrzeniu filmu z obozu oraz pokazu musztry, byli pod wrażeniem efektów dyscyplinującej musztry. To tylko potwierdza słowa Jana Amosa Komeńskiego przywołane przez dyrektora Dariusza Kaczmarka ,, wychowanie bez karności, jest jak młyn bez wody”.

Dzień otwarty CASE IH w ZSP CKU Przygodzice 21.10.2011

W ramach projektu edukacyjnego młodzież z naszej szkoły mogła uczestniczyć w specjalnym Dniu otwartym CASE IH. Już od wczesnych godzin rannych można było zauważyć na terenie szkolnym ruch i zwiększającą się liczbę sprzętu rolniczego.
O godzinie 10.00 dyrektor naszej szkoły pan Dariusz Kaczmarek przywitał wszystkich uczniów zainteresowanych rolników i nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. Pomimo nieciekawej aury pokazy cieszyły się zainteresowaniem. Przedstawiciel firmy CASE IH pan Tomasz Polak prowadził zajęcia edukacyjne, które były urozmaicone zabawami zespołowymi i indywidualnymi. Chłopcy i dziewczęta brali udział w wielu dyscyplinach, które sprawdzały ich sprawność, koncentracje oraz siłę. Najważniejszym jednak celem było to by młodzież poprze zabawę nauczyła się podstaw obsługi sprzętu, zasadę jego działania.
W ramach projektu szkole został przekazany ciągnik CASE Quantum  85c z rozsiewaczem, którego obsługę będą poznawali na zajęciach praktycznych.

 

 

UCZNIOWIE KLAS MUNDUROWYCH  ZSP CKU W PRZYGODZIACH NA OBOZIE
W OSRODKU SZKOLENIA POLICJI W KIEKRZU

W dniach 3.10. - 5.10. 2011r. uczniowie klasy IIa zarządzania kryzysowego wraz z opiekunami Elżbietą Olejniczak oraz podinspektorem. Andrzejem Sobczakiem wzięli udział w warsztatach praktycznych w Ośrodku Szkolenia Policji w Poznaniu – Kiekrzu, zorganizowanych przez KPP Poznań.

Zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu młodzież udała się na dwa wykłady: pierwszy z nich dotyczący ,,Zwalczania przestępstw z nienawiści" prowadził podinspektor K. Zygmunt ", tematem drugiego, który prowadziła  podinspektor  Ciesielska z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu , były  "Problemy bezpieczeństwa w ruchu drogowym". Wykłady naświetliły kodeks karny, poruszyły także kwestię moralności zarówno przestępców jak i policjantów. Zakwaterowanie w ośrodku szkolenia policji  to nie tylko wspaniała aprowizacja, ale również obowiązkowa musztra, w której pod okiem instruktorów z KWP Poznań , brali udział  nasi uczniowie. Kolejnym punktem programu był tak długo oczekiwany Bieg Patrolowy, podczas którego młodzież podzielono na grupy, w których walczyli o zwycięstwo. Bieg okazał się dobrym połączeniem zabawy, nauki i sportu. W trakcie ciszy nocnej, oraz w ciągu dnia, uczniowie pełnili służbę wartowniczą w ośrodku. Wielkim zaskoczeniem okazał się alarm o godzinie piątej rano, gdzie pośpiesznie ubrani młodzi zbiegli na zbiórkę przed ośrodek.

Początek dnia drugiego rozpoczął się zaprawą poranną, by odpowiednio rozruszać ciało i umysł przed kolejnymi wykładami. Pani Anna Czarnecka omówiła wybrane zagadnienia z utrzymywania porządku społecznego, a następnie nadkomisarz. A. Hawran oraz młodszy. aspirant. S. Grzegorz przeprowadzili niezwykle ciekawe wykłady nt. terroryzmu bombowego, ewakuacji i sposobu reagowania. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem antyterrorysty, a także obejrzeć z bliska robota  typu "Komandos". Szczególnie ciekawą praktyką okazał się pokaz samoobrony, gdzie przygodzicka młodzież miała okazję wykazać się przed poznańskimi policjantami swoimi zdolnościami w tym zakresie. Bardzo pouczający okazał się też  wykład, prowadzony przez podkomisarza. D. Białkowskiego , a dotyczący , ,Podstaw ratownictwa wodnego”. Słuchacze mieli okazje zapoznać się  z zagadnieniami pierwszej pomocy tonącemu oraz  regułami bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Po obiedzie przez dwie godziny trwały zajęcia sportowe kierowane przez podkomisarza. K. Gorynia, w trakcie których oprócz gier i zabaw można było sprawdzić się na egzaminacyjnym torze przeszkód - takim, na którym odbywa się kwalifikacja  podczas rekrutacji do służby w  policji. Na koniec dnia odbyło się ognisko integracyjne.

Poranek ostatniego dnia nie różnił się od poprzedniego - pobudka i rozruch poranny. Po śniadaniu na przyszłych policjantów czekał szczególnie interesujący wykład - ,,Daktyloskopia w pracy policji”, przeprowadzony przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Poznaniu. Uczniowie posmakowali technik pobierania i odczytywania linii papilarnych, pozwolono im także na wykonanie własnych odcisków palców. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się wykład o poradach jak przygotować się do służby kandydackiej w policji.
Przybliżono młodzieży postępowanie kwalifikacyjne, wymogi i oczekiwania stawiane kandydatom. Końcowym etapem pobytu w Kiekrzu był uroczysty apel, na którym podsumowano warsztaty. Młodzież podziękowała kierownikowi ośrodka młodszemu inspektorowi. Piotrowi Witkowskiemu wręczając mu pamiątkowy grawerton  ze swoim zdjęciem na tle szkoły w Przygodzicach . Już 2 listopada br. kolejne klasy mundurowe udadzą się na podobne warsztaty do Ośrodka Szkolenia Policji w Kiekrzu.

 

 

Występ kabaretu OP’CIACH dla nauczycieli

Nasz szkolny kabaret OP’CIACH  miał okazję pokazać swoje talenty
7 października 2011 r. na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela zorganizowanej w Gimnazjum im Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp. przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uczniowie wystąpili w składzie: Aurelia Plewa, Marlena Piekarska, Mariusz Wietecki, Bartosz Szpakowski, Mateusz Kędzierski, Konrad Grzelak, Daniel Stodolny oraz Szymon Walczak. Grupa zaprezentowała cztery skecze w oparciu o kabaret Hrabi, Moralnego Niepokoju, Skeczów Męczących oraz Kabaret Neonówka. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla kabaretu i jednocześnie duże wyzwanie ponieważ widownia okazała się bardzo liczna i  niezwykle wymagająca. Występ został nagrodzony ogromnymi brawami, co oczywiście świadczy o kolejnym sukcesie Naszego kabaretu.

Justyna Ligocka

 

SZKOLNE PRAWYBORY PARLAMENTARNE – 2011

W dniu 6 października 2011r. zorganizowane zostały w naszej szkole prawybory parlamentarne. Okazją do ich zorganizowania były przypadające w tym roku wybory do Sejmu i Senatu  Rzeczpospolitej Polskiej. Nasze szkolne prawybory zostały zorganizowane w ramach wewnątrzszkolnego programu edukacyjnego „Świadome obywatelstwo”. Do udziału w głosowaniu uprawnieni zostali wszyscy uczniowie klas młodzieżowych  ZSP CKU Przygodzice czyli 493 osoby. Każda uczennica i każdy uczeń naszej szkoły miał prawo przyjść do szkolnej świetlicy, która tego dnia zamieniła się w lokal wyborczy, odnaleźć swoje nazwisko na liście  i na otrzymanej karcie do głosowania postawić znak „x” przy jednym z siedmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych:

 1. Prawo i Sprawiedliwość
 2. Polska Jest Najważniejsza
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
 4. Ruch Palikota
 5. Polskie Stronnictwo Ludowe
 6. Polska Partia Pracy Sierpień 80
 7. Platforma Obywatelska

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie:
Anna Marek, Natalia Małyjasiak, Julia Talaga, Amelia Górska, Małgorzata Matuszkiewicz oraz Krzysztof Zawadka.
Funkcję fotoreporterów sprawowali: Piotr Barczak i Dawid Grzesiak.
Po zakończonym głosowaniu nastąpiło liczenie oddanych kart do głosowania i
efekt był taki…
FREKWENCJA  -  67,34%
(kolejność zgodna z numerami list wyborczych)

 1. PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ  -  14,75%
 2. POLSKA JEST NAJWAŻNIEJSZA  -  3,91%
 3. SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ  -  2,41%
 4. RUCH PALIKOTA  -  53,91%
 5. POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE  -  5,72%
 6. POLSKA PARTIA PRACY Sierpień 80  -  2,41%
 7. PLATFORMA OBYWATELSKA  -  14,15%

głosy nieważne – 2,71%
Należy stwierdzić, że głosowanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, a przy tym nie zanotowano żadnych przykrych incydentów. Tak więc do następnych wyborów…     

Jarosław Karolewski

 

Klasy mundurowe na obozie

Od trzech lat uczniowie klas mundurowych Naszej szkoły wyjeżdżają na trzydniowy obóz edukacyjno-integracyjny do Ostrowa Wlkp. na teren Harcówki Piaski- Szczygliczka. W tym roku szkolnym odbyły się dwa obozy. Pierwszy został zorganizowany Przez wychowawcę klasy II Liceum wojskowego Pana Łukasza Jezierskiego i miał miejsce od 12 do 14 października. Natomiast drugi obóz zorganizowali wychowawcy klas pierwszych Liceum wojskowego i zarządzania kryzysowego - Marzena Sajewska, Natalia Nowakowska i Andrzej Sobczak. Przez trzy dni uczniowie pod opieką Naszych nauczycieli ćwiczyli różnorodne umiejętności związane, czasem ściśle, czasem luźno, ze służbą wojskową.
Dni obozu dla klasy II liceum wypełnione były musztrą, ćwiczeniami strzeleckimi z użyciem broni pneumatycznej (wiatrówki i paintball), ćwiczeniami elementów taktycznych (‘czesanie’ terenów miejskich, wchodzenie do pomieszczeń w warunkach bojowych) i obrony przeciwchemicznej (zakładanie OP1). Wszystkie te zajęcia prowadzone były przez Naszych nauczycieli– Marcina Nowickiego, Jerzego Saletę, majora Wojska Polskiego i inspektora Dariusza Sosińskiego, pracownika Komendy Policji w Ostrowie Wlkp. Istotnym elementem szkolenia były też zajęcia z Marcinem Fleischerem, absolwentem liceum w Przygodzicach, dziś naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtórku. Przeprowadził on z uczniami zajęcia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego, w tym resuscytacji oddechowej i wydobywania ofiar z wraku samochodu.
Gdy uczniowie nie zajmowali się strzelaniem, dbali o kondycję pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego – Marcina Nowickiego i Tomasza Adamczyka, od porannej przebieżki aż po przebieżkę wieczorną; w międzyczasie dbali też o swoją sprawność na własną rękę, choćby bawiąc się w dość niebezpieczną grę o nazwie ‘słoń’.
Przewidziane grafikiem zajęcia to jednak za mało dla ambitnych uczniów Naszej szkoły, dlatego spontanicznie wzięli udział w eksperymencie psychologiczno-medycznym mającym zbadać wpływ deprywacji snu na funkcje psychiczne i motoryczne osiemnastoletniego organizmu. Innymi słowy – mimo męczących zajęć w ciągu dnia, noce, zamiast w łóżku, większość uczestników spędzała na rozmowach przy ognisku. Ofiar nie stwierdzono.

Młodzież klas pierwszych uczestniczyła w zajęciach z równie dużym zapałem jak i druga klasa. Do najciekawszych ćwiczeń zorganizowanych dla pierwszaków należała m.in. symulacja ataku terrorystycznego na dużą grupą przedstawiona przez przedstawicieli jednostek specjalnych. Miała ona na celu przedstawienie sposobu, w jaki zachowuje się grupa oraz osoby terroryzujące. Zadaniem tych zajęć było przygotowanie młodzieży do takiego incydentu. Obozowicze zapoznali się również z ogólnym zarysem sił zbrojnych, policji, straży granicznej, wybranymi elementami wyposażenia sił specjalnych oraz cechami osobowości i postawami patriotycznymi żołnierza czy funkcjonariusza jednostki specjalnej. Młodzież odbyła również trening z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią palną, przykładowego działania grupy specjalnej podczas opanowania pojedynczego pomieszczenia, a także zapoznała się z elementami alpinistycznymi wykorzystywanymi w działaniach specjalnych. Odbyły się także zawody na torze taktycznym z użyciem wiedzy i umiejętności zdobytej przez uczniów podczas wcześniejszych ćwiczeń. Oprócz tego pierwszaki mieli okazję pod opieką swoich opiekunów wypróbować swoje siły w Parku Linowym. Byli także świadkami pokazu przygotowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz dowiedzieli się od inspektora Sosińskiego kilku rzeczy na temat nurkowania, co okazało się niezwykle ciekawe.
Mimo, że męczące, trzy dni zarówno dla pierwszych jak i drugich klas spędzone pod namiotami doskonale wpłynęło na ich morale i sprawiło, że idea spędzania dni siedząc w pomieszczeniach klasowych jest jeszcze przyjemniejsza.

 

 

II Spotkanie z Fizyką „Lewitować może wszystko"

W dniu 16 września br. w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się II Spotkanie z Fizyką „ Lewitować może wszystko „ związane ze 100 leciem odkrycia nadprzewodnictwa i nagrodą Nobla z Fizyki za rok 2010.
W spotkaniu udział wzięli między innymi, uczniowie  naszej szkoły, trzecich klas Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielem fizyki.
II Spotkanie z Fizyką poświęcone było zjawisku nadprzewodnictwa . Przedstawiono i wytłumaczono różne sposoby wprowadzania materii w stan lewitacji.
Zagadnienia przedstawiali i przeprowadzili eksperymenty  profesorowie : Bogdan Idzikowski i Wojciech Kempiński z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu oraz profesor Krzysztof Rogacki z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN z Wrocławia.
Profesorowie pokazali nam i wyjaśnili, że unoszenie się przedmiotów określane mianem lewitacji jest możliwe w wielu przypadkach, a tajemnica leży w odpowiednim wykorzystaniu praw fizyki, natomiast ich zrozumienie wymaga dobrej znajomości owych praw.

 

Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w lekkiej atletyce

Dnia 27 września na stadionie Stali Ostrów odbyły się Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w lekkiej atletyce. Bardzo dobrze spisały się zespoły zarówno chłopców jak i dziewcząt. W punktacji generalnej nasi chłopcy zajęli 1 miejsce uzyskując  141pkt przed chłopcami z III L.O uzyskując 137 pkt. i Zespołu  Szkół Technicznych z Ostrowa z wynikiem 121pkt. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyły koleżanki z I L.O  uzyskując  154pkt przed drużyną z  III L.O która uzyskała 131pkt i naszymi dziewczętami  129pkt.
W zawodach startowali uczniowie z 13 szkół w sumie ponad 500 osób. Awans do mistrzostw rejonu Kaliskiego uzyskali :

 • W biegu na 100m dziewcząt : Małgosia Matuszkiewicz , która w finale zajęła 2 miejsce z wynikiem 13,87s
 • W biegu na 100m przez plotki : 2 miejsce zajęła Karolina Dolińska z wynikiem 20,83s
 • W biegu na 200m : 1 miejsce zajęła Monika Wojciechowska z wynikiem 28,48s a 2miejsce zajęła Edyta Starczan z wynikiem 28,94
 • W biegu na 800m : 3 miejsce uzyskała Nicoletta Klucznik z wynikiem 2.46.03s
 • W rzucie  oszczepem :1 miejsce zajęła Hanna Kawaler z wynikiem 30.50m a 2 miejsce zajęła Monika Szyszka uzyskując  23.00m

W biegu przez płotki  chłopców : 1 miejsce zajął  Maciej Gabryś uzyskując 17.40s a 3 miejsce zaja Artur Dylak z wynikiem 19.16s

 • W biegu na 200m : 2 miejsce zają Marcel Szlachciak uzyskując 24.45s
 • W biegu na 800m : 3 miejsce zają Dariusz Przerwa z wynikiem 2.18.12s
 • W skoku w dal : 1 miejsce zają Dariusz Grabski uzyskując 6.28m , 2 miejsce zają Krystian Swat z wynikiem 5.60m
 • W pchnięciu kula : 1 miejsce zają Konrad Molka z wynikiem 13.11m
 • Rzut oszczepem : 1 miejsce uzyskał Jakub Nowacki uzyskując 40.60m
 • Skok wzwyż : 3 miejsce zają Michał Pietrzak uzyskując wynik 160cm.

Życzymy i powodzenia i osiągania dalszych sukcesów.

 

III edycja konkursu „Polskie rolnictwo za 20 lat. Moja przyszłość w unijnym rolnictwie

 

Logo WIR

Wszystkich uczniów zainteresowanych uczniów podjęciem tematu zachęcam do udziału.

Przedmiotem konkursu jest prezentacja konkursowa w programie PowerPoint, którą można przygotować indywidualnie lub w 2-ososbowych zespołach.
Etap szkolny zostanie rozstrzygnięty -12 grudnia 2011
Finał pozaszkolny odbędzie się w naszej szkole w marcu 2012.

Prace konkursowe na płytach CD należy dostarczyć do nauczyciela odpowiedzialnego do 05.12.2011.
Regulamin do pobrania na stronie szkoły.

REGULAMIN KONKURSU /do pobrania/

 

Wizyta olimpijczyków w ZSP CKU Przygodzice


W poniedziałek 19.09.2011r. wizytę w naszej szkole złożyli znakomici goście – prezes Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim – Mieczysław Knychała oraz sportowcy Zenon Licznerski, dwukrotny olimpijczyk (MONTREAL 1976, gdzie zajął wraz z kolegami ze sztafety 4 x 100 m czwarte miejsce, oraz MOSKWA 1980, gdzie ponownie w sztafecie      4 x 100 m zdobył tym razem srebrny medal olimpijski), oraz pięściarz wagi ciężkiej i super ciężkiej Janusz Zarenkiewicz (brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich SEUL1988). Dodać należy, że obaj panowie poza swoimi startami olimpijskimi byli wielokrotnymi medalistami wielu imprez rangi mistrzowskiej. Obaj znakomici goście przybyli do naszej szkoły wprost z Wysocka Wielkiego, gdzie uczestniczyli w XVI biegu olimpijskim organizowanym przez Terenowy Klub Olimpijczyka. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie licznie zgromadzona młodzież naszej szkoły z uwagą wysłuchała opowieści o przebiegu karier sportowych obu panów, oraz usłyszała kilka ciekawostek z aren olimpijskich. Po krótkiej prezentacji nastąpiła runda pytań, na które obaj panowie chętnie  odpowiadali, okraszając swoje wypowiedzi pokazem przekazywania pałeczki sztafetowej przez Pana Licznerskiego, czy też demonstracją  zasłon i gard w wykonaniu Pana Zarenkiewicza. Na zakończenie spotkania ustawiła się długa kolejka młodzieży, po to by zdobyć autograf z dedykacją od naszych gości.

Jarosław Karolewski   

Otwarcie obiektu sportowego

Te wakacje okazały się dla Naszej szkoły szczególnie pracowite ze względu na budowę nowego obiektu sportowego. Już od nowego roku szkolnego Nasza szkoła ma czym się pochwalić, ponieważ 9 września 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego kompleksu sportowego. W skład obiektu wchodzą: boisko do piłki nożnej, kort tenisowy, boisko do piłki ręcznej, miejsce do zajęć sprawnościowych, a także bieżnia lekkoatletyczna wraz z rozbiegiem.
Impreza ta miała szczególny charakter nie tylko ze względu na jakże wspaniałą wizytówkę szkoły, jaką stał się od tej pory ów kompleks, ale również z uwagi na przybycie na nią znakomitych gości. Uroczystość uświetnili swą obecnością: Rafał Żelanowski – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Ławniczak – Wicestarosta Ostrowski, Andrzej Leraczyk – Przewodniczący Rady Powiatu, Jarosław Urbaniak – Prezydent Ostrowa Wlkp., Krzysztof Rasiak – Wójt Gminy Przygodzice, Andrzej Baraniak – Przewodniczący Rady Gminy Przygodzice, Aleksander Ziobro –przedstawiciel Kuratorium Oświaty Delegatura w Kaliszu, Radni Rady Gminy Przygodzice, ksiądz kanonik proboszcz Marcin Taisner oraz dyrektorzy szkół i placówek prowadzonych przez powiat ostrowski, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Przygodzice, prezesi klubów sportowych, służby mundurowe, przedstawiciele firm wykonujących projekt, Rada Rodziców, Stowarzyszenie Absolwentów oraz lokalne media.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Dariusz Kaczmarek przemówieniem, w którym powiedział:
- Dzisiejsza uroczystość to oficjalne otwarcie wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, który będzie wspaniałą wizytówką szkoły, Powiatu Ostrowskiego i Gminy Przygodzice. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, których wysiłek i zaangażowanie przyczyniły się do powstania tego pięknego i jakże potrzebnego obiektu sportowego. Szczególnie gorące podziękowania kieruję do Radnych i Zarządu Powiatu Ostrowskiego poprzedniej i obecnej kadencji za podjęcie decyzji o lokalizacji i przeznaczeniu środków finansowych na budowę boiska właśnie w tym miejscu. Dziękuję Staroście Ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu za pomoc i wsparcie w wybudowaniu obiektu w jego obecnym kształcie, który lepiej będzie służyć szkolnej społeczności.
Bardzo ważne słowa zostały wypowiedziane również przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego:
- Myślę, że dzisiaj należy wspomnieć i podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Podziękowania kieruję pod adresem wszystkich, bo każdy swoją część w tym, że ten obiekt powstał. Szczególnie dziękuję Radnym Gminy Przygodzice, Wójtowi Krzysztofowi Rasiakowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Przygodzice Andrzejowi Baraniakowi za to, że wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Dziękuję również Radnemu Sejmiku Wielkopolskiego Rafałowi Żelanowskiemu, który tą inicjatywę wspierał bardzo mocno. Słowa podziękowania kieruję również do dyrektora szkoły. Będąc tutaj doświadczyłem wielkiego zaangażowanie pana i współpracowników w realizacji tego co dzieje się w szkole, a w szczególności przy tym obiekcie. Spoglądając na ten piękny obiekt mam tylko jedno marzenie, że zawsze będzie wypełniony młodzieżą i mieszkańcami gminy Przygodzice tak jak jest wypełniony dzisiaj.
Kolejnym i najważniejszym punktem imprezy było przecięcie wstęgi, którą trzymali wybitni sportowcy Naszej szkoły, czyli Nicoletta Klucznik – zdobywczyni wielu medali w kickboxingu oraz Piotr Zimny – wielokrotny zwycięzca w rozgrywkach szachowych. O uroczyste przecięcie wstęgi poproszono: Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka, Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Przygodzice Andrzeja Baraniaka, Wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka, Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Rafała Żelanowskiego oraz Dyrektor Naszej szkoły Dariusza Kaczmarka. Natomiast poświęcenia nowoczesnego obiektu dokonał proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Przygodzicach ks. kanonik Marcin Taisner.
Głos oddano również zaproszonym gościom m.in. Rafałowi Żelanowsiemu – Radnemu Sejmiku Wojewódzkiego, Andrzejowi Baraniakowi – Przewodniczącemu Rady Gminy Przygodzice, a także Krzysztofowi Rasiakowi – Wójtowi Gminy Przygodzice.
W trakcie imprezy nastąpiło również przekazanie przez prezesa Stowarzyszenia  Na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego Tomasza Gulińskiego zamiatarki, która została zakupiona przez stowarzyszenie na potrzeby kompleksu sportowego znajdującego się przy Naszej szkole.
Po części oficjalnej odbyły się na terenie nowego kompleksu pokazy przygotowane przez uczniów i nauczycieli Naszej szkoły: pokaz aerobiku, ćwiczenia z elementów samoobrony, ćwiczenia z kickboxingu oraz taekwondo, a także pokaz mini treningu piłki nożnej.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również rozgrywki sportowe piłki nożnej, siatkówki, tenisa ziemnego, koszykówki oraz unihokeja.

zdjęcia poniżej wykonał p. Tomasz Wojtasik

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

W Naszej szkole odbyły się dwie uroczyste inauguracje roku szkolnego 2011/2012. Pierwsza miała miejsce o godz. 9.00 i przeznaczona była dla klas drugich, trzecich oraz czwartych. Natomiast druga inauguracja odbyła się o godz. 10.00 i wzięły w niej udział klasy pierwsze. Obie imprezy zaszczycili zaproszeni goście - Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu reprezentował - Kapitan Przemysław Bojarczuk, Zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. Komisarz Zbigniew Raczak, członek Zarządu Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów pan Tadeusz Garbaciak, Przewodniczący Rady Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach pan Marek Michalczak oraz przedstawiciel firmy AGRO-RAMI pan Maciej Smoliński. W trakcie obu uroczystości Dyrektor szkoły, Pan Dariusz Kaczmarek, wygłosił przemówienie, w którym oprócz powitania zaproszonych gości i uczniów, przedstawił również nowych nauczycieli, pożegnał tych odchodzących na emeryturę i życzył wszystkim owocnej pracy. Rozpoczęcie to miało szczególny wymiar zwłaszcza ze względu na udział przedstawiciela firmy AGRO-RAMI, który przekazał w trakcie inauguracji na ręce Pana Dyrektora kluczyki do nowego ciągnika.  Były one symbolem rozwoju nauki nowoczesnego rolnictwa w Naszej szkole.

 

 

Nowy ciągnik w ramach współpracy z przedstawicielem firmy CASE

Rozpoczynając nowy rok szkolny nasza placówka, a właściwie warsztaty szkolne  zostały wzbogacone w nowy ciagnik firmy Case Puma CV 130 oraz pług  firmy Kverneland.
Uroczyste przekazanie kluczyków nastąpiło podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego na ręce dyrektora pana Dariusza Kaczmarka. Przedstawiciel firmy pan Maciej Smoliński przekazując sprzęt wyraził nadzieję, że sprzęt będzie dobrze służył w zdobywaniu nowoczesnej wiedzy na temat maszyn i urządzeń rolniczych.  Bardzo się cieszymy ze współpracy z firmą CASE, dzięki której młodzież będzie mogła poznawać nowoczesne rozwiązania technologiczne w rolnictwie.

 

          PIKNIK STRZELECKI

 

Dnia 15 czerwca 2011r wszystkie klasy mundurowe naszej szkoły wraz z wychowawcami

brały udział pikniku strzeleckim  który odbył się na strzelnicy Bractwa Kurkowego w

Ostrowie Wielkopolskim.

Młodzież miała możliwość uczestniczyć w ćwiczeniach  w rzucie granatem

które nadzorował  Jarosław Karolewski oraz szkoleniu P-chem, które  prowadził

major Jerzy Seleta .

 Dzięki uprzejmości Zarządu Rejonowemu Ligii Obrony Kraju

 mieliśmy udostępnioną strzelnicę i sędziów a  młodzież  miała możliwość strzelania

 z broni sportowej kbks kaliber 5,5mm.

 

 

 

W dniach 7.06 – 10.06 uczniowie z ZSP CKU w Przygodzicach przebywali w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Było to wydarzenie, które znacznie poszerzyło wachlarz możliwości osób uczęszczających do klas mundurowych.

Uczniowie zostali zapoznani z historią i funkcjonowaniem Akademii oraz perspektywami, które prezentuje. Przygodziccy mundurowi brali udział w serii wykładów, prowadzonych przez wykwalifikowanych profesorów, którzy przybliżali im schematy i tematykę akademickich zajęć. Na początek zapoznano ich z historią, która sięga czasów Józefa Piłsudzkiego oraz omówiono kolejne etapy rozwoju i działania Akademii. Uczestniczyli też w lekcjach w Laboratorium Nawigacyjnym, gdzie pokazano w jaki sposób działa morska nawigacja. W Zespole Okrętowych Stymulatorów Nawigacyjno – Manewrowych uczniowie stanęli za sterem okrętu, a w Pracowni Manewrowania każdy miał szansę posterować miniaturowym okrętem, a także go zakotwiczyć. W Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Okrętów mundurowi ujrzeli najprawdziwsze modele silników, a także poznali zasady ich działania. Dużą euforię wzbudziła też wizyta w planetarium, gdzie omawiano powiązanie nocnego nieba z systemem nawigacji okrętów. Nie omieszkano także nie zaprowadzić uczniów do portu należącego do Akademii, gdzie omówiono funkcje okrętów i zasady ich manewrowania. Ponadto co poranek na placu Akademii odbywał się uroczysty apel, na który schodzili się wszyscy mundurowi tejże szkoły. Wówczas przy akompaniamencie trąbki unoszono polską flagę. Akademia poważnie zainteresowała część uczniów szkoły z powodu ciekawych zajęć i ich tematyki oraz nietypowego, bo rzadko spotykanego, patriotyzmu. Dużym plusem okazały się także warunki mieszkalne.

W czasie wolnym opiekunowie zorganizowali uczniom wyjazd do Gdańska, gdzie zwiedzono Bazylikę Mariacką oraz Stocznię Gdańską. Ważnym punktem w wycieczce było także Westerplatte czy podróż na Hel. Udało się też obejrzeć z bliska Błyskawicę i Dar Pomorza czy nacieszyć się widokiem polskiego Morza. Akademia Marynarki w połączeniu z klimatem Morza Bałtyckiego dodały wyprawie uroku i sprawiły, że przygodzickim uczniom niespecjalnie podobała się perspektywa powrotu do domu.

 

 

Podsumowanie sportowe roku szkolnego

            Piotr Zimny wyróżniony przez Starostę – czyli ZSP CKU w Przygodzicach wśród najlepszych szkół w rywalizacji sportowej w tym roku szkolnym.

 

            We środę, 8 czerwca na terenie boiska sportowego ostrowskich Piasków odbyło się uroczyste podsumowanie rywalizacji sportowej w ramach Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2010/2011.

            Na zaproszenie starosty, Pana Pawła Rajskiego na uroczystości pojawili się przedstawiciele niemal wszystkich szkół ponadgimnazjalnych – dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie-najlepsi zawodnicy z naszego powiatu. 

            W sympatycznej atmosferze z rąk starosty wyróżnienia, dyplomy oraz drobne upominki odbierali uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym zajmowali finałowe lokaty w sportowej rywalizacji, oraz z sukcesami reprezentowali nasz powiat w rozgrywkach na arenie wojewódzkiej.

            Najwyżej sklasyfikowanym sportowcem z naszej szkoły został Piotr Zimny – uczeń pierwszej klasy wojskowej, który w tym roku. Podczas finału w Koninie, zdobył tytuł wicemistrza województwa wielkopolskiego w szachach. Piotr to utalentowany, młody "mistrz" szachownicy, mający na koncie wiele sukcesów. Pasją Piotra są nie tylko szachy, uprawia również kick boxing.

Wspominając o tej dyscyplinie należy pamiętać, że obecna mistrzyni Polski w kick boxingu – Nikoletta Klucznik, jest również uczennicą przygodzickiej szkoły.

            W trakcie środowego podsumowania zaprezentowano również klasyfikację generalną  szkół powiatu ostrowskiego. Spośród trzynastu szkół, najlepsze okazało się ostrowskie III Liceum Ogólnokształcące, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie I Liceum, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Zespolowi Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego  w Przygodzicach. Na tak dobre wyniki "zapracowali" swoją formą oraz "duchem walki" nasi uczniowie startujący we wspomnianych szachach, a także w lekkiej atletyce, tenisie stołowym, aerobicu, pływaniu oraz grach zespołowych. Nauczyciele wf – Andrzej Berkowski, Marcin Nowicki, Mariusz Furmaniak i Mariusz Osiewała – podkreślają, że to głównie dzięki młodzieży z pierwszych klas "mundurowych"mogą   pochwalić się, wyjątkowymi w tym, roku wynikami sportowymi. Pan Dyrektor Dariusz Kaczmarek odebrał z rąk starosty, ufundowany przez niego  puchar, oraz nagrody w postaci piłek, które wzbogacą magazyn naszego sprzętu sportowego.

 

 

 

Nowe multimedia w naszych pracowniach
 
 
Nasza placówka została wyposażona w nowe technologie o wartości 18.000 zł. Są to 2 tablice interaktywne: stacjonarna - w najnowszej technologii na podczerwień oraz mobilna - mieszcząca się w teczce nauczyciela, którą można przenosić do każdej sali wyposażonej w zwykłą białą tablicę magnetyczną. Obsługa nowych tablic interaktywnych będzie możliwa również na odległość - w sposób bezprzewodowy za pomocą tabletu graficznego, dzięki któremu będzie można w precyzyjny sposób tworzyć i edytować rysunki.
        Łącznie szkoła posiada już 3 tablice interaktywne, które pozwalają tworzyć bardziej interesujące lekcje oraz szkolenia dzięki oddziaływaniu na wiele zmysłów, co daje wymierne efekty w szybkim i efektywniejszym przyswajaniu wiedzy. Szkoła posiada już odpowiednie oprogramowanie do nauki j. obcych, dzięki któremu uczniowie będą mogli skuteczniej rozwijać swoje umiejętności językowe.
Poza tablicami zostały zakupione dwa wizualizery, które służą jako multimedialne kamery przetwarzające obraz z biurka nauczyciela i prezentujące go na tablicy. Współpracują one z mikroskopem, komputerem i projektorem multimedialnym.
Powyższe pomoce dydaktyczne zostały zakupione dzięki pozyskanym przez szkołę funduszom unijnym w ramach dwóch projektów Comenius. Są to projekty współpracy i wymian międzynarodowych ze szkołami partnerskimi we Włoszech i Portugalii. ZSP CKU w Przygodzicach pozyskało już łącznie ponad 200.000 złotych na projekty międzynarodowych wymian uczniów. Na dwutygodniowe wymiany do szkół partnerskich we Francji, Włoszech, Portugalii i Niemczech wyjechało już ponad 100 uczniów ZSP CKU.

 

 

VII  FINAŁ  REGIONALNY  KONKURSU WIEDZY Z  ZAKRESU  BHP  W  ROLNICTWIE

W dniu 11 kwietnia w Zespole Szkół  Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach odbył się finał regionalny Konkursu Wiedzy  z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie.

 Udział w tym konkursie wzięło siedem drużyn. Uczestniczyła w ni m także nasza drużyna w składzie : Daniel Zając – czwarta  klasa Technikum  ,Grzegorz Dera i Tomasz Pietraszek  trzecia  klasa Technikum.  W trakcie konkursu  uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań testu z zakresu bhp w rolnictwie,  następnie sześciu najlepszych brało udział w zadaniach praktycznych , a na koniec odpowiadali  na pytania finałowe.  W trakcie przerwy w konkursie uczestnicy zwiedzili gospodarstwo agroturystyczne w Bachorzewie gdzie zobaczyli  egzotyczne zwierzęta w mini zoo.  Do ścisłego finału dostał się z naszego zespołu jeden uczestnik Tomasz Pietraszek. Po zaciętej walce zajął on piąte  miejsce . Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki. Natomiast  jako zespół zajęli drugie  miejsce i otrzymali za to puchar. Opiekunem zespołu był nauczyciel mechanizacji rolnictwa mgr inż. Jerzy Lisiak

Dnia 20 kwietnia 2010r. w Opatówku w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka odbył się na szczeblu rejonu Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z czwartej klasy Technikum : Rafał Litwin, Michał Wieszczak, Daniel Zając. W trakcie turnieju drużyna brała udział w teście wiadomości z przepisów ruchu drogowego, w jeździe samochodem – „próba Stewarda”, jeździe sprawnościowym motorowerem po torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługi codziennej  motoroweru. Po tych konkurencjach ogłoszono wyniki. Po bardzo wyrównanej walce nasza drużyna zajęła 5 miejsce.  O miejscu zadecydowały punkty zdobyte na konkurencjach sprawnościowych.  Dzięki temu miejscu n asza drużyna awansowała dalej na turniej wojewódzki który odbędzie się w Objezierzu  w dniu 27 maja 2011 r. Opiekunem drużyny był mgr inż. Jerzy Lisiak

 

XII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

 


,,Sport drzemie w każdym z nas"!! Takie hasło towarzyszyło tegorocznej XII-nastej już Ogólnopolskiej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, która odbywała się w dniach 25 - 26 maja br.
Uroczyste otwarcie Spartakiady nastąpiło 25 maja w środę o godz. 10.00 wyjątkowo na stadionie Stali w Ostrowie Wielkopolskim, ze względu na przebudowe stadionu w Przygodzicach. Otwarciu imprzey towarzyszyli liczni goście m.in. wójt Gminy Przygodzice - Pan Krzysztof Rasiak w towarzystwie starosty ostrowskiego - Pana Pawła Rajskiego, wiceprzewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS - Pan Hieronim Mazurkiewicz, wójt Gminy Ostrów - Pan Piotr Kuroszczyk, sekretarz Urzędu Miasta Ostrowa Wlkp. - Pan Andrzej Baraniak, prezes Zarządu Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie w Kaliszu - Pan Stanisław Bronz i ks. kanonik Marcin Taisner - proboszcz przygodzickiej parafii. Po oficjalnym otwarciu zawodów wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice" oraz wokaliści Zespołu „Przyjaciele" z WTZ „Przygodzice".W drugim dniu XII Spartakiady, 26 maja, w Przygodzicach w Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się zawody dla wózkowiczów i słabo chodzących oraz spotkanie integracyjne na stadionie „Orlik".
Celem spartakiady była popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych oraz integracja ze społeczeństwem. W tym roku udział w niej zadeklarowało ponad 50 drużyn z Polski oraz goście z Niemiec i Ukrainy. Do Ostrowa 25 maja przyjechało około tysiąca osób, zawodników i ich opiekunów. Zawodnicy występowali w 20 dyscyplinach lekkoatletycznych i rekreacyjnych. Wśród uczestników spartakiady panowała atmosfera rywalizacji ale także radości i sympatii. O bezpieczny przebieg konkurencji zadbali nie tylko organizatorzy ale również uczniowie klas I, II i III Zespołu Szkół Ponadgimnazjaklnych z Przygodzic, którzy jako wolontaruisze wspierali zawodników. PO zakończeniu wszystkich konkurencji nastąpił długooczekiwany moment wręczenia pucharów i medali dla zwycięzców, po czym zawodnicy udali się wraz z opiekunami po uroczysty obiad.

 

XII  Biathlon Letni

 

            W dniu 2011-05-24 na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, po raz dwunasty zostały zorganizowane zawody biathlonowe.

            Celem rywalizacji było uczczenie rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu historii i tradycji walk o niepodległość, propagowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz promowanie zdrowego stylu życia.

  Biathlon letni -

-to zawody sprawności obronnej polegające na sztafetowym biegu przełajowym drużyn trzyosobowych oraz strzelaniu do celu bądź rzucie granatem (uczniowie szkół podstawowych nie strzelają lecz rzucają „granatem” do celu).

Zawodnicy używali broni pneumatycznej, kal. 4,5 mm dostarczonej przez Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wielkopolskim.

            Udział w rywalizacji wzięły szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z powiatu ostrowskiego. Ogółem 22 drużyny - około 70 zawodniczek i zawodników, którym kibicowali opiekunowie, zawodnicy rezerwowi a także zaproszeni goście.

            Zawody uświetnili swoją obecnością;

Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego p. Tomasz Ławniczak

Wójt Gminy Przygodzice p. Krzysztof Rasiak

Prezes Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wlkp p. Piotr Cuprych

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach p. Zenon Walczak.

            Wspomnianą rywalizację udało się zorganizować dzięki finansowemu wsparciu nastepujących instytucji:

·         Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp.

·         Gminny  Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Przygodzicach

·         Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wlkp

·         ZSP CKU Przygodzice

·         Uczniowski Klub Sportowy  "Sokół",

            ....        a także nauczycieli,  oraz pracowników administracji ZSP CKU w Przygodzicach.

            W klasyfikacji szkół podstawowych najlepszymi okazały się reprezentacje:

   I Przygodzic

   II Jankowa Przyg.

   III Czarnegolasu

 

- kolejność gimnazjów:

   I Czarnylas

   II Chynowa

   III Przygodzice

 

-         klasyfikacja dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych:

   I liceum zarządzania kryzysowego w ZSP CKU w Przygodzicach

  II Zespół Szkół Budowlano – Energetycznych w Ostrowie Wlkp.

  III liceum wojskowe w ZSP CKU w Przygodzicach.

 

-        klasyfikacja chłopców szkół ponadgimnazjalnych:

I   Uczniowski Klub Sportowy "Sokół" przy ZSP CKU

II   I liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp

III   II liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp

 

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W ZAWODACH SPORTOWO OBRONNYCH

 

„Sprawni jak żołnierze”

 

Po ubiegłorocznych finałach na poziomie wojewódzkim w Bolechowie,

 reprezentacje szkoły dziewcząt i chłopców wywalczyły sobie udział w Finale Województwa Wielkopolskiego w/w zawodów w 2011 roku.

Rywalizacja   odbyła się  się  w  dn.28.04.2011r.  W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH również w Bolechowie koło Poznania.

Organizacją imprezy zajęło się Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

            Zawody „Sprawni jak żołnierze” polegają na wykazaniu się szeregiem umiejętności

i wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, strzelaniu, rzutach granatem, sprawnościowym torze przeszkód oraz biegu na orientację.

W warunkach silnej konkurencji (udział  brało  7 reprezentacji żeńskich i 12 męskich szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski), drużyna męska Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w  Przygodzicach  w  składzie;

1.   Bartosz Skrzypczak

2    Wojciech Kois

3. Maciej Gabryś

zajęła  V miejsce .

 

Drużyna żeńska Zespołu  Szkół  Ponadgimnazjalnych w  Przygodzicach  w  składzie;

1. Olga Olejniczak

2. Renata Zielińska

3. Marika Szyszka

zajęła IV miejsce

Opiekunem reprezentacji był Marcin Nowicki

 

 

PŁYWANIE - MISTRZOSTWA POWIATU

 

            W dniu 19 kwietnia 2011r. na krytej pływalni przy Zespole Szkół Technicznych

w Ostrowie Wlkp. odbyły się Mistrzostwa Powiatu szkół ponadgimnazjalnych  w pływaniu.

            W w/w zawodach wzięła udział reprezentacja dziewcząt i chłopców Zespołu Szkół

Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach.

            Rywalizacja zakończyła się sukcesem dla naszych chłopców;

Dawid Mikulski I miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Wojciech Kois II miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym.

Sztafeta chłopców III miejsce na tym samym dystansie.

 

 

ZAWODY STRZELECKIE
kbks
 
               W dniu 20. kwietnia 2011r. Odbyły się Powiatowe Zawody Szkolnej Ligi Strzeleckiej z broni małokalibrowej, w strzelnicy Bractwa Kurkowego w Ostrowie Wielkopolskim. 
               Rywalizację zorganizował Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wielkopolskim.
               W zawodach wzięło udział 11 drużyn reprezentujących  szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Ostrowskiego.
               Każda szkoła mogła „wystawić”  11 uczniów wraz z  opiekunem, który również brał udział w strzelaniu.
Najlepsi zawodnicy szkolnej drużyny w składzie;
 

Dyczak Marcin

Olszowska Klaudia

Olejniczak Olga

Tomczak Agnieszka

Grabski Dariusz

Zielińska Renata

 

„wystrzelali” ogółem 418 punktów.

ZDOBYWAJĄC I MIEJSCE
W klasyfikacji indywidualnej Klaudia Olszowska i Olga Olejniczak zajęły odpowiednio 
II i III miejsce.
Również w klasyfikacji opiekunów I miejsce zajął Marcin Nowicki.

 

 

MISTRZOSTWA POWIATU OSTROWSKIEGO

SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH


            W dniu 05. 04. 2011 na ostrowskich terenach rekreacyjnych – Piaski, odbyły się indywidualne Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych. Zgodnie z regulaminem, każdą szkołę ponadgimnazjalną naszego powiatu, mogło reprezentować po 7 uczniów w każdej kategorii wiekowej dziewcząt i chłopców. W związku z tym zawody cieszyły się  bardzo liczną obsadą młodzieży. 

Poniżej lokaty jakie zajęli najlepsi biegacze naszej szkoły:

 

DZIEWCZĘTA

Monika Wojciechowska 1   miejsce uzyskując kwalifikację do reprezentowania powiatu

w Mistrzostwach Wielkopolski w Żerkowie.

Tomczak Agnieszka  6

Matuszkiewicz Małgorzata  10

Olszowska Klaudia  11

Wieczorek Agnieszka  14

Majchrzak Patrycja  15

Grobelna Ewa  19

CHŁOPCY

Wawrzyniak Mikołaj 11

Gabryś Maciej 14

Kaźmierczak Adrian 20

Zieleziński Mikołaj  34

Kois Wojciech  10

Cichy Szymon   22

Urbaniak Paweł   27

Skrzypczak Bartosz  29

Szpakowski Bartosz   47

ZAWODY STRZELECKIE

               W dniu 30. marca 2011r. Odbyły sie Powiatowe Zawody Szkolnej Ligi Strzeleckiej

z broni pneumatycznej w strzelnicy mieszczącej się przy ulicy Tomczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Rywalizację zorganizował Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju

w Ostrowie Wielkopolskim.

               W zawodach wzięło udział 13 drużyn reprezentujących  szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Ostrowskiego.

                Każda szkoła mogła „wystawić”  9 uczniów wraz z  opiekunem, który również brał udział w strzelaniu.

Najlepsi strzelcy szkolnej drużyny strzeleckiej uzyskali następujące wyniki:

Bartosz Szpakowski 95

Patrycja Majchrzak 93

Bartosz Skrzypczak 89

Dariusz Grabski 85

Agnieszka Tomczak 84

zajęła wysokie 4  miejsce

zdobywając puchar, medale oraz upominki.

Opiekunem drużyny był pan Marcin Nowicki, który z wynikiem 93 pkty zajął 1 miejsce

w rywalizacji nauczycieli.

 

 

W dniu 17 marca 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, po raz kolejny został zorganizowany Konkurs Wiedzy o Obronie Cywilnej.

W Konkursie wzięła udział młodzież z 13 szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Ostrowskiego –  trzyosobowe reprezentacje wraz z opiekunami.

Organizatorami byli:

Kaliska Delegatura Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Starostwo Powiatowe – Inspektorat OC w Ostrowie Wlkp

Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wlkp

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

 Szkolne Koło LOK przy ZSP w Przygodzicach.

 

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, w którym znalazły się pytania z zakresu  przysposobienia obronnego oraz pierwszej pomocy – treści nauczanych w szkołach ponadgimnazjalnych. Test został ułożony  przez specjalistów z zakresu zarządzania kryzysowego naszego powiatu.

Dodatkową atrakcją dla uczestników był konkurs strzelecki, przeprowadzony w szkolnej strzelnicy pneumatycznej przez  Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wielkopolskim

W konkursie wiedzy o OC drużyna naszej szkoły zajęła 4. miejsce, a w konkursie strzeleckim Mariusz Wietecki uplasował się na 2 pozycji. Opiekunem reprezentacji szkoły był pan Marcin Nowicki.

Skład drużyny:

- Mariusz Wietecki

- Damian Wawrzyniak

- Dawid Stachowiak

Nagrody, oraz puchary zwycięzcom wręczał wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Pan Tomasz Ławniczak

 

 

Zwycięstwo kabaretu OP’CIACH

Po raz kolejny naszemu szkolnemu kabaretowi OP’CIACH udało się uzyskać I-wsze miejsce w swojej kategorii podczas konkursu recytatorskiego dla szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Wyrazić słowem”. Konkurs odbył się 13.04.2011 r. w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wlkp. W skład kabaretu wchodzą: Marlena Piekarska, Aurelia Plewa, Bartosz Szpakowski, Mariusz Wietecki, Konrad Grzelak, Mateusz Kędzierski. Opiekunem od dwóch lat jest p. Justyna Ligocka, która współpracuje z pracownikiem ostrowskiego MDK-u p. Honoratą Maciejewską

W trakcie konkursu dopuszczone zostały różne formy prezentacji, dlatego też komisja (w składzie: Grażyna Koczorowska, Karina Rudnicka, Edyta Tomaszewska) oceniała występ w różnych kategoriach: recytacja, piosenka śpiewana, teatr jednego aktora, kabaret. Zaprezentowało się wiele talentów, jednak najlepszy okazał się w swej kategorii przygodzicki kabaret. Grupa zaprezentowała cztery skecze zaczerpnięte z repertuaru Kabaretu Hrabi, Paranienormalni, Kabaretu Moralnego Niepokoju oraz Skeczów Męczących. Kolejny  raz w tym roku szkolnym kabaret miał okazję zaprezentować swoje możliwości. Wcześniej bowiem wystąpił w Przeglądzie teatralnym organizowanym w ostrowskim MDK-u, w trakcie Drzwi Otwartych naszej szkoły, a także podczas akademii z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Każdy występ tej grupy budzi bardzo pozytywne emocje i aplauz widowni  Oby kolejne występy tej grupy kończyły się tak wspaniałym sukcesem.

 

 

 W dniu 12. 04.2011r   zwiedzaliśmy Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej  Uczniowie   z klas mundurowych  I A i b I C i w
 uczestniczyła w zajęciach dydaktycznych, pokazach sztuk walki oraz technik interwencji. Zorganizowana dla uczniów wizyta w obiektach Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej spotkała się z zainteresowaniem młodzieży, która wyjechała z ośrodka z dużym bagażem pozytywnych wrażeń. 

 

 

 

W dniu 13.04.2011r. w Ojezierzu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieży Szkolej LZS w Szachach i w Tenisie Stołowym. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze
i zajeli wysokie miejsca. W turnieju szchwym chłopców zwyciężył Piotr Zimny, a Anna Marek zajęła II miejsce w kwalifikacji dziewcząt. W klasyfikacji drużynowej w turnieju
szachowym zajęli II miejsce. III miejsce w rozgrywkach indywidualnych w tenisie stołowym chłopców zajął Przemysław Barczk. Serdecznie garulujemy i życzymy dalszych sukcesów
sportowych.

 

W dniu 5.04.2011r. w Środzie Wlkp. odbyły sie Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieży LZS w Piłce Siatkowej Dziewczat.
Nasza drużyna w składzie: Marika Szyszka, Renata Zielińska, Olga Olejniczak, Patrycja Sikora, Nikoletta Klucznik, Kamila Walczak, Anna Marek, Marcelina Lamek.
Drużyna zajęła III miejsce. Serdecznie garatulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

W dniu 22 marca 2011r. w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbył się I Bieg Patrolowy im. asp. Wojciecha Sobczaka, zmarłego tragicznie policjanta ostrowskiej jednostki Policji. Bieg objęli patronatem Starosta Powiatu Ostrowskiego oraz Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wlkp.

W biegu uczestniczyło 7 drużyn złożonych z uczniów klas zarządzania kryzysowego i klas wojskowych przygodzickiego zespołu szkół. Zmaganiom towarzyszyli zaproszeni goście:

·        Starosta Powiatu Ostrowskiego – Paweł Rajski

·        Wójt Gminy Przygodzice – Krzysztof Rasiak

·        żona tragicznie zmarłego policjanta – Pani Donata Sobczak

·        płk Andrzej Krupiński – komendant WKU w Kaliszu

·        poseł na Sejm RP – Piotr Walkowski

·        zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. – komisarz Zbigniew Raczak

Trasa biegu liczyła ok. 12 kilometrów. Została ona wytyczona wokół stawu Trzcielin. Na trasie biegu rozmieszczono 5 punktów kontrolnych, w których uczniowie sprawdzali swą wiedzę i umiejętności praktyczne z przedmiotów objętych programem nauczania w liceum ogólnokształcącym (m.in. języka polskiego, języków obcych, matematyki, religii, historii) jak również z zakresu terenoznawstwa, strzelania, wiedzy o służbach mundurowych.

W biegu zwyciężyła drużyna dowodzona przez Marlenę Piekarską w składzie: Bartosz Szpakowski, Małgorzata Braun, Robert Zarzecki, Agnieszka Jakubczak.

Nagrodę – pamiątkową statuetkę, zwycięskiej drużynie wręczył Starosta Powiatu Ostrowskiego -  Pan Paweł Rajski.

Zwycięscy uczniowie otrzymali również upominki ufundowane przez władze gminy Przygodzice oraz księgarnie językową „POLANGLO”. Pozostałym uczestnikom wręczono okolicznościowe dyplomy.

            Sprawny przebieg imprezy i wspaniałą zabawę zapewnili uczniom organizatorzy – Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji. Należy mieć nadzieję, że przygodzicki bieg wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez sportowych, odbywających się na terenie powiatu ostrowskiego.

 

 

 

W dniu 16 marca 2011 odbył się V Gminny Konkurs Językowy. Organizatorem Konkursu byli: dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, Marcin Zieliński – nauczyciel języka niemieckiego oraz Łukasz Jezierski – nauczyciel języka angielskiego.

Celem konkursu była popularyzacja języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej.

Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej.  Część pisemna obejmowała następujące sprawności językowe: czytanie ze zrozumieniem, zadania gramatyczno – leksykalne, elementy realioznawstwa, umiejętność pisania pocztówki.

Do zdobycia w części pisemnej było max. 50 pkt. Do części ustnej zakwalifikują się osoby, które w części pisemnej uzyskały minimum 70 %  punktów.

Część ustna obejmowała: wypowiedź na określony temat oraz rekcje językowe.

W konkursie wzięli udział uczniowie z Gimnazjów z Jankowa Przygodzkiego, Sobótki, Gorzyc Wielkich, Chynowy, Lewkowa oraz Wysocka Małego.

Oto wyniki V Gminnego Konkursu Językowego:

Język angielski

 1. miejsce – Joanna Bartosz - Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim

 2. miejsce – Ewelina Tomczak – Gimnazjum w Lewkowie

 3. miejsce – Agata Raczak – Gimnazjum w Sobótce

Język niemiecki

 1. miejsce – Agnieszka Matuszewska – Gimnazjum w Sobótce

 2. miejsce – Maria Lewicka – Gimnazjum w Gorzycach Wielkich

 3. miejsce – Angelika Leja – Gimnazjum w Gorzycach Wielkich

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

 

 

 

Nasi uczniowie w Portugalii

 

Z wizytą w Portugalii

         W dniach 14-23 marca grupa 16 uczniów liceum wojskowego oraz zarządzania kryzysowego przebywała na 10-dniowej wymianie w naszej szkole partnerskiej w Lousado w Portugalii w rejonie Braga. Wymiana młodzieży odbyła się w ramach projektu „Europa – tak daleko, tak blisko” finansowanego przez unijny program Comenius. Portugalska szkoła zorganizowała dla nas bardzo ciekawy program pobytu: uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach szkolnych, poznawali podstawy j. portugalskiego, uczestniczyli w różnorakich warsztatach integracyjnych i kulturoznawczych prowadzonych w j. angielskim, zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz wspólnie pracowali nad końcowymi produktami projektu: prezentacjami multimedialnymi, broszurą informacyjną oraz stroną internetową. Trzy dni poświęcone były na poznawaniu tradycji i historii regionu. Zwiedzaliśmy miejscowości: Barcelos, Guimaraes, kurort nadmorski Esposende, Bragę oraz Porto. Niezapomniane wrażenia wywarły również wizyty w oceanarium oraz w warsztacie rękodzieła artystycznego ceramiki. 
 
      W czasie wizyty polscy uczniowie byli zakwaterowani u swoich portugalskich rówieśników, dzięki czemu mogli w pełni uczestniczyć w ich życiu codziennym, poznać zwyczaje rodzinne , w tym kuchnię portugalską.
       Jest to już czwarta wymiana międzynarodowa młodzieży organizowana przez naszą szkołę w ramach programu Comenius. Poprzednie projekty realizowane były ze szkołami z Francji, Włoch i Niemiec. 
    Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, której w 2009r. udało się pozyskać dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów wymian młodzieży. Jest to owocem wielomiesięcznych starań o znalezienie szkół partnerskich, starannego opracowania  projektów oraz wniosków aplikacyjnych. Łącznie, na realizację obu projektów szkoła otrzymała prawie 160.000 zł. Jest to ogromny sukces, jednak nie było łatwo - na 169 wniosków w skali kraju tylko 26 szkół w Polsce otrzymało dotację programu Comenius, w tym jedynie 5 szkół w Wielkopolsce!

 


 

 

PO STRONIE NATURY

Projekt: „ LASY-ZIELONE BOGACTWO ZIEMI” realizowany w ZSPCKU Przygodzice, dobiega właśnie półmetka. W dniu 04.03.11 podsumowano i oceniono konkurs na wykonanie budek lęgowych dla ptaków. Uczestnicy zajęć to młodzież z 22 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu, która zbudowała ponad 30 budek lęgowych. Skrzynki wykonano wg wymiarowanych schematów dla 5 różnorodnych grup ptaków. Konkurs wyłonił finalistów, którzy otrzymali cenne nagrody książkowe oraz filmy o tematyce leśnej, ufundowane przez Nadleśnictwo Antonin. Niezależnie od wyróżnienia najlepszych prac, każdy szkolny zespół, obdarowany został torbami ekologicznymi wraz z gratisami ufundowanymi przez Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wydziału Rozwoju Powiatu. Prace, wyjaśnia koordynator projektu mgr inż. Andrzej Krzak, przekazane zostały do Nadleśnictwa Antonin, które wykorzysta je i rozwiesi we właściwych stanowiskach leśnych. Praktyczne wykorzystanie efektów konkursu spotkało się z dużą aprobatą pracowników nadleśnictwa. Wkrótce rozpoczyna się sezon lęgowy, toteż uczestnicy warsztatów ekologicznych, zdążyli sprostać naszym założeniom, w optymalnym dla przyrody czasie. Mamy nadzieję, że nasze konstrukcje znajdą swoich mieszkańców.

 

 

W ostatnią niedzielę lutego – 27.02.2011 r. uczniowie klas mundurowych CKU ZSP w Przygodzicach wzięli udział w Ii Rajdzie „Uroki Zimy” zorganizowanym przez ostrowskie PTTK, związki zawodowe policjantów i strażaków, pod patronatem komendantów Komendy Powiatowej Policji i Komendy państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wlkp. – insp. Krzysztofa Nadery i st.bryg. Andrzeja Morty.
Uczniom i ich opiekunom p. Andrzejowi Berkowskiemu oraz podinsp. Dariuszowi Sosińskiemu przyszło się zmierzyć z najdłuższą trasą rajdu prowadzącą z siedziby ostrowskiej Policji na teren OSiR Piaski Szczygliczka – metę rajdu wyznaczono na terenie zajazdu „Zielona laguna”.
W miejscu spotkania – o godz.9.00 stawiło się 16 przedstawicieli klas I i II. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia grupa udała się na trasę.
W drodze towarzyszyli „wędrowcom” przewodnik PTTK oraz dbający o przestrzeganie regulaminu rajdu sędzia mł.asp. Grzegorz Pastuszak.

Pogoda dopisała, lekki mróz nie nadwyrężył wytrwałości uczestników rajdu, więc na miejsce grupa dotarła w pełnym skaldzie.
Organizatorzy zadbali o to, aby przejście trasy wzbogacić o element rywalizacji. Po wejściu na teren OSiR Pisaki Szczygliczka sędzia zarządził krótką przerwę. W jej trakcie drużyny miały za zadanie rozwiązać dwa testy, których pytania dotyczyły historii i teraźniejszości miasta Ostrowa Wlkp. jak równie z Policji i Straży Pożarnej.
Wspólnymi siłami – istna burza mózgów - udało się uporać z testami.

Po ich rozwiązaniu grupa kontynuowała spacer aż do „Zielonej laguny”.
Na miejscu organizatorzy przygotowali ciepłą herbatę oraz zupę.
Przy lokalu oczekiwali policjanci i strażacy z ekspozycją sprzętu wykorzystywanego w realizowanych przez nich działaniach. Uczestnicy rajdu mieli możliwość przejażdżki radiowozem Policji „na sygnałach”, „przywitania” się z pieskiem tropiącym, chwycenia w dłonie wyposażenia wozu bojowego straży pożarnej.
Kolejnym etapem rywalizacji był udział przedstawicieli drużyn w zawodach strzeleckich. W strzelaniu z wiatrówki najlepszą – uzyskując pierwsze miejsce okazała się drużyna CKU ZSP Przygodzice. Hurrra.
Oczekując na ostateczny werdykt klasyfikujący drużyny uczestniczące w rajdzie część grupy podziwiała wytrwałość ostrowskich „Morsów” zażywających kąpieli w lodowato zimnej wodzie. Mający niedosyt strzelania mieli okazję wziąć w ręce pistolety ASG i powalczyć „jeden na jednego”.
Po zsumowaniu punktów zdobytych przez drużyny po rozwiązaniu testów oraz strzelaniu organizatorzy rajdu zakomunikowali, że .... zaszczytne PIERWSZE miejsce zajęła drużyna CKU ZSP w Przygodzicach. W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary dla najlepszej drużyny i za konkurencję strzelecką oraz nagrody rzeczowe (dwie piłki do siatkówki).
Wykonanie zdjęcia zwycięskiej drużyny zwieńczyło trudy wędrówki. Przed pożegnaniem drużyna zgodnie stwierdziła, że przygodzicka szkoła będzie od teraz stałym uczestnikiem policyjno-strażackich rajdów

 

 

Nasi uczniowie lecą do Portugali

14 marca b.r. grupa 16 uczniów liceum wojskowego oraz zarządzania kryzysowego wyjeżdża na 10-dniową wymianę do szkoły partnerskiej w Lousado w Portugalii w rejonie Braga. Wymiana młodzieży odbywa się w ramach projektu „Europa – tak daleko, tak blisko”, który jest w całości finansowany przez unijny program Comenius, dzięki czemu wyjazd będzie całkowicie bezpłatny dla uczniów. Portugalska szkoła zorganizowała bardzo ciekawy program pobytu: będziemy brać udział w zajęciach szkolnych, poznawać podstawy j. portugalskiego, uczestniczyć w warsztatach kulturoznawczych, zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz zwiedzać zabytki i atrakcje turystyczne tego pięknego kraju. Uczniowie będą zakwaterowani u rodzin ich portugalskich rówieśników, dzięki czemu bliżej poznają kulturę, obyczaje oraz styl życia Portugalczyków. Będą również szlifować swój angielski - język roboczy projektu. W ubiegłym roku grupa uczniów portugalskich spędziła 10 dni w Przygodzicach. Jest to już czwarta wymiana zagraniczna  w naszej szkole - dwukrotnie z Francją, Włochami i Niemcami.

Warto zaznaczyć, że ZSP CKU w Przygodzicach jest obecnie jedyną placówką w Polsce, która zdobyła dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów wymian młodzieży – drugi projekt pt. „Przez sport do zdrowia” realizowany jest z drugą szkołą partnerską we Włoszech. Łącznie, na realizację obu projektów szkoła otrzymała prawie 160.000 zł. Jednak nie było łatwo - na 169 wniosków w skali kraju tylko 26 szkół w Polsce otrzymało dotację programu Comenius, w tym jedynie 5 szkół w Wielkopolsce!>>> prezentacja pps

 

 

technik Inżynierii środowiska i melioracji:

Trafia w aktualnie rosnące zainteresowanie człowieka środowiskiem naturalnym i harmonijnym współżyciem z przyrodą.

 

Nauka dostarcza wiedzy z zakresu inżynierii sanitarnej, wodnej i melioracyjnej, jak również z zakresu ochrony i rekultywacji środowiska, urządzania terenów miejskich. Absolwenci przygotowani są do pracy w firmach i jednostkach samorządu terytorialnego zajmujących się gospodarką przestrzenną i komunalną oraz melioracją i zagospodarowaniem użytków zielonych.
Zadania i czynności
Wykonuje oraz nadzoruje eksploatację systemów wodno-melioracyjne dla małych obszarów, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, oczyszczania ścieków, sanitacji wsi; określa źródła zagrożeń środowiska naturalnego; prowadzi roboty inżynieryjno-budowlane zgodnie z dokumentacją techniczną.

Niezbędne Umiejętności

*                     -wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych małych obiektów

*                     planowanie oraz wykonywanie zabiegów agromelioracyjnych na małych obszarach

*                     -sporządzanie dokumentacji projektowej obiektów melioracyjnych

*                     -nadzorowanie bądź wykonywanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej

*                     -wykonywanie niewielkich obiektów przeciwpowodziowych oraz regulacji małych cieków    wodnych dla celów rolniczych

*                     -prawidłowe eksploatowanie systemów wodno-melioracyjnych na małych obszarach

*                     -wykonywanie i konserwacja dróg rolniczych

*                     -prowadzenie robót inżynieryjno-budowlanych

*                     -określanie zanieczyszczeń wód podziemnych i powierzchniowych oraz sposobów ich ograniczania

*                     -posługiwanie się techniką komputerową

*                     -wykorzystywanie w działalności zawodowej znajomości procesów zachodzących w gospodarce rynkowej

*                     -przestrzeganie obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska naturalnego

Czteroletni plan nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące i zawodowe.
Przedmioty zawodowe:

·                                 Rysunek techniczny,

·                                 Sozologia obszarów wiejskich,

·                                 Budownictwo inżynieryjne ,Geodezja

·                                 Melioracje wodne, Technika sanitarna,

·                                 Przepisy ruchu drogowego, Podstawy ekonomii

·                                 Marketing, Zarządzanie firmą

·                                 Zajęcia praktyczne, Przedmiot specjalizacyjny;

Absolwent ma szansę zatrudnienia w:

·            firmach budowlanych specjalizujących się w budownictwie wiejskim;

·            zakładach gospodarki komunalnej;

·            biurach projektów;

·            firmach związanych z sanitacją, pracami geodezyjnymi, melioracyjnymi      i inżynierią środowiska;

·            firmach specjalizujących się w projektowaniu i budowie obiektów

·            firmach projektujących i budujących wewnętrzne sieci wodociągowe, cieplne, kanalizacyjne i wentylacyjne;

·             Technicy wodnych melioracji biorą udział również w pracach terenowych komitetów przeciwpowodziowych.

 

Podczas nauki uczniowie Technikum mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i zainteresowań poprzez uczestniczenie w wielu wycieczkach przedmiotowych np. do Stacji Uzdatniania Wody, Oczyszczalni Ścieków, Zakładu Segregacji Odpadów, na Targi Ekologiczne POLEKO Poznań

Nasi uczniowie są również gospodarzami, (corocznie organizowanych przez ZSPCKU dla młodzieży innych szkół) Warsztatów Ekologicznych, których celem jest propagowanie m. in.  idei czystego środowiska !

Jeśli doczytałeś nasze informacje do tego miejsca…

tzn. , że już dokonałeś wyboru swojej szkoły ! CZEKAMY NA CIEBIE !!!

 

 

 

Dnia 18.01.2011 roku uczniowie naszej szkoły
Katarzyna Frąszczak, Renata Zielińska, Malwina Światła z klasy IIa LO , Maciej Gabryś i Aleksandra Libera z I LO w oraz Klaudia Wejchinand
z ILO-a wraz z opiekunkami, którymi były mgr Monika Białas- Skuteckai mgr Violetta Królak udali się do Odziału Dzieci Przewlekle Chorych z
Rehabilitacją w Ostrowie Wielkopolskim. Wspólnie z chorymi śpiewali kolędy i bawili się. Na koniec dzieci otrzymały maskotki oraz słodycze.
Wszyscy miło wspominają wspólnie spędzony czas.

„Udowodnij miłość słowami…”

Oto hasło, które przyświecało podczas II Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego

zorganizowanego przez Naszą szkołę dla szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Konkurs odbył się 26 stycznia 2011 r. o godz. 10-tej na świetlicy szkolnej. Cieszy nas fakt, iż tak wielu uczniów wykazało się zainteresowaniem poezją, a dokładnie liryką związaną z motywem miłości.

Według jury poziom recytacji był bardzo wyrównany. W skład jury wchodziły: p. Kornelia Tysiak – instruktor z Gminnego Ośrodka Kultury

w Przygodzicach, p. Wiesława Sapieja-Nowicka – wieloletni polonista Naszej szkoły oraz p. Honorata Maciejewska–

pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wlkp. Po długich debatach przedstawiono laureatów konkursu:

 

I miejsce – Aneta Pawelec, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wlkp.,

II miejsce – Karolina Kamzol – uczennica Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy

                   w Lewkowie,

III miejsce – Kamil Wojciechowski – uczeń Gimnazjum im. Powstańców Wlkp.

                     w Jankowie Przygodzkim

 

Wyróżnienia otrzymali:

 

Magdalena Muszyńska -   uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wlkp.,

Mateusz Kędzierski – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach,

Marta Matysek – uczennica Gimnazjum w Przygodzicach.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.

 

 

GÓRA GROSZA W NASZEJ SZKOLE

W dniach 22.11.2010r - 03.12.2010r w naszej szkole przeprowadzono zbiórkę pieniędzy podczas kolejnej XI już edycji Góry Grosza. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zbierali
,,grosze” w klasach oraz w internacie szkolnym, dając cały wór groszówek, woreczek, garstkę czy choćby jedną monetę wszyscy wspomagali ten zaszczytny cel.
Mamy satysfakcję, że w ten sposób pomożemy dzieciom, których skrzywdził los.
Pozdrawiamy i do przyszłego roku

Wszystkim darczyńcom dziękujemy

Przypomnijmy jaki jest cel akcji i na co przeznaczone są pieniądze ?
Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Wolontariuszami, którzy zajęli się zbiórką pieniędzy na terenie szkoły a także internatu szkolnego byli: Renata Zielińska, Malwina Światła z kl.IIa LOzk, oraz Kamila Cegła, Mariusz Wietecki, Michał Jankowiak oraz Sebastian Matuszczak z kl. III TA.

Koordynatorami były Natalia Karkoszka, Monika Białas- Skutecka , Violetta Królak oraz Kamila Pływaczyk.
 

 Bóg się rodzi, Moc truchleje

W atmosferze zbliżajacych się świąt Bożego Narodzenia w srode 22 grudnia w naszej szkole Uczniowie wystawili Jasełka dla swoich kolegów, koleżanek oraz dla grona pedagogicznego.
Na sali gimnastycznej nie zabrakło Maryi, Józefa, Dzieciątka, Trzech Króli oraz wielu innych postaci religijnych, w tle rozbrzmiewały tradycyjne Polskie kolędy zaspiewane przez chór szkolny pod przewodnictwem pani mgr Urszuli Zmyślonej.

Brawa po spektaklu były najlepszym komentarzem dla występu naszych kolegów i koleżanek.
 

 


 

 

Od 01-09-2011

uruchamiany zostaje w naszej szkole nowy  ciekawy zawód

Technik technologii chemicznej

 

Uczniowie będą realizować zajęcia  zawodowe z następujących przedmiotów:

·         Pracownia techniki laboratoryjnej

·         Chemia fizyczna

·         Pracownia preparatyki chemicznej

·         Rysunek techniczny i materiałoznawstwo

·         Sterowanie procesami technologicznymi

·         Zastosowanie komputerów

·         Pracownia kontroli procesów technologicznych

·         Technologia chemiczna

·         Pracownia przemysłowej syntezy chemicznej

·         Bezpieczeństwo , higiena pracy i prawo pracy

·         Zarys wiedzy o gospodarce

·         Techniki negocjacyjne

Zajęcia odbywać się będą w:

-pracowni chemii i chemii fizycznej przeznaczonej do zajęć całą klasa i zajęć laboratoryjnych w grupach ćwiczeniowych / 15 osób/. W pracowni laboratoryjnej znajduje się dygestorium do pokazów doświadczeń niebezpiecznych, stół laboratoryjny z pełnym wyposażeniem na 15 stanowisk z instalacją gazową. Kompletny zestaw odczynników chemicznych wraz z szafami pancernymi do ich zabezpieczania, zestaw do laboratoryjnego badania wody

-  pracowni fizycznej, chemii fizycznej wyposażonej w stanowiska doświadczalne z instalacją 24V i 220 V, mierniki uniwersalne i inne urządzenia,

-sali audiowizualnej z pełnym wyposażeniem/ tablicą interaktywną z oprogramowaniem,

Zawód technik technologii chemicznej jest zawodem szerokoprofilowym,

praktyczna nauka zawodu odbywa się w szkolnych pracowniach i laboratorium chemicznym szkoły oraz podczas praktyk w zakładach pracy.

 

 

 

 


 

W dniu 10 grudnia 2010 r. w Przygodzicach odbyło się zebranie założycieli  Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Członkami założycielami zostały 22 osoby. Podczas spotkania założycielskiego przyjęto statut nowej organizacji, która za główny cel działania przyjmuje:

§        działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,

§        promocję i organizacje wolontariatu,

§         tworzenie, promocję i realizację programów mających na celu pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób (w tym osób niepełnosprawnych),

§         organizację zajęć edukacyjnych oraz rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, w szczególności z terenów o  wysokim stopniu bezrobocia,

§        działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym: rozwój przedsiębiorczości; promocję zatrudnienia i  aktywizację zawodową wśród osób pozostających bez pracy lub osób zagrożonych jej utratą,

§        działalność związana z rozwojem świadomości społecznej, przeciwdziałaniem patologiom społecznym,

§        podtrzymywanie tradycji narodowej, kulturowej i obywatelskiej oraz działania na rzecz integracji europejskiej,

§        działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

§        tworzenie i realizowanie programów w zakresie prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności charytatywnej.

Stowarzyszenie po upływie dwuletniej karencji ma zamiar ubiegać się o status pożytku publicznego. Wybrano również władzę wykonawczą i kontrolną nowego Stowarzyszenia. W skład zarządu wybrano: Tomasza Gulińskiego doradcę zawodowego w ZSP CKU w Przygodzicach jako prezesa, Bogumiłę Kaczmarek jako wiceprezesa, Lidię Jakubiak jako sekretarza, Lidię Jędroszkę jako skarbnika i Jerzego Lisiaka, Marcina Nowickiego, Justynę Ligocką jako członków zarządu. Na przewodniczącą komisji rewizyjnej wybrano Małgorzatę Pieczyńską. Jak zapewniają nowe władze stowarzyszenia, już w najbliższym czasie po rejestracji organizacja ma zamiar prężnie przystąpić do działania. W planach na najbliższy okres pozostaje organizacja zbiórki darów materialnych dla potrzebujących rodzin z powiatu ostrowskiego, działania z zakresu aktywizacji zawodowej  bezrobotnych, organizacja aktywnych form wypoczynku dla młodzieży oraz  organizacja XII Targów Rolno-Ogrodniczych, które odbędą się 17 kwietnia 2010 roku z udziałem delegacji szkół o profilach rolniczych z Czech i Ukrainy. Stowarzyszanie jest organizacją całkowicie apolityczną, dobrowolną, otwartą na potrzeby  drugiego człowieka i w tym upatruje swoją siłę. Chęć niesienia pomocy innym i działania na rzecz edukacji i promocji powiatu ostrowskiego  powoduje ,że kolejni chętni składają już deklaracje przystąpienia do nowej organizacji. Jeżeli chcesz działać dla dobra społeczności lokalnej,  dołączyć do członków stowarzyszenia zgłoś swój akces telefonicznie 792843150 .

Czekamy na ciebie.

 

 

W grudniu zakończyły się Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Dziewcząt i Chłopców

 Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej.

Dziewczyny w składzie:
 Szyszka Marika
 Sikora Patrycja
 Zielińska Renata
 Klucznik Nicoletta
 Olejniczak Olga
 Walczak Kamila
 Marek Anna
 Olszowska Klaudia

Dziewczyny zdobyły tytuł Wicemistrzyń Powiatu Ostrowskiego.

Chłopcy w składzie:
 Skrzypczak Bartosz
 Cichy Szymon
 Grabski Dariusz
 Pera Patryk
 Gąsiorek Maciej
 Molka Konrad
 Walczak Dawid
 Walczak Szymon

Chłopcy zajęli V miejsce.
Gratulujemy dobrych występów i życzymy dalszych sukcesów.
 

Wieczerza Wigilijna w Internacie Szkolnym.

 

                 Już od wielu lat, tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia   w Internacie Szkolnym odbywa się uroczysta kolacja wigilijna. Przygotowania do niej rozpoczęły się z początkiem grudnia, kiedy to młodzież wraz

z wychowawcami dobierała program artystyczny, wykonywała ozdoby świąteczne.

Na uroczystą kolację wigilijną, która odbyła się 21.12.2010r. o godzinie 1700 przybyli zaproszeni goście : Dyrekcja szkoły ,ksiądz , wychowawcy internatu  oraz wszyscy wychowankowie. Wigilia w placówce odbywa się co roku, jest wpisana w tradycje i kalendarz uroczystości internatu . Stanowi okazję do refleksji, marzeń i postanowień na Nowy Rok. Wszyscy łamią się opłatkiem,    śpiewają tradycyjne kolędy, planują swoją przyszłość i zastanawiają się jak sprostać nowym wyzwaniom.

Przygotowane menu kolacji wigilijnej przez nasze kucharki, przypadło wszystkim do gustu było zgodne z tradycją. Na stołach znalazły się ryby,  kapusta z grochem, kompot z suszu, makiełki, owoce, ciasta i słodycze.

Wigilia zakończyła się wspólnym kolędowaniem i tak wieczór dobiegł końca.

 

                W części artystycznej udział wzięli : uczniowie  Renata Zielińska , Katarzyna Frąszczak, Malwina Światła, Aneta Wychowaniec, Angelika Młynarczyk , Aleksandra Libera, Klaudia Wejhinand, Łukasz Posiewała, Miłosz Potarzycki oraz Sebastian Ławniczak

 

 Dnia  7 grudnia 2010r. w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych odbył się finał Mistrzostw Powiatu Ostrowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych  w halowej piłce nożnej.
Po bardzo dobrej grze chłopcy zajęli IV miejsce wśród 11 startujących Szkół z terenu Powiatu Ostrowskiego. Drużyna wystąpiła w składzie: Bartosz Skrzypczak IIa, Michał Dopierała Ib, Michał Pietrzak Ib, Dominik Marcinek IIw, Robert Wala Ia, Krzysztof Maciejewski IIb, Mikołaj Zieleziński Id, Łukasz Błaszczyk IIw, Adrian Kaźmierczak Id, oraz Szymon Cichy IIw. Maciej Gabryś
Serdecznie gratulujemy Naszym Chłopcom.


Piotr Zimny zwyciężą ...

Po raz kolejny Piotr Zimny godnie reprezentował Naszą szkoły w szachach będąc pod opieką swojego wychowawcy p. Łukasza Jezierskiego.

18-19 grudnia 2010 roku Piotr wziął udział w Międzynarodowym Turnieju Szachowym MetLife Amplico Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych, które odbyły się w Warszawie. W turnieju uczestniczyło ogółem 746 zawodników z całej Europy reprezentujących 26 Federacji Szachowych.

Po 13 rundach Piotr uplasował się na ex aequo 4 miejscu w swojej kategorii zdobywając 6pkt./7,5 pkt. Ogólnie został sklasyfikowany na 49 pozycji na 711 zawodników z całej Europy.

Życzymy mu ponownych sukcesów w kolejnych turniejach.


   

Po sukcesie w eliminacjach powiatowych, Ania Marek i Piotr Zimny reprezentowali Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach podczas zmagań finałowych Województwa Wielkopolskiego, które odbyły się 4 grudnia 2010 w Koninie.

Zawody miały charakter indywidualny, więc każde z nich miało do rozegrania kilkanaście pojedynków. W rezultacie trwających od 10 rano do godziny 17 po południu zawodów, Piotr okazał się Wicemistrzem Wielkopolski chłopców, a Ania uplasowała się na 29 pozycji wśród dziewcząt.

W turnieju wzięło udział łącznie 72 dziewcząt i chłopców z naszego województwa.

Niedługo odbędą się finały Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski, do których nasi szachiści również się zakwalifikowali :-)

Należy życzyć sukcesów i .... kondycji :-) bo oczekiwania i apetyty wzrastają na miarę sukcesów ..

Gratulacje :-)

 

Dnia 30.11.2010r. dla uczniów mieszkających w internacie szkolnym zorganizowany został Wieczór Andrzejkowy. W zabawie połączonej z różnymi wróżbami, konkursami uczestniczyła cała społeczność internatu. Młodzież chętnie włączyła się we wspólną zabawę.

 

 

24.11.2010r. w Poznańskiej Szkole Muzycznej I stopnia rozdane zostały Stypendia Prezesa Rady Ministrów . Z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU

w Przygodzicach do w/w stypendium zakwalifikowały się : Weronika Cegła z kl. IV a oraz Martyna Wałęsa z kl. II LO z

 

 

Wielki sukces naszych szachistów.

 

            W dniu 9 listopada 2010, reprezentacja ZSP CKU w Przygodzicach w składzie: Anna Marek

Monika Wasielewska, Piotr Zimny, Maciej Dolata, Michał Pracki i Marcin Olczak zdobyła drużynowy tytuł Wicemistrzów Powiatu Ostrowskiego w Szachach.

            Nasi reprezentanci pokonali rywali z kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych z rejonu Powiatu Ostrowskiego

            Ania Marek, w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt, zajęła II miejsce, a Piotr Zimny okazał się być NAJLEPSZYM zawodnikiem turnieju rozgrywanego w IV lo w Ostrowie Wlkp.

Drużyna została nagrodzona pucharem, medalami oraz dyplomami, jednak największą satysfakcję sprawiła informacja, że nasi uczniowie zdobyli prawo do reprezentowania naszego powiatu w mistrzostwach Wielkopolski, które już niedługo, odbędą się w Koninie.

Dnia 7 października 2010r na terenie naszej szkoły odbyły się XI Nocne Biegi Sztafetowe Przygodzice 2010. Tegoroczne zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. W kategorii Szkół Podstawowych dziewczęta jak i zarówno chłopcy musieli biec w dwóch seriach.  W sumie pobiegło 132 zawodników, Uczestnicy w każdej chwili mogli napić się ciepłej herbatki. Organizatorzy zapewnili także fachową opiekę medyczna.Najlepszych nagrodzono pucharami oraz medalami, które wręczali V-ce Starosta POWIATU Ostrowskiego Krzysztof Rasiak, dyrektor naszej szkoły Dariusz Kaczmarek i prezes UKS „Sokół” Bogusław Lipiński. Zawody przebiegły bez żadnych niespodzianek, każdy miło wspomina to wydarzenie.

 

Ślubowanie przygodzickich pierwszaków

Ślubowanie pierwszaków odbywa się co roku i w niemal każdej szkole, nie wszędzie jednak wygląda tak imponująco jak w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Nasza szkoła od dwóch lat oferuje uczniom nowe kierunki – liceum o profilu wojskowym i liceum o profilu zarządzanie kryzysowe. Uczniowie tych klas zobowiązani są do uczestniczenia w zajęciach szkolnych w pełnym umundurowaniu i w tym właśnie stroju wystąpili podczas ślubowania, które odbyło się 21 października bieżącego roku,.

Akademię rozpoczęło mocne wejście wszystkich klas pierwszych. Miarowy krok odzianych w ciężkie buty stóp zrobił duże wrażenie tak na rodzicach uczniów jak i na zaproszonych gościach. Tak samo dobrze wypadły klasa technikum inżynierii środowiska i melioracji oraz klasa zawodowa – chłopcy i dziewczęta wspaniale prezentowali się w galowych strojach.  Wśród zaproszonych gości byli: Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego p. Krzysztof Rasiak, Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor p. Krzysztof  Nadera, mjr Jerzy Seleta, Przewodniczący Rady Rodziców przy  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach p. Marek Michalczak, Wiceprzewodniczący Rady Rodziców p. Zenon Walczak, Członkini Zarządu przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów Wacława Muzyka, Członek Zarządu przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów Tadeusz Garbaciak, Prezes Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wlkp. Henryk Kwiatkowski.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Państwowego nastąpił najważniejszy punkt uroczystości czyli złożenie uroczystej przysięgi przez pierwszoklasistów. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do ich nowej szkoły. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Dariusz Kaczmarek, który życzył pierwszakom pomyślności, silnej woli i chęci nauki. Dziękował również rodzicom za zaufanie, jakim obdarzyli Naszą Szkołę przysyłając tu swoje pociechy. Uczniowie klas mundurowych otrzymali pierwszy stopień awansu. Zgodnie ze Statutem Szkoły mianowano ich kadetami.  

Głos zabrali również zaproszeni goście. Szczególnie mocno zapadły nam w pamięci słowa Wicestarosty Powiatu Ostrowskiego p. Krzysztofa Rasiaka. Stwierdził on, że Nasza szkoła jest szkołą szczególną, ponieważ kształci i wychowuje uczniów, z których jedni będą dbali, by nie zabrakło nam żywności, a inni będą zapewniać nam bezpieczeństwo na ulicach oraz będą dbać o bezpieczeństwo kraju. Radził także uczniom klas pierwszych, aby wykorzystali potencjał Naszej szkoły, ponieważ jest to dla nich ogromna szansa na przyszłość.

W trakcie ślubowania rodzice klas pierwszych mieli okazję podziwiać swoje pociechy oglądając zdjęcia oraz krótki film z obozu integracyjno-edukacyjnego klas mundurowych, a także zdjęcia z uczestnictwa klasy technikum rolniczego na Targach rolniczych w Bednarach i z wyjazdów ekologicznych klasy technikum inżynierii środowiska i melioracji. Każda z klas przygotowała również wystawę zdjęć, która dekorowała korytarz szkoły.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie zakorzeni w pierwszakach świadomość stawiania pierwszych kroków w dorosłość. więcej zdjęć

 

 


 

Z okazji X Dnia Papieskiego i 32 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w dniach od 11 do 13 października br. w naszej szkole przeprowadzony został międzyklasowy konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Uczniowie wcześniej na lekcjach religii mieli okazję zapoznać się z życiem i pontyfikatem Sługi Bożego a poźniej swoją wiedzą wykazać się podczas konkursu. Uczniowie z największą iloscią punktów  zostali wyróżnieni zajmując 3 miejsca:

miejsce I zajął Karol Raczak z klasy Ib

miejsce II zajeła Marika Szyszka z klasy IIa LOK

miejsce III zajął Marcin Olczak z klasy II LOwoj

Nagrody książkowe ,, Jan Paweł II i jego generał" oraz dyplomy zostały rozdane dnia 15 października br. podczas Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorami konkursu byli katecheci: ks. Marcin Taisner,  Natalia Karkoszka oraz mgr Kamila Pływaczyk. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

2. W czawartek 21.X.br. uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym mieli okazję i przyjemnoćć gościć na lekcji religii księdza Adama Wawro, który w naszej diecezji pełni posługę  Egzorcysty.

Ks. Adam podczas krótkiego spotaknia opowiedział nam o wszytskich apektach swojej pracy, o ludziach opętanych, o tym jak pomógł im wyzwolić się spod władzy demona. Ksiądz podzielił sie swoim doświadczeniem a także przestrzegał młodzież przed zgrożeniami, jakie niesie za sobą ciekawość obcowania ze złymi duchami. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej a także zadawać pytania, na które ksiądz chętnie odpowiadał.

3. Przygotowujemy się do XXI Olimpady Teologicznej, która zostanie przeprowadzona najpierw na etapie szkolnym dnia 18 listopada 2010 roku w naszej szkole. Hasło tegoroczenj Olimpiady : ,,Mieć wyobraźnię miłosierdzia".

Sprawozdanie z przebiegu V Ostrowskiego Festiwalu Nauki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

 

V Ostrowski Festiwal Nauki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach odbył się 04.10.2010r. Otwarcia festiwalu dokonał wicestarosta powiatu ostrowskiego Krzysztof Rasiak. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest dla  uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych możliwość uczestniczenia w wykładach i pokazach prezentowanych przez naukowców z wyższych uczelni z całej Polski.

Wykład inauguracyjny „Czy istnieje eliksir młodości” przedstawiła prof. dr hab.  Violetta Patroniak z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Następnie wystąpił dr Piotr Chabecki, który jest pracownikiem naukowym Instytutu Jądrowego w Świerku pod Warszawą. Zaprezentował temat „Nano-technologia – inteligentne materiały”. Wykład ten był poparty ciekawymi doświadczeniami, czym wzbudził wśród młodzieży ogromne zainteresowanie.

Kolejnym wykładowcą był dr Bronisław Pabich, który przekonywał wszystkich „Dlaczego matematyka jest użyteczna?”. Doktor Pabich pracuje w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie oraz współpracuje z wieloma uczelniami w kraju.

Jednocześnie w pobliskiej Chacie Regionalnej odbyły się trzy wykłady „Radziwiłłowie w Wielkopolsce” zaprezentowane przez Pana mgr Edmunda Radziszewskiego.

Imprezę zakończyło Koło Naukowe Chemików przy UAM w Poznaniu  pokazem efektownych doświadczeń chemicznych na boisku szkolnym.

W Festiwalu, oprócz uczniów naszej szkoły, uczestniczyły gimnazja z Jankowa Przygodzkiego, Przygodzic, Wysocka Małego, Czarnegolasu, Dębnicy, im. Jana Pawła II z Ostrowa Wlkp., Zespół Szkół Usługowych, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych, I LO i II LO z Ostrowa Wlkp.

Przedsięwzięcie udało się dzięki pomocy i wsparciu starostwa ostrowskiego, Stowarzyszenia Pomoc Społeczności Lokalnej „Prometeusz”, Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego, Rektora UAM w Poznaniu oraz dyrektora naszej szkoły Dariusza Kaczmarka.

 

KLASY DRUGIE ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO NA WARSZTATACH PRAKTYCZNYCH ORGANIZOWANYCH W OŚRODKU SZKOLENIA POLICJI W POZNANIU (29.09 – 01.10.2010r.)

        Uczniowie  klasy IIa LOk i IIb LOk  wraz z wychowawcami prof. Andrzejem Berkowskim i prof. Jarosławem Karolewskim oraz prof. Andrzejem Sobczakiem brały udział w zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu warsztatach praktycznych dla klas o profilu „Porządek publiczny”, które miały miejsce w Ośrodku Szkolenia Policji w Poznaniu – Kiekrzu. Oprócz młodzieży z ZSP CKU Przygodzice w warsztatach brali udział także uczniowie z Zespołu Szkól im. Stanisława Mikołajczyka z Miejskiej Górki. 

       Pierwszego dnia zaraz po przybyciu na miejsce odbywały się zajęcia zaplanowane  przez KWP, po zakwaterowaniu miały miejsce zajęcia praktyczne z musztry wojskowej i policyjnej, następnie po krótkim odpoczynku wszystkim uczestnikom szkolenia zaserwowano pyszny obiad, po którym uczestnicy warsztatów udali się na prelekcję asp. Kingi Fechner – Wojciechowskiej, która dotyczyła jakże ważnego współczesnego problemu jakim są narkotyki i dopalacze jako zagrożenia dla młodzieży, po ciekawym spotkaniu z panią aspirant, młodzież wraz z wychowawcami udała się na kolację. Po kolacji i krótkiej chwili na odpoczynek , rozpoczęły się zajęcia na sali gimnastycznej, gdzie instruktorzy policyjni przeprowadzili ćwiczenia na torze przeszkód, takim samym na jakim odbywa się egzamin do szkół policyjnych. Po wyczerpujących zajęciach sportowych większość uczestników warsztatów udała się na zasłużony spoczynek, poza tymi szczęśliwcami, którym przypadł w udziale nocny dyżur.

      Drugi dzień rozpoczął się pobudką o godzinie 6.00 i rozruchem porannym, po czym młodzież udała się na śniadanie, by w pełni sił rozpocząć obfitujący w ciekawe zajęcia dzień. Pierwszym punktem na planie zajęć było spotkanie z angielskim policjantem, który podzielił się swoimi uwagami na temat pracy policji w Anglii, chętnie odpowiadając na pytania zadawane przez młodzież, następnie został zorganizowany bieg patrolowy na terenie Ośrodka szkolenia Policji pod kierunkiem asp.szt. Hanny Wachowiak i asp.szt. Anny Czarneckiej z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami rozwiązywali zadania i szukali odpowiedzi na nie na terenie całego ośrodka, bieg patrolowy okazał się wspaniała formą zabawy i integracji połączoną z nauką i sportem. Następnie po krótkim odpoczynku i ponownie pysznym obiedzie nastąpił kolejny punkt planu zajęć czyli wykład podinsp. Jarosława Szemerluka pod tytułem „Etyka w zawodzie policjanta”, który poruszył wiele ciekawych aspektów pracy w policji. Po wykładzie przyszedł czas odpoczynku i przygotowania do wspólnego ogniska, które oprócz walorów integracyjnych spełniło również rolę kolacji.

        Trzeci dzień rozpoczął się troszeczkę nietypowo, ponieważ jeszcze podczas trwania ciszy nocnej o godzinie 5.00 nastąpił alarm, który zgromadził wszystkich uczestników szkolenia przed hotelem w którym byli zakwaterowani, po takiej pobudce  i mini rozgrzewce wszyscy rozeszli się do pokojów, by przygotować się do ostatniego dnia zajęć. Po obfitym śniadaniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Korpusu Policji Wodnej, którzy przybliżyli młodzieży zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą oraz w sposób wyczerpujący opowiedzieli o pracy psów policyjnych, następnie odbyło się spotkanie z policjantami z tzw. „Plutonu konnego”, którzy sposób zajmujący opowiedzieli o swojej pracy. Po ostatnich zajęciach rozpoczęły się przygotowania do wyjazdu (sprzątanie pokoi oraz rejonów zewnętrznych), po obiedzie nastąpiło spotkanie końcowe z kierownikiem Ośrodka Szkolenia Policji mł. insp. Piotrem Witkowskim, który w ciepłych słowach odniósł się do uczestników warsztatów,  życząc ponownego spotkania i odbycia podobnie ciekawych zajęć, młodzież podziękowała panu kierownikowi za gościnność i opiekę merytoryczną nad całością, po czym wszyscy uczestnicy udali się do pokoi oczekując przyjazdu autobusu, który zabrał zmęczonych do domu i do mamy.

 

 


Edukacja Leśna w ZSPCKU PRZYGODZICE

    Edukacja leśna to jeden z priorytetów edukacji ekologiczne społeczeństwa, stąd pomysł na rozpropagowanie tej idei i wprowadzenie jej do konkretnych działań w ramach warsztatów ekologicznych. Kolejna, trzecia już edycja realizowana przez ZSPCKU przebiega pod hasłem: „ LASY-ZIELONE BOGACTWO ZIEMI”. Projekt zakłada upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

     Chcemy-wyjaśnia mgr inż. Andrzej Krzak nauczyciel sozologii obszarów wiejskich, autor i koordynator projektu-zapoznać uczestników spotkań z funkcjonowaniem ekosystemów leśnych, przedstawić procesy przyrodnicze, jakie zachodzą w środowisku lasu. Ważne jest również uświadomienie znaczenia lasów dla funkcjonowania przyrody i życia człowieka. Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób ma świadomość jak ogromne korzyści daje zrównoważona gospodarka leśna, ochrona przyrody i rozsądne obcowanie z naturą. Tak pozytywne przemiany powodują stały wzrost liczby ludzi korzystających z dobrodziejstw lasu.

III edycja warsztatów zgromadziła ponad stu uczestników z 21 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Ostrowa Wlkp. i powiatu ostrowskiego. Uroczysta inauguracja odbyła się 29.09.2010 w Nadleśnictwie Antonin w obecności przedstawicieli Lasów Państwowych, Kuratorium Oświaty w Kaliszu oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wysadzili ponad tysiąc sadzonek różnych gat. drzew, w tym brzozy ok. 300 oraz sosny ok.700 sztuk. Końcowym akcentem było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Kolejne zajęcia to solidna lekcja edukacji leśnej przeprowadzona na terenie rezerwatów przyrody: „Jodły Ostrzeszowski” oraz „Pieczyska” w Nadleśnictwie Przedborów. Młodzież miała okazję zobaczyć osobliwości fauny i flory tych miejsc, m.in. naturalne siedlisko rośliny owadożernej- rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia L.).Kolejnym punktem naszej eskapady było Arboretum Leśne w Stradomii, tam z kolei pracownicy Nadleśnictwa Syców, oprowadzając nas po tym urokliwym, mieniącym się w kolorach jesieni miejscu, dostarczyli nam garść informacji dotyczących wiedzy i kultury leśnej. Poznaliśmy wiele unikalnych gat. drzew i krzewów. Podczas zajęć towarzyszyła nam ekipa Telewizji Polskiej oddziału poznańskiego, która realizuje cykl programów poświęconych tematyce ekologicznej pt. „Szkiełko i Eko”(emisja 15.10.2010. godz.17.15-regiony)

Przed nami są jeszcze przyszłoroczne, wiosenne zajęcia terenowe, ale już teraz można powiedzieć że,( po tak udanym starcie) realizacja projektu z pewnością zwiększy świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan przyrody.    

 


 

UCZNIOWIE Z WŁOCH W NASZEJ SZKOLE

W dniach 27 września - 4 października 2010r. w szkole gościliśmy 20 uczniów z naszej włoskiej szkoły partnerskiej z dalekiej Sycylii. Wymiana uczniów jest częścią projektu pt. „Przez sport do zdrowia”. Projekt ten jest finansowany przez unijny program Comenius, dzięki czemu wymiany są bezpłatne dla uczniów.

Dla gości z Włoch został przygotowany bogaty w różnorakie zajęcia program, tak aby uczniowie mieli okazję ćwiczyć umiejętności porozumiewania się w j. angielskim, który jest językiem roboczym projektu. W czasie całego pobytu Włosi byli zakwaterowani u swoich polskich rówieśników, dzięki czemu mogli w pełni uczestniczyć w ich życiu codziennym, poznać polskie zwyczaje rodzinne , w tym polską kuchnię.

Uczniowie z Włoch mieli okazję uczestniczyć w lekcjach z różnych przedmiotów oraz brać udział w zawodach sportowych wraz z uczniami ZSP CKU. Były to turnieje piłki nożnej, siatkówki, koszykówki oraz unihokeja. Jednak gościom najbardziej spodobały się zajęcia paintball, jujitsu, kręgle, zawody strzeleckie oraz zajęcia w parku linowym i na ścianie wspinaczkowej w kompleksie Piaski-Szczygliczka.

Poza zajęciami sportowymi Włosi poznawali historię i tradycje Polski oraz naszego regionu zwiedzając wspólnie uczniami ZSP CKU: Ostrów, Muzeum Miasta, Pałacyk Myśliwski w Antoninie, Zamek i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, Wrocław, Kraków, kopalnię soli w Wieliczce oraz Muzeum w Oświęcimiu.

Warto zaznaczyć, że jest to już czwarta wymiana międzynarodowa młodzieży organizowana przez ZSP CKU w Przygodzicach w ramach programu Comenius. Poprzednie projekty realizowane były ze szkołami we Francji i Niemczech. W najbliższym czasie 16 uczniów ZSP CKU wyjedzie do szkoły w Lousado w Portugalii.

Zespół Szkół w Przygodzicach jest jedyną placówką w Polsce, która w 2009r. otrzymała dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów wymian młodzieży. Jest to owocem wielomiesięcznych starań o znalezienie szkół partnerskich, starannego opracowania projektów oraz wniosków aplikacyjnych. Łącznie, na realizację obu projektów szkoła otrzymała prawie 160.000 zł. Jest to nasz ogromny sukces! Jednak nie było łatwo - na 169 wniosków w skali kraju tylko 26 szkół w Polsce otrzymało dotację programu Comenius, w tym jedynie 5 szkół w Wielkopolsce!


 

        OBÓZ EDUKACYJNO-INTEGRACYJNY

15-17 WRZEŚNIA  2010 r.

STANICA HARCERSKA OSTRÓW WIELKOPOLSKI PIASKI- SZCZYGLICZKA

Od 15 do 16 września na terenie Stanicy Harcerskiej Piaski- Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim odbył się obóz edukacyjno- integracyjny klas pierwszych mundurowych.

Za klasę I a zarządzania kryzysowego odpowiedzialna była prof. Elżbieta Olejniczak, klasę I b zarządzania kryzysowego prof. Dorota Grobelna, klasę I c zarządzania kryzysowego i wojskową prof. Stanisław Kazowski, natomiast klasę I d wojskową prof. Łukasz Jezierski.

Środa rano, pogoda nie zapowiadała się zbyt ciekawie, od czasu do czasu padał deszcz, wiał chłodny wiatr, niekiedy wyjrzało słońce.

 Wraz z opiekunami autobusami MZK udaliśmy się na pobliski zajazd, tuż przy Piaskach.

Z którego aby dotrzeć na miejsce musieliśmy odbyć pół godzinny spacer ze swoim bagażem.

Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z starszymi koleżankami i kolegami z naszej szkoły, którzy swój obóz odbywali trzy dni wcześniej.

W dniu naszego przyjazdu ich obóz dobiegał końca, jednak nie dla wszystkich, najlepiej sprawujące się osoby zostały wytypowane do sprawowania dodatkowej opieki, nad pierwszoklasistami.

Byli to:Szymon Cichy Dariusz Grabski Piotr Bartczak Daniel Beker Olga Olejniczak Marika Szyszka Melania Kot Jarosław Kempiński Bartek Skrzypczak Renata Zielińska

Do południa trwało rozwijanie obozu.

Pomocną dłonią przysłużył się ,,Bosman”, będący ekspertem w tej dziedzinie.

Plan obozu był bardzo napięty.

Klasy po rozstawieniu namiotów mogły cieszyć się swoim towarzystwem podczas spotkań klasowych, musztry z majorem Jerzym Seletą, gry w siatkówkę i przeciąganiu liny.

Od godziny 12.00 trwało wydawanie obiadów.

Smaczne posiłki z przygodzickiej stołówki przywoził nam Łukasz Cieśla.

Z powodu tak licznego grona uczniów obiad był bardzo wyczekiwanym momentem w każdym dniu.

Główną atrakcją dnia był pokaz pirotechniki zorganizowany przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Panowie ze staży udzielili wszelkich wskazówek i odpowiedzieli na wszystkie pytania.

Wieczorem odbył się apel, na którym gościł dyrektor naszej szkoły Dariusz Kaczmarek.

Podczas apelu przedstawiono plan zajęć na kolejny dzień i przydzielono warty.

Nikt nie spodziewał się pobudki w środku nocy.

Opiekunowie zarówno starsi jak i młodsi o godzinie 2.30 zwołali wszystkich.

Każdy uczeń na zbiórce musiał stawić się w pełnym umundurowaniu, po czym została sprawdzona obecność.

Noc była bardzo chłodna dlatego przeprowadzono rozgrzewkę, po której znów mogliśmy wrócić do upragnionego w snu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy poranną zaprawą.

 Pogoda już od rana nie zapowiadała lepiej niż dnia poprzedniego.

Zjedliśmy śniadanie i zaczęliśmy najbardziej ciekawie zapowiadający się dzień na obozie.

Dziś każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności na parku linowym oraz przy użyciu broni.

Sąsiadujące ze sobą klasy zostały połączone w całość, a do opiekunów dołączyli m.in. prof. Justyna Ligocka, prof. Beata Kazowska oraz prof. Joanna Zbroja.

Od godziny 9.30 tuż po apelu wyruszyliśmy do parku przygód, gdzie mieliśmy okazję przejść trasą parku linowego.

W tym samym czasie, kiedy uczniowie zmagali się z przeszkodami pozostali strzelali z paintballu, wiatrówki, rzucali granatem, grali i bawili się na boisku wielofunkcyjnym, oraz pozyskiwali nauki musztry.

Zajęcia zakończyły się dość późno, a dzień jak każdy zakończył apel.

W tym dniu rozpalono długo oczekiwane ognisko.

 Również i ta noc obstawiona była pełną wartą.

Nie wiadomo czego było można się spodziewać i tej nocy.

O godzinie 5.30 (kiedy to było jeszcze ciemno) na teren obozowiska wjechał policyjny radiowóz na sygnale, a gdzieś w oddali słychać było wybuchające petardy.

Tym razem na zbiórkę mieliśmy stawić się nie w mundurach, a w stroju sportowym.

Dowodzący przygotowali dla nas małą rozgrzewkę w postaci pompek i przysiadów.

I właśnie tym niespodziewanym akcentem rozpoczęliśmy dzień 3 – ostatni dzień tej wspaniałej wyprawy.

Niektórzy udali się jeszcze na godzinny sen, gdyż o 7 czekała na nas kolejna pobudka z zaprawą.

Podczas ostatniego dnia zorganizowano zawody w paintballu, zajęcia nurkowania z Panem Dariuszem Sosińskim, który już wczesnym rankiem przywitał nas dźwiękiem radiowozu.

Pan Sosiński zaprezentował nam jak działa sprzęt płetwonurka, i na co składa się taki sprzęt.

Kolejnym zadaniem tego dnia było Zwijanie obozu oraz oczyszczenie terenu wokół.

Na koniec apel i wyróżnienia osób, które w jakiś sposób wykazały się na obozie.

Czekała nas również ta sama droga do autobusu co ostatnio.

 I tym optymistycznym spacerkiem zakończyliśmy naszą wyprawę.


 

Projekt zdrowotny

 

Po zakończeniu przez nauczycieli wych. fizycznego szkolenia z zakresu profilaktyki zdrowotnej u dzieci i młodzieży, nasza szkoła przystąpiła do projektu mającego na celu określenie grup ryzyka związanego z występowaniem chorób cywilizacyjnych. 

     Honorowy patronat nad projektem obieła Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak, a naokór metodologiczny nad prowadzonymi badaniami obieła dr hab. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Alicja Krzyżaniak - Kierownik Zakładu Epidemiologii.

 

Ostatnie Pożegnanie

 

OBÓZ WOJSKOWY II KLASY low.       

            W dniach 13.09 do  15.09 (pon.- śr.) odbywał się obóz klasy II LOwoj. w stanicy harcerskiej „Zielona Polana”. Każdego dnia odbywały się różne zajęcia z innymi przedstawicielami służb mundurowych.

            Dzień 1 był dniem wojskowym. Zajęcia prowadził prof. Nowicki oraz mjr Seleta. Odbywały się zajęcia inżynieryjne, polegające na okopaniu się, zajęcia z obrony chemicznej na której klasa została zapoznana z budową i użyciem maski przeciwgazowej MP4 „Buldog” oraz zestawu przeciwgazowego OP-1. Odbywały się także zajęcia z doskonalenia strzelania i rzutu granatem.

            Dzień 2 był dniem policyjnym. Zajęcia prowadzili podinsp. Sosiński, podinsp. Sobczak, aspirant Kuroszczyk, prof. Furmaniak oraz prof. Nowicki. Najpierw odbyły się zajęcia z aspirantem Kuroszczykiem na temat grupy minersko-saperskiej, oraz zagrożeń z jakimi musi sobie ona radzić, np.: rozbrajaniem pozostałości po II Wojnie Światowej. Następnie zajęcia przejął prof. Nowicki z którym odbyły się zajęcia strzeleckie, później przyszła kolej na prof. Furmaniaka z którym odbyły się zajęcia sportowe, potem odbyły się zajęcia z podinsp. Sobczakiem z musztry policyjnej oraz taktyki blokady podczas kontrolowania tłumu, ochrony uroczystości itp. Na samym końcu przejął nas podinsp. Sosiński który uczył  strzelania z pozycji dobiegu oraz poprawnego użytkowania broni przybocznej. Do strzelania używaliśmy replik pistoletu P-99.

            Dzień 3 był dniem strażackim. Zajęcia prowadzili przedstawiciele spec – grupy z Ostrowa Wlkp. Na zajęciach tych zostaliśmy zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas wypadków i katastrof, czyli np.: klasyfikacja rannych, ale także zostaliśmy zapoznani ze sprzętem chemicznym jaki jest używany podczas akcji. Można było także założyć ćwiczebny kombinezon przeciwchemiczny. Po zajęciach odbył się paintball, na którym w praktyce mogliśmy sprawdzić  umiejętności taktyki pojedynczego żołnierza oraz współdziałania pododdziałów. Po  grach painballowych nastąpiło oficjalne zakończenie obozu.

 

Sukces naszego absolwenta!

 

 

W dniach 28-29 maja 2010 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum

Kształcenia Praktycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie odbyła się Centralna Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Swoją obecnością zaszczycił uczestników Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki oraz przedstawiciele innych ważnych instytucji wspierających rolnictwo np. AriMR, ARR.

 

Uczniowie z całej Polski rywalizowali w następujących blokach tematycznych:

produkcja roślinna

produkcja zwierzęca

ogrodnictwo

mechanizacja rolnictwa

ochrona i inżynieria środowiska

żywienie człowieka i gospodarstwo domowe

agrobiznes

leśnictwo

 

Tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, Damian Tomala uczestniczył w olimpiadzie z zakresu produkcji zwierzęcej. W szranki stanęło 29 uczniów z całej Polski, którzy zostali wyłonieni z etapu regionalnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada odbyła się w dwóch etapach. Pierwsza część teoretyczna, gdzie w teście uczniowie musieli wykazać się wiedzą szczegółową, wykraczającą poza podstawę programową z danego przedmiotu. Część druga to etap praktyczny, gdzie sprawdzane były umiejętności ucznia.

Pomimo bardzo wysokiego poziomu olimpiady Damian zajął III miejsce. Wykazał się wiedzą i dużymi umiejętnościami. Ciężka praca wykonana z pasją

została doceniona i nagrodzona. Oprócz nagród rzeczowych Damian otrzymał

zaświadczenie, które zwalnia go z części teoretycznej egzaminu zawodowego oraz zaświadczenie o możliwości podjęcia studiów na kierunkach pokrewnych produkcji zwierzęcej, np. zootechnika, biologia.

 

Damian jest tegorocznym absolwentem Technikum Rolniczego przy Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Był wychowankiem pani mgr inż. Renaty Kołakowskiej. Od początku nauki wykazywał zainteresowanie produkcją zwierzęcą. Swoją wiedzę pogłębiał między innymi poprzez uczestnictwo w Kółku hodowlanym, które prowadziła mgr inż Lidia Jakubiak. Pochodzi z rodziny o tradycjach rolniczych, rodzice są posiadaczami średniego gospodarstwa w

miejscowości Kaczory w gminie Odolanów. Pasjonuje go motoryzacja, szczególnie Formuła 1, siatkówka i piłka nożna. Jego platyna przyszłość to studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

 


 

XI  Biathlon Letni

W dniu 2010-05-21 na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego

w Przygodzicach, po raz jedenasty zostały zorganizowane zawody biathlonowe.

Celem rywalizacji było uczczenie rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu historii i tradycji walk o niepodległość. propagowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz promowanie zdrowego stylu życia.

  Biathlon letni -

-to zawody sprawności obronnej polegające na sztafetowym biegu przełajowym drużyn trzyosobowych oraz strzelaniu do celu bądź rzucie granatem (uczniowie szkół podstawowych nie strzelają lecz rzucają „granatem” do celu).

Zawodnicy używali broni pneumatycznej, kal. 4,5 mm .

Udział brały szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z powiatu ostrowskiego. ogółem wystartowało ok. 70 zawodniczek

i zawodników, którym kibicowali opiekunowie, zawodnicy rezerwowi a także zaproszeni goście.

Swoją obecnością zawody uświetnili;

Wicestarosta Powiatu Krzysztof Rasiak

Prezes Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wlkp Czesław Cal

Prezes Koła Żołnierzy Rezerwy przy LOK Piotr Cuprych.

przeodniczący Rady Rodziców w ZSP CKU Marek Michalczak

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach Zenon Walczak

Instytucje organizujące i finansujące zawody;

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp.

Gminny  Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Przygodzicach

Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wlkp

Koło Żołnierzy Rezerwy „Orzeł” przy LOK w Ostrowie Wlkp

Sklepik uczniowski „Cencik” w ZSP CKU

ZSP CKU Przygodzice

Uczniowski Klub Sportowy  "Sokół".

A także nauczyciele,  oraz pracownicy administracji ZSP CKU w Przygodzicach.

 

Wyniki;

SZKOŁY PODSTAWOWE

LOKATA

SZKOŁA PODSTAWOWA - CHYNOWA

I

SZKOŁA PODSTAWOWA – JANKÓW PRZYGODZKI

II

SZKOŁA PODSTAWOWA - DĘBNICA

III

SZKOŁA PODSTAWOWA - PRZYGODZICE

IV

SZKOŁA PODSTAWOWA - CZARNYLAS

V

GIMNAZJA

LOKATA

GIMNAZJUM - JANKÓW PRZYG

I

GIMNAZJUM - PRZYGODZICE

II

GIMNAZJUM - CHYNOWA

III

  GIMNAZJUM GORZYCE

IV

GIMNAZJUM - CZARNYLAS

V

  GIMNAZJUM - DĘBNICA

VI

DZIEWCZĘTA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

LOKATA

ZESPOŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH CKU PRZYGODZICE

I

LICEUM ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE PRZYGODZICE

II

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

III

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANO-ENERGETYCZNYCH OSTRÓW WLKP.

IV

KLASA SPORTOWO-OBRONNA W ZSP CKU PRZYGODZICE

V

 

 

CHŁOPCY – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

LOKATA

 

ZESPOŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH CKU PRZYGODZICE

I

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANO-ENERGETYCZNYCH OSTRÓW WLKP.

II

LICEUM WOJSKOWE PRZYGODZICE

III

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "SOKÓŁ"  PRZY ZSP CKU PRZYGODZICE

IV

LICEUM ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE PRZYGODZICE

V

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE OSTRÓW WLKP

VI

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE OSTRÓW WLKP.

VII

 


W dniu 18 maja 2010, cała klasa wojskowa pod opieką wychowawcy p. Marcina Nowickiego oraz pani Justyny Baraniak -  wyjechała na jednodniową wycieczkę do Jarocina.

Celem było zwiedzanie tamtejszej jednostki wojskowej, zapoznanie się z jej tradycjami, życiem codziennym oraz służbą i pracą żołnierzy zawodowych.

Pogoda była „taktyczna” (wyjątkowo paskudna – deszcz, wiatr i zimno :-)))) jednak w niczym nie przeszkodziła w realizacji ciekawego wyjazdu.

Od chwili przekroczenia bram jednostki wojskowej, obowiązki przewodnika przejął pan chorąży Maciej Zaborowski, który z pełnym zaangażowaniem oraz cierpliwością w odpowiedziach na uczniowskie pytania, zaopiekował się całością wycieczki.

Chorąży oprowadził nas po parku maszynowym, zapoznał z przeznaczeniem oraz możliwościami sprzętu i pojazdów jakimi dysponuje jednostka.

Młodzież miała również okazję zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy. Każdy własnoręcznie rozebrał i złożył karabinek automatyczny Kałasznikowa, pistolet maszynowy pm. 64 i pistolet sygnałowy. Można było założyć hełm, kamizelkę kuloodporną, odzież ochronną oraz obejrzeć magazyn broni. Klasa zwiedziła izbę tradycji i zapoznała się z historią jednostki.

Swój cenny czas poświęcił nam dowódca jednostki, pan podpułkownik

Marian Borowiak, z którym była okazja swobodnie porozmawiać.

A na koniec chwila zabawy w sali rozrywki, w której na co dzień żołnierze spędzają wolne chwile. Opiekunowie wycieczki mieli przyjemność usłyszeć kilka ciepłych uwag od w/w żołnierzy, dotyczących zdyscyplinowania oraz pozytywnego wrażenia jakie odnieśli w stosunku do uczniów klasy wojskowej z Przygodzic.

 


Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU z Przygodzie wzięła udział w drugiej  już edycji programu: MOJE SILNE DRZEWO.W okresie realizacji projektu: 15.03.-30.04.2010 wysadzono ponad sto drzew, różnych gatunków, m. in. jodły, buki, modrzewie klony, sosny i wiele innych.

Z inicjatywy nauczyciela sozologii obszarów wiejskich mgr inż. Andrzeja Krzaka ponad stu uczniów wszystkich typów szkół ZSPCKU wzięło udział w programie.

Celem programu było krzewienie szacunku do drzew, edukacja i informacja o roli drzew w naszym życiu, a także promocja ochrony i sadzenia drzew oraz uczestnictwo w wielkim zadaniu odnawiania lasów beskidzkich. Sadzenie drzew miało w istocie wymiar wirtualny, to program komputerowo-edukacyjny poprowadził uczestników przez kolejne etapy wysadzania drzew. Dostarczył informacji na temat funkcjonowania ekosystemów leśnych przedstawił rolę i potrzebę zalesiania określonych obszarów Polski.

 Każdy etap to garść informacji o roli drzew w życiu człowieka.

Rzeczywistego posadzenia wybranych przez uczestników gat. drzew dokonali pracownicy Lasów Państwowych.

Program ten, to ogólnopolską kampanią promocyjną ukazującą wagę i konieczność sadzenia i ochrony drzew. Efektem programu w pierwszej jego edycji to posadzenie 1.000.000 drzew, oraz zainicjowanie ruchu Przyjaciół Drzew i zaangażowanie osób znanych z propagowania szacunku do drzew, m.in.Katarzyne Cichopek, Edytę Górniak, Dorotę Gardias, Edytę Górniak, Krzysztofa Ibisa, Macieja Orłosia, Maryle Rodowici, Przemysława Salętę i wielu innych.

Partnerzy dotychczasowych edycji programu to: Fundacja Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Fundacja Zielonej Ligi im. A. Dygacza, Żywiecka Fundacja Rozwoju, Fundacja Ekologiczna Arka.

Druga edycja przebiega pod hasłem: „ Sadząc Drzewa Zmieniamy Przyszłość” objęła stoki Baraniej Góry i Skrzycznego  w regionie Beskid a więc miejsc, które chcielibyśmy, aby swoim pięknem mogły cieszyć przyszłe pokolenia.

Program „Moje Silne Drzewo” to nie tylko sadzenie drzew, ale, także edukacja, w myśl przysłowia:,

 „KTO MYŚLI 10 LAT NAPRZÓD SADZI DRZEWA, A KTO PATRZY 100 LAT NAPRZÓD–UCZY LUDZI „.

W ramach II edycji zaplanowano posadzenie kolejnego miliona drzew.

Młodzi ekolodzy oraz grono pedagogiczne ZSPCKU z Przygodzic mają w tym swój znaczący wkład.

 

 


Kurs Nurkowania

Dnia 24 kwietnia 2010r spotkaliśmy się po raz pierwszy z panem Romanem Młodożeńcem-instruktorem kursu nurkowania. Spotkanie odbyło się na basenie w Krotoszynie-„WODNIK”. Zajęcia kontynuowaliśmy już następnego dnia. Po dwóch spotkaniach na basenie instruktor poinformował nas, że zajęcia praktyczne z basenu mamy zaliczone.

Następnym etapem kursu były zajęcia praktyczne i teoretyczne nad jeziorem. Odbyły się w dniach 1 - 3 maja w Trębach Starych nad jeziorem Budzisławskim. Świetnie się tam bawiliśmy. Schodziliśmy pod wodę z całym sprzętem, czekało tam na nas wiele atrakcji. Pod wodą znajdowały się platformy. Najciekawszą platformą był tzw. „Dzwon” który umożliwiał ściągnięcia aparatu oddechowego i oddychanie normalnym powietrzem. Odbywały się wykłady oraz oglądaliśmy filmy tematyczne.

Naprawdę mile wspominamy czas spędzony nad jeziorem. Podczas kursu panowała mila i wesoła atmosfera. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z przeżycia tego doświadczenia, jest to wspaniała przygoda i wszystkim ją polecamy.

 Jeszcze czeka na nas egzamin teoretyczny. Trzymajcie za nas kciuki! J

 

Pozdrawiamy:

Jarosław Kempiński

Wojciech Kois

Honorata Rzekiecka

Bartosz Skrzypczak


 

W dniu 23 kwietnia 2010 odbył się II Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego.

Organizatorami tego konkursu byli nauczyciele języka niemieckiego: mgr Marcin

Zieliński oraz mgr Marzena Sajewska.

Celem konkursu była popularyzacja języka niemieckiego wśród uczniów naszej szkoły.

Konkurs składał się z części pisemnej. Część pisemna obejmowała: czytanie ze zrozumieniem,

zadania gramatyczno – leksykalne, elementy realioznawstwa.

Do zdobycia w części pisemnej było max. 50 pkt.

 

Oto wyniki II Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego:

 

Klasy I:

 

1 miejsce: Monika Wasielewska – kl. I bLOk

                 Dariusz Grabski – kl. I LOw

3 miejsce: Mateusz Krupka – kl. I bLOk

                 Katarzyna Frąszczak – kl. I aLOk

Klasy II:

 

1 miejsce: Mariusz Wietecki - kl. II agr. i mel.

2 miejsce: Patryk Gąsiorek – kl. II agr. i mel.

3 miejsce: Tomasz Jurek – kl. II LO

 

Klasy III:

 

1 miejsce: Alan Roguszny – kl. III 4a

                 Weronika Cegła – kl. III 4a

3 miejsce: Adam Maciak – kl. III 4

 

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

 


XIII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej  Motoryzacyjny

Dnia 29 kwietnia 2010r. w Opatówku w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka odbył się na szczeblu rejonu Młodzieżowy turniej Motoryzacyjny.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z trzeciej klasy Technikum : Rafał Litwin, Michał Wieszczak, Daniel Zając. W trakcie turnieju drużyna brała udział w teście wiadomości z przepisów ruchu drogowego, w jeździe samochodem – „próba Stewarda”, jeździe sprawnościowym motorowerem po torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługi codziennej  motoroweru. Po tych konkurencjach ogłoszono wyniki. Po bardzo wyrównanej walce nasza drużyna zajęła 8  miejsce.  O miejscu zadecydowały punkty zdobyte na teście. Opiekunem drużyny był mgr inż. Jerzy Lisiak

 

 


Gościliśmy delegację  nauczycieli z Włoch. Była to wizyta robocza celem ustalenia harmonogramu i programu wizyty

uczniów z Wloch - Trapani

 

 

 


WIZYTA PORTUGALCZYKÓW W NASZEJ SZKOLE

    W dniach 11-20 kwietnia w naszej szkole gościliśmy 16 uczniów wraz z nauczycielami ze szkoły partnerskiej z

Portugalii. Jest to już kolejna wymiana międzynarodowa młodzieży organizowana przez ZSP CKU w

Przygodzicach w ramach programu Comenius. W marcu grupa 20 uczniów naszej placówki wyjechała na 10 dni do Włoch z wizyta

w szkole partnerskiej w Trapani na Sycylii.

Dla gości z Portugalii został przygotowany bogaty w różnorakie zajęcia program, tak aby uczniowie mieli okazję ćwiczyć

umiejętności porozumiewania się w j. angielskim, który jest językiem roboczym projektu, jak również poznać kulturę, tradycje i

zwyczaje Polski i naszego